Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği

prizden prize geçiş yapılmaz. Eğer 1.prizin yanına 2. Bir prizi koyacak isen 1.prizi hangi buattan aldı isen 2.prizede o buattan ayrı bir kablo çekmen lazım. Teknik olarak sakıncasını sorar isen izah edeyim;

sen eğer 3 tane yanyana olan priz grublarının 2. Ve 3. Olanını 1. Prizin bağlantısından alır isen 2. Ve 3. Prizin akımlarıda 1. Prizin bağlantı nokatsından geçecektir. Biraz mantıklı yaklaşınca bu durumun sakıncasını anlayabilirsin sanırım. Yani 1. Prizin bağlantı noktası 3 kat daha fazla ısınacaktır, belkide yangın çıkacaktır. Ama sen bu prizleri buattan ayrı ayrı besler isen bu sorunun önüne geçmiş olursun.

Anladığını umuyorum...

mrb sayın genıus.. Eski binalarda en çok yaşadığımız sıkıntı bu..adam buattan bir boru indirmiş...bununla içinden 5 kablo..bu kablolar anahtara prizlere atlama yapıyo..hem dediğiniz gibi ısınmalar olacak hemde kablolar çok sıkışıp zarar görecek.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İç tesisler yönetmeliğinde bu maddede yazıyor: "Madde 52 –BAĞLAMA AYGITLARI
iv) Prizler dağıtım kutusu olarak kullanılamaz."

Merhabalar,
Benim şöyle bir sorum olacaktı. Armatür tip adları malzemenin cinsini değil şeklini mi belirler? Anahtar teslimi götürü bedel işlerde N 5, N 7, N 4 avize ler var. Bunlar Çevre Şehirciliğin pozlarından da çıkarılmış vaziyetteler. Örneğin ben projede N 7 tip avize gözüken camiye vakıfların pirin eskitme avize yapabilir miyim .7 Kollu olacak ama malzeme pirinç olacak. Cami olduğu içi npirinç kullanılırsa daha iyi olur diye düşünüyorum . Fikriniz var mı? Aynı şey duvar tipi enkandesan armatür için de geçerli. malzeme pirinç kullanabilir miyim?

Birim fiyatlardaki tipler,genelde,harcıalem ucuz tiplerdir.Fiyat farkı istemez ve müşteri de kabul ediyor ise,isterseniz 500 kollu avize de takabilirsiniz.

ikriniz var mı? Aynı ş
Birim fiyatlardaki tipler,genelde,harcıalem ucuz tiplerdir.Fiyat farkı istemez ve müşteri de kabul ediyor ise,isterseniz 500 kollu avize de takabilirsiniz.
Abi,
N tipi avizenin poz tarifinde madeni kollu diyor. Dolayısıyla istediğimiz gibi malzeme seçemez miyiz. Alüminyum kollu, krom kollu veya pirinç kollu seçemez miyiz? bayındırlık en son 2011 de kullanmış bunu ucu açık. projede de N tipi yazıyor. Anahtar teslimi işler proje bazlı olduğu için biraz kafam karıştı. Fiyat değişken olur. 100 lira da avize olur 500 lira da. Diyorum ki N tipi avize demek sadece çok kollu avizeyi mi ifade eder. ?

N tipi,çok kollu avize demektir.

SAYFA%20538.jpg

SAYFA%20539.jpg

AYDINLATMA ARMATÜR TİPLERİ A TİPİ TİJLİ ARMATÜR, B TİPİ TAVAN ARMATÜRÜ, C TİPİ PORSELEN KAİDELİ ARMATÜR, E TİPİ ÇELİK F TİPİ KOLLU HARİCİ ARMATÜR, I TİPİ ÇİFT DUYLU TAVAN ARMATÜRÜ, G TİPİ ÇİGT DUYLU TİJLİ TAVAN ARMATÜRÜ, H TİPİ ATÖLYE TAVAN ARMATÜRÜ, J1 TİPİ ASMA TAVAN ARMATÜRÜ J2 TİPİ ÇIPLAK TAVAN veya DAVAR ARMATÜRÜ, J3 ve J4 TİPİ GÖMME NOKTASAL ARMATÜR, K TİPİ SIVA ALTI ARMATÜR, J TİPİ ETANJ ARMATÜR, M TİPİ GİRİLMEZ, N TİPİ AVİZE ARMATÜRÜ, O TİPİ APLİK ARMATÜRÜ, P1 BANT TİPİ FLUORESANT ARMATÜR, P2 BANT TİPİ ARMATÜR, R1 ENDÜSTRİYEL TİP FLUORESAN TİP ARMATÜR, R2 ENDÜSTRİYEL TİP GÖMME ARMATÜR, S1 TİPİ PETEKLİ FLUORESANT ARMATÜR SIVA ÜSTÜ,
S2 TİPİ PETEKLİ FLUORESANT ARMATÜR SIVA ALTI, T1 TİPİ PLEXİGLAS FLUORESANT ARMATÜR,
U TİPİ ETANJ FLUORESANT ARMATÜR, V1 TİPİ YUVARLAK FLUORESANT ARMATÜR, V2 TİPİ YUVARLAK
GÖMME FLUORESANT ARMATÜR, V3 TİPİ YUVARLAK PETEKLİ FLUORESANT ARMATÜR, V4TİPİ YUVARLAK GÖMME PETEKLİ FLUORESANT ARMATÜR, V5 TİPİ YUVARLAK PLEXİGLASLİ FLUORESANT ARMATÜR,
V6 TİPİ YUVARLAK PLEXİGLASLİ GÖMME FLUORESANT ARMATÜR, PL TİP DONANMA PROJETÖRÜ,
SL TİP SOKAK LAMBASI, MANTAR TİPİ LAMBA, aydınlatma armatür tipleri, aydınlatma armatürleri fiyatları, tavan aydınlatma armatürleri, pelsan aydınlatma, aydınlatma armatürleri hakkında bilgi, elektrik armatür çeşitleri, sokak aydınlatma armatürleri, iç aydınlatma armatür çeşitleri

Kaynak: elektrobank.com kitabı

anahtarlar zeminden 110cm prizler yerden 40cm yüksekliğinde olmalıdır.
Resmiyette böyle bir standart yok diye biliyorum. Müşteri ihtiyacına göre söyler kimi zaman, şu mesafeye şu yüksekliğe şu kadar priz anahtar vs istiyorum diye. Böyle taleplerin olmadığı durumda da yukarıda yazdığınız yükseklikleri uyguluyor. 5 cm, 10 cm alçak olmuş yüksek olmuş çok da mühim değil, önemli olan bütün katın bir hizada nizami gitmesi (özel talep yoksa tabi). Yanılıyorsam düzeltin. İyi çalışmalar.

A)Anahtarlar zeminden 110 cm ve prizler zeminden 220 cm yukarıda olmalı
B)Tablolar Zeminden 200 cm Ve Buatlar Zeminden 220 Cm Yukarıda Olmalı
C)Yukarıdaki elemanlar Kapılardan 30 cm Duvar birleşim noktalarından pencerelerden 50 cm uzakta olmalıdır
Resmiyette böyle bir standart yok diye biliyorum. Müşteri ihtiyacına göre söyler kimi zaman, şu mesafeye şu yüksekliğe şu kadar priz anahtar vs istiyorum diye. Böyle taleplerin olmadığı durumda da yukarıda yazdığınız yükseklikleri uyguluyor. 5 cm, 10 cm alçak olmuş yüksek olmuş çok da mühim değil, önemli olan bütün katın bir hizada nizami gitmesi (özel talep yoksa tabi). Yanılıyorsam düzeltin. İyi çalışmalar.

Sn @algıdaseçici
742.117 N1 (1Kollu) Avize armatürü
742.118 N2 (2ve3Kollu) Avize armatürü
742.119 N3 (4ve5Kollu) Avize armatürü
Tariflerinde madeni kollu der.

Forum istatistikleri

Konular
127,947
Kullanıcılar
449,592
Son üye
E.E.M.