Elektrik açık kalırsa uyarı ?

igotek

Üye
Işıkları kontak anahtarından açtıktan on beş dakika sonra ışıklar kapatılmaz ise sesli uyarı duymak istiyorum. Işıklar kontak anahtarından kapatılana dek bu uyarı sesi gelsin istiyorum. Tıpkı çamaşır makinelerinde yıkama bittiğinde makineyi kapatıncaya kadar kısa aralıklarla bip şeklinde duyulan ses gibi. Bunun için lambaya elektrik giden yere ne bağlamamız gerekir ?

2 banyo ve bir tuvalet için yapacağım. Tuvalette 3 x 18W, ana banyoda 5 x 18W, ebeveyn banyoda 4 x 18W lamba bağlı. Işık açık unutulursa çok elektrik gitmemesi amacı ile bu şekilde bir sistem düşünüyorum.

Bu sisteme alternatif olarak yapılacak birşey var ise çözüm önerilerinize de açığım.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Işıkları kontak anahtarından açtıktan on beş dakika sonra ışıklar kapatılmaz ise sesli uyarı duymak istiyorum. Işıklar kontak anahtarından kapatılana dek bu uyarı sesi gelsin istiyorum. Tıpkı çamaşır makinelerinde yıkama bittiğinde makineyi kapatıncaya kadar kısa aralıklarla bip şeklinde duyulan ses gibi. Bunun için lambaya elektrik giden yere ne bağlamamız gerekir ?

2 banyo ve bir tuvalet için yapacağım. Tuvalette 3 x 18W, ana banyoda 5 x 18W, ebeveyn banyoda 4 x 18W lamba bağlı. Işık açık unutulursa çok elektrik gitmemesi amacı ile bu şekilde bir sistem düşünüyorum.

Bu sisteme alternatif olarak yapılacak birşey var ise çözüm önerilerinize de açığım.
Kontak anahtarı derken arabadan mı bahsediyoruz

Bu kadar güçlü ışık sistemi kullananın, tasarrufu düşünmesi ilginç bir durum.
Bendeki ve tanıdıklardaki gördüğüm gücün en az iki katı.

Pıc veya daha kolay olan yöntem arduino ile yapılabilir

Ev için araba için değil. Tuvalet ve banyo alanları çok geniş değil. Bu yüzden beyaz ışık kullanarak ferah ve geniş gibi görünen bir ortam sağladım. Ustalar olmaz öyle kötü görünür dediler. Ancak ben ısrarcı olunca yaptılar. Sonucu kendileri de çok beğendiler. Tuvalet ve banyo ok kullanılan yerler değil. On beş dakika yeterli bir süre. Günde iki - üç defa kullanılacak yerde bu kadar yüksek güçte aydınlatma kullanılması bence faturayı çok etkilemez. Ancak ışıklar açık unutulursa faturayı fazla etkiler.
Pıc veya daha kolay olan yöntem arduino ile yapılabilir

Maliyet ne olur ? Siz yapıyor musunuz ? Veya yönlendirebileceğiniz bir yer var mı ?

Ev için araba için değil. Tuvalet ve banyo alanları çok geniş değil. Bu yüzden beyaz ışık kullanarak ferah ve geniş gibi görünen bir ortam sağladım. Ustalar olmaz öyle kötü görünür dediler. Ancak ben ısrarcı olunca yaptılar. Sonucu kendileri de çok beğendiler. Tuvalet ve banyo ok kullanılan yerler değil. On beş dakika yeterli bir süre. Günde iki - üç defa kullanılacak yerde bu kadar yüksek güçte aydınlatma kullanılması bence faturayı çok etkilemez. Ancak ışıklar açık unutulursa faturayı fazla etkiler.

Maliyet ne olur ? Siz yapıyor musunuz ? Veya yönlendirebileceğiniz bir yer var mı ?
Sensorlu lamba al bitsin.kafa yordugun seye bak.

Sensorlu lamba al bitsin.kafa yordugun seye bak.
EHHEhe Harbi mantıklı ama kaptan uğraşmak istiyorsan lambanın anahtarını çıkarıp (kabloları çıkarmadan) bir foto atın düşünelim taşınalım :) sonra arduino mini yada uno ile yapabiliriz ama ben bizim anahtarlara baktım onu koyacak yer çok kısıtlı zaten her anahtara bunu koymak besleme kaynağı cart curt derken baya tutar 60-50 tl arası bence en iyisi şu açık kalma zamanı ve hassasiyeti ayarlanabiliyor ve tanesi 6 tlhttps://www.direnc.net/hc-sr501-dev...39uV7nJSqNduLUQqbV8cSKOR8ddMhc8BoCI_0QAvD_BwE
röle ve ek güç bağlantısı gerektiriyor bu ise gerektirmiyorhttps://urun.n11.com/led-aydinlatma...oEsOHWgF3vnHtHL7DoxoCLQkQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds

..o hareket sensörü pek istikrarlı değil ..
ve zaman ayarı kısa..en uygunu armatür göbeğini almak.Ama banyoda uzun süre kalınacaksa problem!

Tasarrufluda zamanlayıcı başka deyişle sık açıp kapamak uygun değil. Meridven otomatı/zamanlayıcının butonunu kısadevre edip ışık anahtarından sonra fazını alacak şekilde bağlayınız, çıkışına da yüksek desibelli korna :D veya istediğiniz alarm cihazını. Süre bitince besleme varsa alarm çalar, besleme kapanırsa gürültü de olmaz ;).

Tasarrufluda zamanlayıcı başka deyişle sık açıp kapamak uygun değil. Meridven otomatı/zamanlayıcının butonunu kısadevre edip ışık anahtarından sonra fazını alacak şekilde bağlayınız, çıkışına da yüksek desibelli korna :D veya istediğiniz alarm cihazını. Süre bitince besleme varsa alarm çalar, besleme kapanırsa gürültü de olmaz ;).
Banyoda iken çaldığını düşün ehehehe :D:D

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,605
Son üye
osaricicek

Yeni konular

Geri