Elektrik açık kalırsa uyarı ?

Ters zaman rölesi bağla, light anahtar ile röleyi tetiklersin. Lambaları normalde açık kontaklarına bağla, anahtara basınca ters zaman rölesi açık kontağını kapatır ve lamba yanar, ayarlanan sürenin sonunda kontak tekrar eski haline gelip açacaktır. Yani lambalar istenen zamanın sonunda kapanır.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Hareket sensör olmaz. Amaç ışıkların belli bir süre açık kalması değil. Amaç ışıklar belli bir süre yandıktan sonra sesli uyarı almak. kontak anahtarının olduğu duvar içine birşey koymaya gerek yoktur. asma tavan içerisine koyabilirim ne gerekiyorsa.

Evet sayın @hearthief haklı.
Öncelikle ne kadar süre sonra uyarı almak isterseniz bir zaman rölesi gerekiyor.
Lamba,spot her neyse paralel olarak zaman rölesini bağlayın.
İstenilen zamana ayarladıktan sonra,
Röle çıkışına buzzer,siren ne isterseniz bağlayın.
Lavabodan biraz geç çıkan olursa korkudan ölmemesi için düşük sesli bişey bağlayın

bu sistem ile sesi duydunuz diyelim , her şey normal
şimdi kim yerinden kalkıp ( enerjiyi kesecek lambayı kapatacak )

mesaj da gelme olabilir .? ( lamba kapatılmadı ) gibi

bence ( ses + uzaktan erişim kapatmak ) duruma göre devre bulmak lazım .

diğer olumsuz durumlar .
gece hırsız alarmı gibi çalmasını kim ister .
gece banyo yapıldı ışık açık kaldı unutuldu tam uykıya dalmışsın kapatmak için kalk kapat .

Son düzenleme:
Ben gezinirken bu konuyu yeni gördüm.Tuvalet ve banyo ışıklarının açık kalmasıyla ilgili ben bir şeyler yapmıştım hala da onu kullanıyorum.Benim kullandığım ses sistemi felan değil değil mavi bir led (5mm).
Tuvalet veya banyo anahtarı üzerine led yerleştirdim,banyonun ışığını açtığınızda led de yanıyor. İşiniz bitti söndürmeyi unuttunuz anahtar üzerinde led in yandığını farkedersiniz.bence ses uygun değil.Nasıl bir çözüm buldun bilmiyorum.Ama ben bunu 5 yıldan buyana kullanıyorum.
.

Tuvalet ve banyo ışığının açık olup olmadığını unutmamak için en iyi çözüm kapılarının üst kısımları buzlu cam olmasıdır. Hem ışığın yandığı, meşgul olduğu dışarıdan anlaşılıyor, hem de içerde biri varken elektrik kesintisinde içerisi zifiri karanlık olmuyor. Ben o şekilde kullanıyorum. Diğer türlü başka bir eve gittiğimde tuvalet ihtiyacında meşgul mu, nereye bakacağım diye tereddüt ediyorum.

Benimkilerde cam olmadığı için böyle birşey yapmak zorunda kaldım.

haereket sensörü değilde varlık sensörü kullan

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri