Elektrik akımıyla ilgili bir soru

erhan0052

Üye
''Gerilimi 250 volt dan yukarı olan alternatif veya dogru akım devrelerin de kaç amperden sonra şalter konması zorunludur.''
a) 60 b)32 c)40 d) 20

-hesaplaması nasıl yapılır.
çözümü ile birlikta acıklama yaparsanız sevinirim.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
şalter den kastınız nedir anlayamadım şalterin gerilimle bir alakası olmaması lazım sonuç olarak devreyi koruyacak bir malzeme her zaman bırakmanız gerekiyor voltajınız kaç olursa olsun bu şalter olur veya başka bir şey olur fark etmez normalde 60 amperi geçen akımlarda bara kullanılması zorunlu olduğuna göre cevabın 60 olması lazım.

bana sorulan bi soru bocaladım merak ettim ve cevabını arıyorum cevap 20 A ama nasıl 20 A

İlk mesajım zannedersem öncelikle herkese merhabalar arkadaşlar.Soru eksikmi sorulmuş?Amaç ne?Pek anlaşılır değil.380 V.'luk AC devreleri gözönüne alırsak vermiş olduğunuz şıklar içinde 10 A. olsaydı ben onu seçerdim.Çünkü bu görecelidir 1000W.lık bir asenkron motorun çekeceği akım ortada iken pek ala müstakil şalter koyulabilir.Hatta koruma amaçlı termik vb.cihazlarda ekleyebilirsiniz.
Şalter dedğiniz duruma göre değişir neyi kontrol edecek,ne kadar güce kumanda edecek,pako şalter mi,termik manyetik şalter mi,enversör şalter mi?Yoksa 3'lü grup sigorta benzeri olup sadece devreyi mi kesecek?
Soruyu soran kişiye soruyla cevap verin bence, en mantıklısı bu.Soru...

220 V.AC devrede, 2x4'lük kablo en az kaç amperde kullanılabilir:)

sanırım bu soruda bir yanlışlık var. şalterin veya sigortanın konulmasında gücün önemi vardır gerilimin değil.
yani güç=watt tır.

Akım = Güç / Voltaj yani A= w / v

farzedelim 2200w lık bir rezistans var elmizde. bunun çekeceği akım 220 v. gerilim için

A= 2200/220 A= 10 yani bu rezistans 220 v gerilimde 10 A. akım çeker. eğer 10A in altında bir sigorta bağlarsanız sigorta atacaktır.

arkadaşlar bilgiler için teşekkürler soru eksıkmı dıye tereddütte kalanlar için söylüyorum soru eksık degıl direk testteki gibi..

10 amper çeken bir motora 10-16 amper termik,motor değilse 16 lık şartel takabilirsin

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri