Elektrik Çarpmasında İlk Yardım..

novell35

Üye
Üzerinden elektrik akımı geçerek elektriğe çarpılan bir kimseye uygulanacak ilk yardım tedbirleri şunlardır:

* Kazazedenin maruz kaldığı hatalı akım devresi derhal kesilir; bunu için mesela anahtar açılır, fiş prizden çekilir, sigorta çıkarılır. Bunlar mümkün olmazsa kazazedeye yalıtkan cisimler yardımı ile(kuru elbise, kuru tahta vb.) veya elbisesinden çekerek gerilim altında bulunan kısımlardan uzaklaştırılır.

* Yardımcıların da hayatı tehlikeye düşmeyecek şekilde kazazede tehlike altından uzaklaştırılır.

* Suni teneffüs yaptırılır.Son yıllarda ağızdan ağıza veya ağızdan buruna nefes verme metodu tercih edilmektedir.Nefes verme olayı dakikada yaklaşık 12 defa tekrarlanır.Kalbin durması halinde suni teneffüsle birlikte derhal dışarıdan kalp masajı yapılmalıdır; bunu için göğüs üzerene bastırılıp bırakılır.Gerekli hallerde suni teneffüs uzun zaman uygulanmalıdır.

* Bu arada kazazedeyi bir hastaneye nakletmek için ambulans çağırılır; Hastanın nakli esnasında da suni teneffüse devam olunur, eğer varsa oksijen verilir.

* Kalp normal çalışmaya başlayıp kazazede kendiliğinden normal nefes alıp verirse, suni teneffüs başarı ile sonuçlanmış sayılır.

* Yangın başlangıcı varsa kazazede yere yatırılır ve ilkin yangın söndürülür.

* Yanık yaraları mikropsuz, temiz bezle örtülür. Yaraya pudra, yağ veya merhem sürülmez.

* Kazazede derhal hastaneye kaldırılır.

İnsan vücudundan geçen 50Hz.'lik alternatif akımın çeşitli şiddetlerinin fizyolojik belirtileri.(Akımlar efektif değer olup tesir süresi 1 sn'dir.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
arkadaşalar çok önemli bir konu çok duyarlı olmak lazım hayat kurturabilirsiniz paylaşım için teşekkürler

bir teknik elamana meslek ögretmeden önce bunları ögretmek gerektigine inanıyorum

Arkadaşlar,
Ufuk Arkadaşımın tavsiyelerine bir ilavede ben yapayım. Önce öneri,
Elektrk akımının, kalp üzerınden akmasını önlemek için mümkünse riskli olan çalışmalarda sol ayak yerden ırtıbatı kesılıceği kadar kesilmeli vede elektrığe kapılmış olan kişiye yukardakı ılk yardımlardan ayrı olarak, en kısa zamanda (özür, daha ince tabir bulamadım) işettirmeildir..
Kazasız çalışmalar dilerim...

sayın zeybek tabir caizse dediğiniz konu yanlış izin verirseniz.eğer mümkünse çarpılan kişinin idrarı bir şekilde alınıp saati üzerine not edilmeli.gittiği hastanede doktorların ilk kontrol ettikleri arasındadır.bunun sebebi çarpılan kişinin böbreklerinde kanama olup olmadığını anlamaktır.bizler üzücüde olsa bu konuları zaman zaman yaşadık.önemli olduğu kadar ilk müdahalede yanlışa yer olmayan bir konudur.çarpılan kişinin nasıl ve nerde çarpıldığı ve kaç voltluk gerilim olduğu gibi konular ilk yardım şeklini tamamen değiştirir.kolay gelsin.

112 dostum,
İkazında haklısın, ben yazdıklarımı, 32 sene önce katıldığım bir semınerde öğrenmiştim. Eksıklerımı tamamladığın için teşekkür ederım. Hiç uygulamasına ihtıyaç kalmadı, inşallah hiç bir arkadaşımızada gerek kalmaz.
Sağlıklı günler dilerim...

bizim başımızdan geçti. Allah bir daha bizede meslekdaşlarımada göstermez inşAllah.

112 ' Alıntı:
sayın zeybek tabir caizse dediğiniz konu yanlış izin verirseniz.eğer mümkünse çarpılan kişinin idrarı bir şekilde alınıp saati üzerine not edilmeli.gittiği hastanede doktorların ilk kontrol ettikleri arasındadır.bunun sebebi çarpılan kişinin böbreklerinde kanama olup olmadığını anlamaktır.bizler üzücüde olsa bu konuları zaman zaman yaşadık.önemli olduğu kadar ilk müdahalede yanlışa yer olmayan bir konudur.çarpılan kişinin nasıl ve nerde çarpıldığı ve kaç voltluk gerilim olduğu gibi konular ilk yardım şeklini tamamen değiştirir.kolay gelsin.

Sn. 112

bu değerli bilgiler için çook tşk ederim..Demek ki çarpılan bir kişi hemen idrar yapmalı ve kan olup olmadıgı kontrol edilmeli..ayrıca saati not alınıp doktora bildirilmeli..
çok tşk ederim..

evet ufuk aynen öyle.yapılacak ilk işçarpılan kişinin çenesini açıp dilin solunum yolunu tıkayıp tıkamadığı kontrol edilmeli tıkaması durumunda parmaklar vasıtasıyla önce nefes yolunun açılması sağlanmalıdır. sunni solunum bundan sonra yapılır.(elektrik çarpmalarında genellikle dil şok etkisiyle dönerek nefes yolunu tıkar)
kazazede eğer yüksek bir yerde çarpılıp(direk,iskele vs)yere düştüyse boyun kırığı veya diğer kırıklar konusunda çok dikkatli olunmalı.
kolay gelsin.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,165
Kullanıcılar
449,930
Son üye
oguuz680

Yeni konular

Geri