Elektrik üretmek istiyorum (güneş)

serhan23

Üye
Arkadaşlar elektrik sömürüsünden kurtulmak için artık kendi elektriğimi üretmek istiyorum.
ufaktan başlayıp (günlük 20 watt) kar ettikçe işi büyütmeyi planlıyorum. elektriğin 'e' sinden (tehlikeli işler) ve piyasasından anlamayan biri olarak yardımlarınızı ve önerilerinizi bekliyorum.
teşekkür ederim.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
bulunduğunuz bölge hakkında bilgi verirmisiniz? rüzgardan da üretebilirsiniz rüzgar varsa. güneş alıyorsa güneşten de...

rüzgar sıfır değil ama varlığı da pek söylenemez. güneş ise yazın 7-8 saat kışın 3-4 saat alıyor.

7-8 saat güneş alması bu sürenin hepsinde tam üretim yapacağınız anlamına gelmez. Tam üretimi ancak güneşin dik açıyla geldiği öğle saatlerinde olur.

Ortalama şu şekilde bi sistem ile başlayabilirsiniz.

1 adet 20 W Monokristal Güneş Paneli
1 adet 12 V 3 Ah veya 5 Ah Şarj Kontrol Ünitesi
1 adet 12 V 18 Ah Kuru Akü
1 adet 12 V 150 W Modifiye Sinüs Inverter

Led Lamba, Cep Telefonu Şarjı, Mini Radyo gibi cihazlar kullanılabilir.

20-W-GUNES-PANELI-PAKETI__79632371_0.jpg

Son düzenleme:
Arkadaşlar elektrik sömürüsünden kurtulmak için artık kendi elektriğimi üretmek istiyorum.
ufaktan başlayıp (günlük 20 watt) kar ettikçe işi büyütmeyi planlıyorum. elektriğin 'e' sinden (tehlikeli işler) ve piyasasından anlamayan biri olarak yardımlarınızı ve önerilerinizi bekliyorum.
teşekkür ederim.

valla serhan kardaş iyi düşünüyorsun fakat : fakat diyorum çünkü elektriğin 'E' sini bilmeden bu işe girişmen bence cesaret ister. ama korkmaz arkadaş sana bazı ip uçları vermiş sen bunlardan anlarmısın diicem evet demeden önce iyi düşün çünkü çook karmaşık.. biraz anlayanlar için değil tabiki .... :) sizin için bişi diyemem..... ALLAH kolaylık versin şimdiden....

valla serhan kardaş iyi düşünüyorsun fakat : fakat diyorum çünkü elektriğin 'E' sini bilmeden bu işe girişmen bence cesaret ister. ama korkmaz arkadaş sana bazı ip uçları vermiş sen bunlardan anlarmısın diicem evet demeden önce iyi düşün çünkü çook karmaşık.. biraz anlayanlar için değil tabiki .... :) sizin için bişi diyemem..... ALLAH kolaylık versin şimdiden....
sağolun az çok bildiğim işler var ama malum elektrik dediğiniz gibi karmaşık ve tehlikeli yanlış iş yapmamak için bilene danışmak istedim

arkadaşlar aranıza yeni katıldım.inş. hayırlı olur.forumda geçiyormu bilmiyorum ama bir projem var sizinle paylaşmak istedim.bulunduğum semtten doğalgaz yeni geçti.2 dairemiz var.bu daireler için doğalgaza geçiş maliyetimiz yaklaşık 8-10bin tl gibi.ben düşündümki bu paranın üzerine 10-15 bindaha para verip binanın çatısına solar sistem kurayım.bu sistemden üretilen elektrikle boyler kazanındaki rezistans aracılığıyla suyu ısıtıp sirkülasyon pompasıyla kalorifer peteklerine sıcak su basıp binayı ısıtayım.bazı firmalarla bunu konuştuğumda olumsuz cevap aldım.sebep olarak rezistansın aşırı akım çekmesi söylendi.sistemim akülü olacak.sadece bir firma olumlu cevap verip teklif verdi.rezistansın hızını düşürecek bir cihaz takıp akünün geç boşalmasını sağlayacakmış.yani misal 10 dak.da çekilen akımı 1 saate yayacakmış.ne takacağını sorduğumda söylemedi.burasını tabiki anlayamadım meslek sırrı imiş.kurulacak sistem teklifi şöyle:2800w lık güneşpaneli,3000w invertör,150a şarj kontrol,1400a jel akü.sizce bu sistemle kışın ısınabilirmiyim.eğer olumlu olursa bedava ısınma+yazın bedava elektrik olacak.yardımlarınızı bekliyorum.

üretirsin ama o ürettiğin elektriğin karşılığı olan parayı sen bulana kadar 25 yıl geçer. ilk başta inverter çok para

Doğalgaz varsa başka ne arayorsun.
Diyorsunki tesisat ve kombi yaptıracam diğer tesisatada benzer işleri yaptıracaksın.
Bahsetiğin sistemi yaparım diyen kendisi evine yapmışmı kulanıyormu. verimi nasıl .

Doğalgaz varsa başka ne arayorsun.
Diyorsunki tesisat ve kombi yaptıracam diğer tesisatada benzer işleri yaptıracaksın.
Bahsetiğin sistemi yaparım diyen kendisi evine yapmışmı kulanıyormu. verimi nasıl .
tesisat ve kombi yaptırcam demiyorum.bunları yaptıracağıma güneş paneli sistemi kurmayı düşünüyorum.ilk bakışta doğalgaz daha mantıklı ama her ay doğalgaz faturası vercem ve yurtdışına bağımlıyız.sistem çalışırsa hem yurtdışına bağimlılıktan kurtulacağız hemde sistem kısa sürede kendini amorti edecek bedavaya ısınıp kendi elektriğimi karşılayacağım.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,610
Son üye
cagriaytmz

Yeni konular

Geri