Elektrik şema çizimindeki standartlar nelerdir?

oktayturk

Üye
Arkadaşlar ve değerli ustalarım benim sizlere birkaç sorum ocak.
1-)Makinelerin elektrik şamaları çizilirken hangi standarda göre çizilmelidir?
2-)Şama çizilirken kullanılan sembollerin belirli bir standarda göre mi çizilmektedir?
3-)Kullanılan semboller hangi standarda göre adlandırılmaktadır?
4-)Kablo numaralandırılması yapılırken neler dikkate alınır ve belirli bir standardı varmıdır?
5-)Bu konular hakkında yayınlanmış olan bir kaynak varmıdır?

benim bir fikrim var türkiyede kimse standart bişi olmsını istemiyor burada bende kablo renkleri ile aynı soruyu sordum herkez başka bi cvp verdi doğru olanı budur tamam buna uyalım gibi bir sonunç çıkmadı

Evet arkadaşlar bu konuda sanırım kimsenin fikri yok.

TSE standartlarında ve ilgili yönetmeliklerde semboller belirtilmiştir.Bunun dışında Pano içi kablo renklerine ilişkin resmi bir standart yok.Ancak TEYAMÜL var.Yine panolardaki cihazların adlandırılması ve numaralandırılması için de standart yok.Bu CE için de böyledir.Standardın olmaması kafana göre takılabilirsin demek değil.Teyamüller var.Türkiye CE normlarının ulusal standart kabul ettikçe bu sıkıntılar kısmen ortadan kalkıyor.Tamemen değil şünkü orada bile bazıları zorunlu iken bazıları Tavsiye hükmündedir.
Panoların tasarlanması ,numaralandırılması konusunda MEGEP kayıtlarından yararlanılabilinir.
TSE kurum olarak bu konuda bilgilendirici bir kurum değildir.Avrupa uyum yasaları ile birlikte dünya kadar standadı ulusal standart kabul ettiler.Lâkin anayasada devletin dili TÜRKÇE'DİR hükmüne rağmen tek yaptıkları 1. sayfaya standardın numarasını yazmak içine ecnebi dilindeki standardı kopyala yapıştır yapmaktır.Ayrıca hiçbir standardı bedava vermez.İnternet sayfasına koymaz.Resmen parayı veren düdüğü çalar durumu geçerlidir

arkadaşlar ben bu konuya daha farklı yaklaşmak istiyorum "eplan standardı" yani demo projeyi inceledikten sonra ne demek istediğimi anlarsınız..
sadece ayrıntılı inceleyin bu yeter..eplan p8 için...yılların deneyimi var bu şirkette.

volkanpinar arkadaşım konuyu biraz daha açabilirmisin? eplan standardı nedir bunu analayamadım. cevaplarsanız sevinirim

Forum istatistikleri

Konular
127,947
Kullanıcılar
449,592
Son üye
E.E.M.

Yeni konular

Geri