Elektrik çarptığında titreme nedeni

Alternatif akımın insan vucudu üzerindeki etkisi doğru akıma göre daha fazladır. 50Hz lik alternatif akımın insan vucudu üzerindeki etkilerini 2-3 kat doğru akım ancak meydana getirebilir.
Ben bu fikre katılmıyorum,gerçi 220v dc gerilime hiç çarpılmadım.aynı voltaj degerinde dc gerilimin insanı daha fazla etkileyecegine inanıyorum,çünki insan vucudunun direncinin sabit oldugunu varsayarsak dc gerilimde insan vucudundan gecen akım sürekli sabit bir deger olur,ac gerilimde ise bu sabit degerle sıfır amper arasında salınım yapar.Yani ac gerilim insana çek bırak etkisi yaratır.İşte bu yüzden ac gerilimde refleksle elimizi kurtarma imkanımız olur.Yani dc gerilimde insan vucut kası gerilir ve akımı kesmeden bırakmaz.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Ben bu fikre katılmıyorum,gerçi 220v dc gerilime hiç çarpılmadım.aynı voltaj degerinde dc gerilimin insanı daha fazla etkileyecegine inanıyorum,çünki insan vucudunun direncinin sabit oldugunu varsayarsak dc gerilimde insan vucudundan gecen akım sürekli sabit bir deger olur,ac gerilimde ise bu sabit degerle sıfır amper arasında salınım yapar.Yani ac gerilim insana çek bırak etkisi yaratır.İşte bu yüzden ac gerilimde refleksle elimizi kurtarma imkanımız olur.Yani dc gerilimde insan vucut kası gerilir ve akımı kesmeden bırakmaz.
Deri direnci bir birine paralel bağlı omik ve kapisitif direnç gibi kabul edilir. Kapasitif direnç frekansla ters orantılıdır. Frekans arttıkça değeri düşeceğinden yüksek frekanslarda omik direncide kısa devre eder. Dolayısıyla geriye sadece vucudun iç direnci kalır ki kan iyi bir iletkenlik özelliği gösterir. Yani iç direnç düşüktür. Doğru akımda sadece derinin omik direnci vardır, frkansla değişen bir direnç yoktur.

Deri direnci bir birine paralel bağlı omik ve kapisitif direnç gibi kabul edilir. Kapasitif direnç frekansla ters orantılıdır. Frekans arttıkça değeri düşeceğinden yüksek frekanslarda omik direncide kısa devre eder. Dolayısıyla geriye sadece vucudun iç direnci kalır ki kan iyi bir iletkenlik özelliği gösterir. Yani iç direnç düşüktür. Doğru akımda sadece derinin omik direnci vardır, frkansla değişen bir direnç yoktur.
Ben epey yanlış biliyormuşum.Bu konu üzerine araştırma yapınca https://www.emo.org.tr/ekler/aaa76178f8567e0_ek.pdf?tipi=35&turu=X&sube=0 buldum.oldukca aydınlatıcı oldu.

Pek çok etkene bağlı olmakla birlikte eşit şartlarin oluştuğu varsayilirsa AC daha tehlikelidir.
Frekans alternansi nedeniyle kalp ritminin benzeri skala oluşturup kalbin çalışma ritmini bozar, kaslarda sık - bırak spazmları oluşturarak kas kontrolünün tamamen yitirilmesine ve tetaniye neden olur.
AC > 50V tehlikeli kabul edilirken DC > 120V tehlikeli olarak kabul edilir.

220 volt Çarpınca gözümüzde ışıklar kapanıp kapanıp açılıyor. Amerika'daki gibi 120 volt olsa nasıl olur acaba?
Sanırım ölüm vakaları düşer.

AC kesinlikle daha tehlikeli arkadaşlar. Kaldı ki prizlerde ölçtüğümüz değer 220V RMS değeri yani etkin değeri ama tepe değeri bunun kök 3 katı oda 314 V felan yapıyordu. Yani +314 -314 arası bir salınım konusu. Aşağıda bıraktığım koca yürekli abi de bu durumu AC ve DC gerilimi kademeli olarak diline vererek karşılaştırmış. Evde denemeyin derim :) :)

Görüldüğü gibi ac akım 10-16 mA iken kollar hareketsizlesiyor ama DC de 76mA de aynı durum sözkonusu

Screenshot_2021-03-09-16-09-51-713_com.android.chrome.jpg

Son düzenleme:
Titreme sebebi frekansmış öyle diyo amcamız,şaka bir yana akım vücuttan (devreyi tamamlamış halde)geçerken hissediyorsun zaten o periyodik vınlamayı,şahsi görüşüm ve tecrübem akım altında olsun olmasın yalıtkan ayakkabı kullanmak (şunun adam gibi standardı yok yalnız)akımdan kurtulma olasılığını arttırır ,eldiven kullanmak her zaman mümkün olmayabilir fakat elinde her zaman yalıtkanı iyi el aleti olsun(pense ,yan keski vb),ikincisi kullanılan merdivenlerinde yalıtkanlığına dikkat edilmelidir.Emniyet tedbirlerine daima uyalım bir kere uymazsın onda da başına kaza gelir (acı tecrübelerim var bu konuda)Ac akım ile şaka olmaz.Kazasız ,belasız günler dilerim herkese.

AC yi sevmem derken gerçekten beni fena yaptı, 380 volt sanayi çarpıldım, 220 volt Şebeke çarpıldım, DC kaynak makinesi çıkışı ona da çarpıldım, ben onu hiç sevmiyorum ama sanırım o beni çok seviyor. karşılıksız aşk hiç kimseye tevsiye etmem. öldürmeyen de öldürmüyor.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri