Elektrik Üretim Tesisi Fiderine Toki Bağlantı Komedisi

Bir kamu kurumunun taşra işletmesinde çalışıyorum. İşletme otoprodüktör tesisine sahip ve elektrik üretim lisansına haiz. Ürettiği elektrik 10MW bunun 6 MW ini işletme içerisinde tüketiyor kalanını Şebeke ye veriyor. Arıza Bakım vs durumlarda şebekeden enerji alıyor. Trafo merkezindeki dağıtım şirketi barasına özel müşteri hattı ile bağlı. Yukarıda açıkladığım gibi veriş çekiş yönünde çalışıyor. Bugün Toki müteahtti Tedaş yetkilileri ile şantiyede ve sonrası yapılarda kullanım amaçlı elektrik alacakları noktaya bakmışlar ve toki müteahitti bizim üretim fiderinden alırım demiş tedaş teknik ve mevzuat açısından olmaz desede anlatamamış.Yukaridaki olay malumunuz tamamen saçmalık bu konu ile bakacağım hangi yönetmelik ve mevzuatlar var arkadaşlar. Yani üretim tesislerine otoprodüktör grup ortaklarından başka saplantı yapılamıyacağına dair.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Sizden her türlü alırlar o elektriği hiç kaçarınız yok . Devlette işler tepeden inme emirle yürür , fikirle değil :) Memlekette taşerona yapılan kolaylığın ve kredinin haddi hesabı yok malesef .
Şöyle bir durum var aynı hat üzerinden hem çekiş hem şekeye veriş yapılıyor . Veriş esasında TOKİ ye elektriği bizim santral verecek alış esnasında ise elektriği TEDAŞ tan alacak. Biz elektrik şebekeye elektrik satışı yapan müşterileri olan bir şirket değiliz ki faturalama neye göre yapılacak peki.

Şöyle bir durum var aynı hat üzerinden hem çekiş hem şekeye veriş yapılıyor . Veriş esasında TOKİ ye elektriği bizim santral verecek alış esnasında ise elektriği TEDAŞ tan alacak. Biz elektrik şebekeye elektrik satışı yapan müşterileri olan bir şirket değiliz ki faturalama neye göre yapılacak peki.

Üretilebilecek tek çözüm bence apartmanlardaki süzme sayaç mantığıyla her durumda sizden elektrik almaları olabilir . Oda OG için mevzuata uygun olabilir mi bilmiyorum . Sizin dediğiniz gibi mevzu çok saçma.

Son düzenleme:
Sizde cift yinlu saat vardir cekilen verilen belli cedas syaci okur cektiginizi faturalandirir verdsiginizi faturalandirir bunda bir soru. Yok teias o sayaclar devamli olarak izaktan okuyor zaten

Sn.fahrikem,sizin sayaç TEDAŞ fider başında mı yoksa fiderin sonunda sizin şaltınızda mı

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri