Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği

Arkadaşlar ben bir kamu kurumunda mühendisim. yapı denetim şubesindeyim yeni başladım.Karşıma çıkan elektrik projesini nasıl kontrol edeceğim. Hiç temelim yok lütfen yardım!!!

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Eğer denetçi mühendis isen yürürlükteki yönetmelik ve şartnamelere göre projeyi kontrol etmelisin. Projede bir aksaklık, hata veya yapıya uymayan bir durum varsa ilgili proje müellifine bildirilir ve hataları düzeltmesini talep edilir. Kontrolleri tamamlanan projeler onaylanır. Tesisatda kullanılan tüm malzemelerin, kullanım şeklinin standartlara ve yönetmeliklere uygunluğunu, projesi ile uyumlu olup olmadığını kontrol etmelisin. Elektrik ve sıhhi tesisatların döşenmesi esnasında yapının taşıyıcı yapı elemanlarında bulunan demirlerin ve kirişlerin zarar görmemesine dikkat etmelisin.
Yönetmelik ve şartnameleri çok iyi bilmelisin, ancak bu şekilde doğru karar verebilirsin, bunları incele, başta sürekli kaynağa başvurman gerekebilir ancak daha sonra bazı şeyler oturacaktır.

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Yapı İşleri Elektrik Tesisat Genel Teknik Şartnamesi
Elektrik Tesislerinde Topraklamalar Yönetmeliği
TEDAŞ Elektrik Enerji Tesisleri Proje Yönetmeliği
Elektrik Dağıtım Tesisleri Genel Teknik Şartnamesi,
Elektrik İç Tesisat Yönetmeliği,
Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı Elektrik İç Tesisleri Proje Hazırlama Yönetmeliği,
Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği
Elektrik Tesisleri Kabul Yönetmeliği
Elektrik Tesislerinde Emniyet Yönetmeliği,
Yüksek Yapılar Yönetmeliği,
EMO Ortak Anten TV/R ve Kablo TV/R Dağıtım İç Tesisat Yönetmeliği,
Türk Telekom A.Ş. Bina İçi Telefon Tesisatı Teknik Şartnamesi,

Arkadaşlar ben bir kamu kurumunda mühendisim. yapı denetim şubesindeyim yeni başladım.Karşıma çıkan elektrik projesini nasıl kontrol edeceğim. Hiç temelim yok lütfen yardım!!!

>Genius<' Alıntı:
1... Enerji odasının etrafında kesinlikle ıslak zemin olamalı.(altta üstte sağda solda vs.) varsa projeyi onaylama.
2
...Binaya gelen ana kolon hattının kesitini binanın yükünü kaldırabiliyormu diye kontrol et (ana kolon yük akımı kablonun akım taşıma kapasitesinden küçük olmalı) eğer kablo o yükü kaldırmıyorsa projeyi onaylama.
3
...Ana kolon hattının kablosu doğru seçilmiş ise ana kolon hattını koruyacak olan TMŞ, sigorta, KAKR vs. koruma cihazlarının uygun seçilmiş olup olmadığını kontrol et. Tüyo vereyim iyi oku koruma cihazının akım değeri ana kolon hattının yük akımından büyük kablonun akım taşıma kapasitesinden küçük olmalı. Aksi durum varsa projeyi onaylama.
4
...Ana kolon kablo kesiti ve koruma cihazları uygun olarak seçilmiş ise ana kolon hattı için gerilim düşümü hesabı yapman gerekiyor. Trafo ile ana tablo arasında kalan ana kolon hattı için gerilim düşümü %e < %5 olmalıdır. Gerilim düşümü %5 ten büyükse projeyi onaylama.
5
...Topraklama hesabını kendin bir daha yap projede yapılan hesaba kanma nihayetinde kendi hesabınla o prajeyi yapan mühendisin hesabının faklı olduğunu göreceksin. Hesabın yönetmeliklerde belirtilen değerden yüksek ise projeyi onaylama.
6
...Yine kolon hatlarının kablo kesitlerinin akım taşıma kapasitelerini kontrol et kablo hattın yükünü kaldırıyormu bak. Aksi ise projeyi onaylama.
7
...Kolon hatlarının gerilim üşümlerini tek tek kendin hesaplayarak kontrol et. Yönetmelik en uzun ve en yüklü hat için gerilim düşümü %e<%1.5 olmalıdır der. Bu kurala uymayan kolon hattı varsa projeyi onaylama.
8
...Gelelim kolon hatlarının korunmasına ilk olarak kolon hattında kesinlikle 30 mA'lik kaçak akım rölesi bulunmalıdır. Yoksa projeyi onaylama. Ayrıca kolon hattına yerleştirilecek A.O.Sigortalarında uygun seçilmesi gerekiyor. Koruma cihazı seçimini öğrendin ek olarak dairedeki tablonu önüne konulacak ana sigortanın akımı en az 40 A olmalıdır. (Sebebi şohpenler 7000 W) ve bu sigorta B tipi seçilmelidir. Kolon hattının başlangıcında yani ana pano çıkışdaki kolon hattının başlangıcına en az 40 A'lik C tipi sigorta konmalıdır. Koruma cihazları uygun seçilmemiş ise projeyi onaylama.
9
...Detay olarak tesitat kablolarının ve cihazlarının sıcak zeminlerin yanından geçip geçmediğini kontrol et. Yani kablolar soba,kalorifer baçaları vb. yerlerin yanından geçip geçmediğini kontrol et. Aksi bir durum varsa projeyi onaylama.

İlk bakışta aklıma gelen önemli başlıklar bunlardı daha çok detay var ama parmaklarım yoruldu. Ayrıca söylediklerimin nasıl yapılığını öğrenebilirsen kontrol mühendisliği için yeterli seviyeye ulaşmış olursun ve gerisi çorap söküğü gibi gelir. Ayrıca popülerite verirseniz emeğimin karşılığını almış olurum iyi çalışmalar...

Daha önce benzer bir soruya verdiğim cevaptır. Bunlarda kafana takılan bir durum olursa sorabilirsin...

prizden prize geçişin yönetmeliğe uygun olmadığı söyleniyor ama ben yönetmelikte boyle bir şey göremedim. bu şekilde bir ifade varmı varsa eğer yerini söylerseniz sevinirim.

Prizden prize geçiş yapılmaz. Eğer 1.prizin yanına 2. bir prizi koyacak isen 1.prizi hangi buattan aldı isen 2.prizede o buattan ayrı bir kablo çekmen lazım. Teknik olarak sakıncasını sorar isen izah edeyim;

Sen eğer 3 tane yanyana olan priz grublarının 2. ve 3. olanını 1. prizin bağlantısından alır isen 2. ve 3. prizin akımlarıda 1. prizin bağlantı nokatsından geçecektir. Biraz mantıklı yaklaşınca bu durumun sakıncasını anlayabilirsin sanırım. Yani 1. prizin bağlantı noktası 3 kat daha fazla ısınacaktır, belkide yangın çıkacaktır. Ama sen bu prizleri buattan ayrı ayrı besler isen bu sorunun önüne geçmiş olursun.

Anladığını umuyorum...

sayın genius monofaze beslenen dairelerde iç tesisat yönetmeliğine göre anakolon sayaç üstü 25 kolon 20 priz 16 lamba 10a den büyük olamaz. 7000 w ani ısıtıcı kullanacaklarında ya trifazeye çevirip 3 fazlı ısıtıcı alacaklar yada bu ısıtıcıları evlerine sokmayacaklar.zaten kabahat bu ıstıcılara t.s.e damgası verenlerde. bu ıstıcılar tesisatların en büyük düşmanlarıdır.bunların piyasadan derhal toplatılması gerekir. t.s.e kurumuna duyurulur.slm

Prizden prize geçiş yapılmaz. Eğer 1.prizin yanına 2. bir prizi koyacak isen 1.prizi hangi buattan aldı isen 2.prizede o buattan ayrı bir kablo çekmen lazım. Teknik olarak sakıncasını sorar isen izah edeyim;

Sen eğer 3 tane yanyana olan priz grublarının 2. ve 3. olanını 1. prizin bağlantısından alır isen 2. ve 3. prizin akımlarıda 1. prizin bağlantı nokatsından geçecektir. Biraz mantıklı yaklaşınca bu durumun sakıncasını anlayabilirsin sanırım. Yani 1. prizin bağlantı noktası 3 kat daha fazla ısınacaktır, belkide yangın çıkacaktır. Ama sen bu prizleri buattan ayrı ayrı besler isen bu sorunun önüne geçmiş olursun.

Anladığını umuyorum...

öncelikle izah ve açıklama için tesekkur ederim teknik olarak uygun olmamasına katılıyorum; ama ben yönetmelik bazında soruyorum yani elektrik iç tesisleri yönetmeliğinde göremedim veya hangi yönetmelikte varsa "prizden prize geçiş yapılmaz" ifadesi nerede geçtiğini öğrenmek istiyorum.

öncelikle izah ve açıklama için tesekkur ederim teknik olarak uygun olmamasına katılıyorum; ama ben yönetmelik bazında soruyorum yani elektrik iç tesisleri yönetmeliğinde göremedim veya hangi yönetmelikte varsa "prizden prize geçiş yapılmaz" ifadesi nerede geçtiğini öğrenmek istiyorum.

Yönetmelikleri satır satır okuyacaksın... Ben yönetmeliklerde yazdığını biliyorum. Araştırısan bulursun ...
Saygılar..

sayın genius monofaze beslenen dairelerde iç tesisat yönetmeliğine göre anakolon sayaç üstü 25 kolon 20 priz 16 lamba 10a den büyük olamaz. 7000 w ani ısıtıcı kullanacaklarında ya trifazeye çevirip 3 fazlı ısıtıcı alacaklar yada bu ısıtıcıları evlerine sokmayacaklar.zaten kabahat bu ıstıcılara t.s.e damgası verenlerde. Bu ıstıcılar tesisatların en büyük düşmanlarıdır.bunların piyasadan derhal toplatılması gerekir. T.s.e kurumuna duyurulur.slm
mrb rezistans ustam...dediğinize katılıyorum ve ben kesinlikle bu ısıtıcıları evime sokmam..ister topraklama ister kar ister trifaze olsun..korkuyorum bu ısıtıcılardan yalan mı söyliyeyim....

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri