Elektrik Çarpmasına Karşı...

... insan hayatını korumak üzere bir devre yapmak istiyorum. Tamamiyle orjinal bir şekilde kendi kendime boş zamanlarımda pcb dosyasını oluşturup arşivleyeceğim. İsteyen olursa da paylaşırım.

Cihaz üzerinde düşünürken kaçak akım koruma rölelerinden yola çıkmak istedim. Piyasada özel iş sahalarında kullanılmak üzere 3mA'lık kaçak akım koruma cihazları bulunuyor şayet işçi güç açıkken canlı uca dokunursa çat diye tesisteki kaçak akım koruma rölesini attırıyor ya da aklımda yanlış kalmış da olabilir bizzat kendisi atarak elektriği kesiyormuş.

Böyle bir sistemin çalışma prensibi üzerinde düşünürken KAR içerisindeki bobinin, kaynaklarda devamlı toroid nüvede gösterildiğini farkettim. Toroid nüve yerine alternatif olarak E-I trafo kullanılsa, makaraya üstüste gelecek şekilde F ve N sarılsa en son en üste de fark bobinini sarsak olur mu?

Şayet oluyorsa küçük bir transformatörü uyarlayıp basit bir opamp ya da fetli/transistörlü (neyse artık) devre kurarak cihazdaki röleyi stop ettirir ya da devreye Faz ile Toprak arasını aktifleştirip kaçak akım rölesini attırırım diye düşünüyorum.

Yorum yazabilirsiniz.

Meselenin olabilirliği ne, tesisimizin topraklama tertibatı sağlam kurulmuş ve kaçak akım rölesi kullanılıyor kabul ediyoruz falan...

Valla abi o kaçak akım rolesi ne kadar sağlıklı bilmiyorum.Daha dün evde 220V kapıldım kaçak akım rolesi atmadı.Tesisat dandik desek daha 5 yıllık bina sigortalar ve kaçak akım rolesi kaliteli markalar.Aynı şekilde bir akdaşım evinde de 220 V kapıldım yine kaçak akım rolesi atmadı.

Valla abi o kaçak akım rolesi ne kadar sağlıklı bilmiyorum.Daha dün evde 220V kapıldım kaçak akım rolesi atmadı.Tesisat dandik desek daha 5 yıllık bina sigortalar ve kaçak akım rolesi kaliteli markalar.Aynı şekilde bir akdaşım evinde de 220 V kapıldım yine kaçak akım rolesi atmadı.
O röleler 300mA ise atmaması normal.
Kontrol edin eğer öyleyse 30mA ime değişmezi gerek.

Bazen 30 ma olan röleler bile atmıyor. Çünkü vücudunuzdan geçen akım 30 ma altında kalıyor.

O röleler 300mA ise atmaması normal.
Kontrol edin eğer öyleyse 30mA ime değişmezi gerek.
KAR değerini bilmiyorum.Şuanda işteyim eve gidince bakarım artık.Birde bir kaç gün önçe şöyle bir durum oldu bu davul fırın diye tabir edilen fırında yemek yaparken tepsinin içindeki suya metal kaşık ile dokunduğumda vınlama sesi ve kaşıkda bir titreme vardı bunun açıklamısı nedir acaba

KAR değerini bilmiyorum.Şuanda işteyim eve gidince bakarım artık.Birde bir kaç gün önçe şöyle bir durum oldu bu davul fırın diye tabir edilen fırında yemek yaparken tepsinin içindeki suya metal kaşık ile dokunduğumda vınlama sesi ve kaşıkda bir titreme vardı bunun açıklamısı nedir acaba
Davul fırın nice yiğidin yüreğini titretmiştir.
Zamanında biz de çok kullandık. Şimdikiler boyalı. O zaman doğal rengindeydi. Bize öğretilen fişe takılıyken dokunmamamızdı .
Önce fişi çekilir sonra karıştırma, tepsi koyma çıkarma vs yapılır, fiş tekrar takılırdı. Zaten termostatı da yoktu. Bol bol aç kapa yapardık.

Peki bu vınlama sesi nedir.

Sn. earslan74; 50 HZ. frekanslı Şebeke elektriği bu davul fırınlarda, fırın metal yüzeyinde parmakların hafif temasıyla, tepsi içindeki suya metal kaşık temasıyla hafif bir titremeyi yapması demek, bir fırından vücuda ayaklardan zemine doğru bir kaçak akımın var olduğunu gösteriyor. Kaçak akım rölesinin anma etiket değerleri o anlarda aşılmadığı, zeminden yeterince topraklanıp onu attıracak kadar kaçak akım yeterince akamadığı için bu röle atmamış olabilir, yeterli geçen kaçak akımla bu rölenin düşmesi gerekirdi.

* Bir de fırın topraklı fişi topraksız prizlerdeyse, fırın giriş klemensinde toprak girişiyle ilgili sıkıntı (kopma, kasten toprağı ayırma, vb.) varsa yeterli kaçak akım geçse bile bu röle atmayacaktır, yani kişisel bir korumayı yapamayacaktır. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Nasıl kapıldığınız çok önemlidir. 30mA röleler insan vücudundan geçen akıma göre atmazlar. İnsan vücudu yüksek dirençlidir. Toprağa akması ve oradan mahalle trafosuna kadar bu direnç büyür. Dolayısıyla ilk mesajımda bahsettiğim 3mA özel KAKR'lar var onlar sizi korur anca.

30mA ne için?

30mA'lik daire içi röleler, örnek olarak bir elektrik fırını, çamaşır makinesi, banyo şofbeni bulunan tesisatlarda, rezistans üzerinden şasiye oradan topraklamaya kaçacak elektrik akımında atmak için tasarlanmıştır. Böylece insan hayatı "dolaylı yoldan" korunmuş olunur; o aleti kullanmasına engel olarak.

3mA'lık röleler ise insanın direkt olarak canlı uca dokunması durumuna karşı önlem olarak üretilir.

Bizim mahallede bir abi vardı asansör montaj bakımda çalışıyordu. İş yerinde -ilgili kanunlar gereği- bu 3mA'lık cihazdan kullanılıyormuş. Gittikleri yere bu cihazı seyyar ile çekiyorlar ve kullandıkları aletlere bağlıyorlar. İş güvenliği yasaları bu aletten kullanmalarını mecbur tutmuş. Bu aletin fiyatı bana anlattığı vakitlerde 500kusur liraydı ve asansör firmalarının anlaştığı tek bir firmadan alınabiliyordu.. Şimdi artmış olabilir.

Bugün ev tipi 3mA röleler internetten bakarsanız bulunuyor. Nerede kullanılacaksa ona göre alınıp takılır.

Apartman girişlerindeki 300mA'lıkların amacı da daha ciddi hatalara karşı tüm apartmanın toplamı düşünülerek takılır.

Forum istatistikleri

Konular
128,132
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri