Elektrik Üretebileceğim DC Motor Arıyorum

sinocan33

Üye
Merhaba arkadaşlar;
Size bir sorum olacak, 12V 300w elektrik üretebileceğim bir dc motoru nereden bulabilirim hangi cihazın veya makinenin içinde vardır yada nereden satın alabilirim kendi yapıcağım rüzgar gülünde kullanacağım. Yardım ederseniz sevinirim.
Ben makineciyim elektrik bilgim biraz az size bir sorum daha olacak yine yanıtlarsanız sevinirim 300w ile kaç amper kuru aküyü rahat şarj edebilirim 3000w invertör alıcağım sadece klimayı çalıştırmak istiyorum.
Yardımız için şimdiden teşekkürler. :)

rüzgar gülünü yaptım sadece tek sıkıntım elektrik ile ilgili lütfen yardımlarınızı bekliyorum

Moderatör tarafında düzenlendi:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
çevrenizde sanayii hurdacıları var ise buraları gezin derim.(ben bile bazen onlardan faydalanıyorum) yok motoru sıfır almak isterim dersen femsan la görüş derim.

DC motorla direkt olarak elektrik üretebilirmisiniz bilemiyorum. DC motorun elektrik üretmesi için uyartım alması gerekir diye biliyorum. Yanlış biliyor olabilirim belki ama motoru almadan önce araştırmanızı tavsiye ederim.
Ayrıca rüzgar hızının sabit olmadığını ve üreteceğiniz voltajın da sabit olmayacağını hesap etmeniz gerekecek. DC motoru direkt olarak akülere bağlamanız durumunda rüzgar olmadığı durumda akülerin motor üzerinden deşaj olmasına da sebep olabilirsiniz.
Şimdi düşününce bayağı teferruatlı bişeymiş bu iş...

çevrenizde sanayii hurdacıları var ise buraları gezin derim.(ben bile bazen onlardan faydalanıyorum) yok motoru sıfır almak isterim dersen femsan la görüş derim.
hurdacılara bakıcamda bana 12v 300w elektirk verebilecek bir motoru nasıl tarif edicem dinamo olarak kullanıcağım için hurda işi yapan kişinin bileceğini sanmam :( femsan ilede görüştüm fakat 700tl + KDV fiyat verdiler :( buda beni aşar çıkma bulmaya çalışıyorum hangi makinede bulunur nasıl bir dc motor kullanmam gerekir onu öğrenmeye çalışıyorum sabahtan beri gözlerim ağırdı bilgisayar başında bunu araştırmaktan :(

DC motorla direkt olarak elektrik üretebilirmisiniz bilemiyorum. DC motorun elektrik üretmesi için uyartım alması gerekir diye biliyorum. Yanlış biliyor olabilirim belki ama motoru almadan önce araştırmanızı tavsiye ederim.
Ayrıca rüzgar hızının sabit olmadığını ve üreteceğiniz voltajın da sabit olmayacağını hesap etmeniz gerekecek. DC motoru direkt olarak akülere bağlamanız durumunda rüzgar olmadığı durumda akülerin motor üzerinden deşaj olmasına da sebep olabilirsiniz.
Şimdi düşününce bayağı teferruatlı bişeymiş bu iş...
Yaptığım araştırmalara göre dc motor kullanmam gerekiyormuş. sarjlar içinde akü şarjı için sarjör denilen bir alet var ondan geri çekiceğini sanmam yaptığım rüzgar gülü ortalamada 60-70 devir ile dönebiliyor tabi rüzgar sertleşince baya bi artıyor alıcağım dc motorun 600 devirde bana 300w tı vermesi gerekki hafif rüzgarda bile elektirik üretebileyim çünkü 1/10 redüktör kullanacağım (tabi umarım motoru ve redüktörü takınca önemli bir güç kaybı yaşamassam)

otomotiv hurcacılarına gidip sarj dinamosunu alsan işini görebilir

otomobil dinamosu kulanabilirsin tabi kendi isdeğine göre dizay etmenlazım

o olmuyor arkadaşlar :( 1800 devir filan gerekiyor araçların şarj dinamosunu kullanmak için oda bir rüzgar gülü için çok büyük bişey demek :( verimli olmaz

sizden tek isteğim var 300w'ı nasıl yakalayabilirim 600 700 devir ile bunu hangi motorla elde edebilirim veya bu motorun özelliği ne olması gerekir?

sizden tek isteğim var 300w'ı nasıl yakalayabilirim 600 700 devir ile bunu hangi motorla elde edebilirim veya bu motorun özelliği ne olması gerekir?
DC motor elektrik üretir de nasıl bağlanmalı uyartımı nasıl yapılmalı buna bakmak lazım. Araç şarj dinamosunun AC üretiğini biliyorum belki de yanlıştır ama ben öyle biliyorum. Yani sana DC lazım bu iş zor sanırım. araç dinamosu kullanırsan diyotla doğru akım elde edebilirsin ama...

arkadaşım araç dinamasuyla yapamaz bence çünkü arkadaş direk alıp takmak istiyor ama araç dinamasu devri yüksek ve pek verim alamaz.araç dinamasunun ürettigi akımda dc ac degil direk dc gelir.

mikser motoru dc mi ac mi acaba bilen kimdir bu stede

Forum istatistikleri

Konular
127,969
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri