Elektrik üretmeyi denedim ama olmadı.

stormleon

Üye
öncelikle merhabalar, forumda yeniyim, ve elektriğe hep ilgim olmasına karşın, bi türlü zaman bulamıyodum.. neyse oyuncak bi arabadan söktüğüm elektrik motor vardı. onun ucundaki dişliye bisiklet dinamosu bağladım, ve dinamoyu da kabloyla motora bağladım. dinamodaki küçük bi hareketle motoru çalıştırcaktım ama olmadı işte. çok komikçe bi deneyim de olmuş olabilir, ama bilmediğimden tabi :) sistemi neden çalışmadığını açıklayabilir misiniz acaba?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Yeterli elektriği ( voltajı) üretememiş olman muhtemeldir.

öncelikle merhabalar, forumda yeniyim, ve elektriğe hep ilgim olmasına karşın, bi türlü zaman bulamıyodum.. neyse oyuncak bi arabadan söktüğüm elektrik motor vardı. onun ucundaki dişliye bisiklet dinamosu bağladım, ve dinamoyu da kabloyla motora bağladım. dinamodaki küçük bi hareketle motoru çalıştırcaktım ama olmadı işte. çok komikçe bi deneyim de olmuş olabilir, ama bilmediğimden tabi :) sistemi neden çalışmadığını açıklayabilir misiniz acaba?

arkadaşım senin oyuncak arabadan söktüğün motor dc motor.ama bisiklet dinamosu ise ac voltaj üretir.ayrı dilleri konuşuyorlar.bağlantı yapsanda birbirlerini anlamazlar.araya düzenleyici koyman lazım.yani(dinamo)akımını (oyuncak)motorunun akımına çeviren redresör(diot veya diyot gurubu) koyman lazımdı.

Sizin yapmak istediğiniz sisteme halk arasında " Con Ahmetin devir daim makinası " denir. Bu pek mümkün değil.
Arabadan söktüğünüz o küçük motorun milini çevirdiğinizde bir kaç volt dc. akım verir. Bu enerjiyle bir kaç tane led çok rahat yakabilirsiniz.

hocam uretılen elektrıgı depolamak mı ıstıyorsun lamba vs. için kullanmak mı? Amaç ney?

elektrik üretmek için başka bir deney istersen eger,bir hoparlörün kablolarına led lamba bagla ve hoparlöre elinle hafif hafif tıkla.led in yandıgını göreceksin.veyahutta herhangibir teli birkactur yuvarlak sekilde sar ve ucuna aynı sekilde led lamba bagla,kablonun icinde herhangibir mıknatısı hareket ettirisen yine led yanacaktır.Elektronik hobisi ve sevgisi böyle baslar.deneylere devam,düsünmeye devam.Herkes bu şekilde oyuncakları bozma ile başlıyor elektronige.yolun acık olsun,kolay gelsin.

Kardeşim pratik deneyler hevesini ve pratiğini artırır ama temelden başlamışsan konuyla ilgili teknik bilgileri öğrenmeni tavsiye ederim. Belki sana çok basit gelecek ama ilkokul ders kitaplarında (önceden vardı ) uygulanan, basitçe sarılan bir bobinin iki mıknatıs arasında gerilim verilerek dönmesinin sağlandığı deneyler senin motor mantığındaki temelini oluşturacaktır. EMK (elektromanyetik motor kuvveti) mantığından başlamanı tavsiye ederim o zaman daha zevkli deneyler yapacağını göreceksin...

bir hatırlatma yapmak istedim..tüm dinamolar (bisiklet dinamosu,oto şarj dinamosu veya diğer dinamolar )doğru akım üretir .. Zira üretmediğinde yerine besleyen güç kaynakları akü veya pil'dir..Taşıtlarda (hata tranlerde..) alternatif akım (özel bir amaçla konulmamış ise...) kullanılmaz... Ancak voltajları ve akım değerleri (üretebileceği.) farklıdır..Ayrıca ilgili besleme değerlerini almanız için gerekli devir değerleri de birbirinden farklıdır..Dikkate alırsanız iyi bir sonuç alırsınız..
LÜTFEN KONUYA VAKIF OLMAYAN UYDURMA ÇÖZÜMLER AKTARIP KONUYU İÇİNDEN ÇIKILMAZ HALE GETİRMESİN....

Hangi bisiklet dinamosu AC üretiyor ???? Dinamo kelimesi DC üreten cihazlara özgüdür..AC üretene alternatör denir..Pratik olmadığı için ALTERNATÖR yürüyen cihazlarda kullanılmaz..

Moderatör tarafında düzenlendi:
bütün bisiklet dinomaları ac üretir. NEDEN? bobin etrafında sarılıdır. mıknatıs ortada döner. dolayısıyla AC üretilir. arabada da alternatör vardır. içinde diyotlar vardır. biz görmesek te. kardeş sen al bi köprüdiyot. bağla o çalışır

bir hatırlatma yapmak istedim..tüm dinamolar (bisiklet dinamosu,oto şarj dinamosu veya diğer dinamolar )doğru akım üretir .. Zira üretmediğinde yerine besleyen güç kaynakları akü veya pil'dir..Taşıtlarda (hata tranlerde..) alternatif akım (özel bir amaçla konulmamış ise...) kullanılmaz... Ancak voltajları ve akım değerleri (üretebileceği.) farklıdır..Ayrıca ilgili besleme değerlerini almanız için gerekli devir değerleri de birbirinden farklıdır..Dikkate alırsanız iyi bir sonuç alırsınız..
LÜTFEN KONUYA VAKIF OLMAYAN UYDURMA ÇÖZÜMLER AKTARIP KONUYU İÇİNDEN ÇIKILMAZ HALE GETİRMESİN....
arkadaşım.
şurda 1 konuyu atlıyorsun.halk dilinde 3 faza çalışan motorlarada dinamo denir.ama sonuçta bisiklet dinamosu ac üretir.kömür ve fırça yardımıyla dc üretilir.bunun dışında diot lara başvurulur.ama senin son sözün hoşuma gitti.:)
konuya vakıf olmayan sözü.bu sanırım herkes içinde geçerli dimi.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri