Elektrik ark kaynağı tecrübesi paylaşımı

uçak16

Üye
Masa yapmak için 3*3 profil aldım Bluwelt marka makine aldım ne yaptım sa sağlam kaynak yapamadım.Umudumu kaybetmek üzereyim.Parçaya ilk punto atarken sıkıntı oluyor.Birde kaynak elektrot yanarken kaynak olacak metaller arasında gidip gelme yapıyorum, metallerin eridiğini gördüğüm halde sağlam olmuyor.Kaynağa gözlükle bakma alışkanlığı çok zor oluyor punto atıncaya kadar maalesef bakmak zorunda kalıyorum.Nedir bu kaynak olayının püf noktası .Bir sürü bilgi okudum konuyla ilgili teorik olarak değilde pratik bilgi uygulamada pratik kolaylık yaratacak örneklere ihtiyacım var.

Merhaba, kaynak işi benim tecrübelerime göre bilen birinin aktarımları ve ardından bolca deneyimle el melekesi kazanmakla oluyor. (Ben de hala doğru dürüst kaynak yapamıyorum)
Kitapların söylediği şu, ilk arkı yaptırdıktan sonra elektrodu değdi değmedi kadar geriye çekerek, elektrodu 60-75 derece bir açıyla tutmak. Elektrodun orta kısmının ergimesini ve kaynak yapılacak parçalarla birleşmesini sağlamak. Bunun için kaynak yapılacak mlz cinsine, kalınlığına göre elektrot seçilmeli amperaj ayarlanmalıdır. Genelde el hareketi masa vs gibi basit kaynak işlerinde elektrodun S yaparak çekilmesinin yeterli olduğunu söylüyorlar.

Youtube daki videoları izlemenizi, kaynak mak veya elektrot imal eden firmaların dökümanlarını okumanızı son olarak da masanızı kaynatmadan önce demir parçalar bulup bunlarla pratik yapmanızı öneririm.

Kolay gelsin. Saygılarımla

Bende kaynakta çok tecrübeli değilim ama mesleğim gereği bir çok mekanikçiyle çalıştım ve onlardan kaynak dersi bile aldım.Bana söyledikleri kaynak yaparken kaynak elektrodunun maskeyle bakılılarak eridiğini görmek gerektiğini söylediler!Bu nedenle punta yaptıktan sonra maskeyi alacaksınız ve maskeden elektrodun fokur fokur kaynadığını göreceksiniz aksi takdirde kaynağınız güzel olamayacaktır!Çok usta kaynakçılar maske kullanmadan gözleri kapalı güzel kaynak yapabiliyor mu EVET ama o kaynakçıların tecrübesi var bu işte!

S.a. çok uzmanlığım olmadan tecrübemi aktarayım, elektrotlar açıkta durmuşsa nem kapar güzel iş çıkartmaz, yeniyse pense takınca elektro ucunu yere zemine önce hafifçe vurun dolguyu bir miktar döker esas elektrot açığa çıkar puntayı rahat yapar. İşlenecek parçaların da mümkün olduğunca temiz boyasız olması gerekir, şaseye özel dikkat! Arkdaşların dediği gibi malzemeye göre elektrort çapı ve uygun amper gerek, mümkünse sabitleme için ilave aletler kullanın. Hız ne yavaş ne hızlı olacak bir de işitme duyunuzu da kullanın, kaynak boyunca eşit cızırtı işin iyi gittiğini gösterir. Cnc bölümünde olmasına rağmen kaynak konusunda mesajlar yazılmıştı geçen sene @Suat_Korkmaz Abimden yardım istiyorum o da biraz deneyim ve tecrübelerini aktarsın :).

Çok önemli bir detayı yazmayı unutmuşum. Kaynak yapacağınız bölgeye çıplak gözle bakıp elektrodu yaklaştıracaksınız elektrodu değdirmeden önce kaynak maskesini indirecek ondan sonra kaynağa başlayacaksınız. Önce bunu deneyimlemenizi öneririm.Sadece gözleri kapsayan maskeleri kullanmayın. İşiniz bittiğinizde güneşlenirken komik bir gözlük takıp güneşlenmişsiniz gibi bir durum ortaya çıkıyor :)))

Çıplak gözle önce kaynağa başlarsanız patestesleri soyup dilimleyin akşama lazım olacak :) Saygılarımla.

Çok önemli bir detayı yazmayı unutmuşum. Kaynak yapacağınız bölgeye çıplak gözle bakıp elektrodu yaklaştıracaksınız elektrodu değdirmeden önce kaynak maskesini indirecek ondan sonra kaynağa başlayacaksınız. Önce bunu deneyimlemenizi öneririm.Sadece gözleri kapsayan maskeleri kullanmayın. İşiniz bittiğinizde güneşlenirken komik bir gözlük takıp güneşlenmişsiniz gibi bir durum ortaya çıkıyor :)))

Çıplak gözle önce kaynağa başlarsanız patestesleri soyup dilimleyin akşama lazım olacak :) Saygılarımla.
Kesinlikle doğru yüzü kapasın :)

Patates den daha iyisi gözlere limon sıkmak.Çok acı veriyor ama işe yarıyor ben argon kaynağı gözümü aldığında denemiştim sabaha bir şeyim kalmadı!

Sayın @c.berkan, ben kaynak işini deneyince parçalar kaynak tutmadı ama geri kalan ne varsa öğrendim. Ellerin yanması, kıyafetlerin delinmesi, yerdeki seramiklerin hasar alabileceği, (prensipte)1 elektrot ile elektrot boyu kadar yer kaynatılabilirken 1 cm bile tutmayabileceği, gözlerde hasar vs vs . Bir de ara verince kazanılan el melekesini de kaybediyorsunuz hoop sil baştan :))) İşi bileni seyrederken her şey kolay geliyor. Ancak bazen de zaman ve abuk paralar istendiği için amatörce kendi işimizi yapmak adına bulaşıyoruz bu tip şeylere. Saygılarıma

Merhaba,

Sağolsun Bülent kardeşim fikrimi sormuş. Ben de kaynak konusunda yeni sayılırım fakat nacizane fikirlerimi yazayım. Biraz acelem olduğundan diğer yazılanları okumayacağım. Pişti yaparsam affola.

- Klasik gözlük veya başlıklarla kaynak yapmak çok zor. Sürekli gözünden çıkar bak, geri tak kaynak yap çok zor. Bu yüzden tavsiyem elektronik başlık kullanmanız. Ortalama 70-100 lira civarında fakat kaynak işini çok kolaylaştırıyor. Mesela bende bundan var: http://urun.n11.com/maske/apaz-otom...50s-otomatik-kararan-kaynak-maskesi-P92047703

- 2 çeşit kaplamalı elektrod var bildiğim kadarıyla. Rutil (sanırım) olanları daha kolay ark alır. Diğeri (ismini şimdi hatırlayamadım). Yarın emin olmak için bakarım.

- Ark çıkarmak acemi kaynakçı için biraz can sıkıcı olabiliyor ki ustaların tavsiyeleri önemli. Sağolsun @KAZIMUGUR abi yorulmadan anlatmıştı. Elektrod malzemeye yaklaşık 30-45 derece açıyla aşağıya doğru gelecek biçimde değdirilir. Bir kere ark çıkmışsa elektrodun ucu artık sürekli ark yapabilecek kıvama gelir. Ark yanlış çıkmışsa elektrodun ucu doğru olmayabiliyor. Kaplaması dökülmüş olabilir veya ne bileyim, doğru ark çıkarmış elektrodun ucuna bakınca ortasındaki metal (eriyen metal yani) kaplamanın biraz daha iç kısmında kaldığı görülür. Elektrodu doğru açıyla tutun. Doğru ark çıkana kadar elektrodu yukarıdan aşağıya doğru malzemeye fazla bastırmadan çekin. Amaç elektrod malzemeye yapışmadan doğru arkı ve elektrod ucunu elde etmek. Umarım ki anlatabilmişimdir keza genelde tam ifade edemeyebiliyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Geri