Elektrik Çarpmasına Bağlı Akciğer ve Karaciğer Parankim Yanığı

  • Konbuyu başlatan Murat
  • Başlangıç tarihi

Murat

Site Yetkilisi
Yönetici
Site Yetkilisi
Katılım
19 Şub 2006
Mesajlar
1,576
Puanları
583
Yaş
39
Konum
izmir
ÖZET
Yüksek voltaj elektrik travmaları, şiddetli iç organ yaralanmalarına neden olabilir. Elektrik kazalarına bağlı iç organ yaralanmaları nadir olmasına
rağmen yüksek mortalite ile ilişkilidir. Bu olgu sunumunda, oto yıkarken yüksek voltaj elektrik çarpmasına maruz kalan ve ıslak zeminde elektrik
çarpmasının uzun süre (20-30 dakika) devam ettiği nadir bir akciğer parankim ve karaciğer kapsül yanıklı bir hasta sunulmuştur.
18 yaşında erkek bir hasta yüksek voltaj elektrik çarpmasına maruz kaldıktan iki saat sonra devlet hastanesinden bizim yoğun bakım ünitesine sevk
edilmiştir. Kazazede geldiğinde şuursuz bir vaziyetteydi. Trakeal entübasyon yapılıp hasta mekanik ventilatöre bağlandı ve sedasyon başlandı.
Yapılan fizik muayenede Sağ ve sol elde, sol ayak derisinde 3 cm2 yanık izi mevcuttu. Göğüs ve karın duvarında temas izi bulunmamaktaydı.
Yatışının 4. gününde ateşi 39.5°C ölçüldü. Kan kültürleri pozitif olan hastanın ortalama arter basıncı giderek düştü. Tekrarlayan aspirasyonlarında
kanama gözlenen hasta eksitus oldu. ©2006, Fırat Üniversitesi, Tıp Fakültesi
Anahtar kelimeler: Akciğer yanığı, karaciğer yanığı


Devamını Okumak İçin Buraya Tıklayınız


Fırat Tıp Dergisinden Alıntıdır
 
Konu Sah
Murat

Murat

Site Yetkilisi
Yönetici
Site Yetkilisi
Katılım
19 Şub 2006
Mesajlar
1,576
Puanları
583
Yaş
39
Konum
izmir
Haşlanma ve alev yanıklarından sonra en sık gözlenen elektrik yaralanmalan önemli bir morbidite ve mortalite nedenidir. Elektrik yaralanmalarının hemen tamamının önlenebilir kazalar sonucu olması detaylı bir epidemiyolojik analize dayalı önleme programlarını ön plana çıkarmaktadır. Bu amaçla, toplumlara göre değişiklik gösteren risk faktörleri ve risk grupları belirlenmeli ve bu bilgiler ışığında gereken önlemler alınmalıdır .

Son yirmi yılda termal yanıklann fizyopatolojisi daha iyi anlaşılmış ve uygulanan modern tedavi yöntemleri ile mortalite ve morbidite oranlan anlamlı derecede düşmüştür Termal yanıklardan çok farklı mekanizmalarla medyana gelen yüksek voltajlı elektrik yaralanmalarında ise halen değişik fizyopatolojik açıkla-malar ileri sürülmekte ve değişik tedavi yaklaşımlan uygulanmaktadır Bu bağlamda, elektrik yaralanmalarının tedavi edildiği merkezlerin kendi tedavi sonuçlarını analiz etmesi, bulgularını diğer merkezlerle karşılaştırarak varsa eksikliklerini belirlemesi ve ileriye dönük projeler geliştirmesi zorunludur.

Bu klinik çalışmadaki amaç, tedavi ettiğimiz yüksek voltajlı elektrik yaralanmalarında risk gruplannı ve risk faktörlerini belirlemek, tedavi yöntemlerimizin sonuçları nasıl etkilediğini ortaya koyarak literatür verileri ile karşılaştırmaktır.

Devamı
 
Katılım
23 Ağu 2006
Mesajlar
6
Puanları
1
Yaş
36
zor meslek yüksek gerilimle uğraşan arkadaşlara kolay gelsin
 
Katılım
24 Şub 2009
Mesajlar
358
Puanları
3
Yaş
39
Yüksek gerilimle ugrasmak çok riskli bence.Çok dıkkatli ve kontrollü çalışmak lazım.
 

memik

Üye
Katılım
19 Kas 2007
Mesajlar
30
Puanları
1
Yaş
30
benide sağ elimden tuttu sol kolumdan patlattı ve sool kolumda 10 uzunluğu cm kadar yara var..... dikkatli olalım...
 

benhur

Üye
Katılım
21 Kas 2009
Mesajlar
321
Puanları
3
Yaş
26
allah korusun insanın başına dikkatsizlik ve cahillikten neler geliyo.mümkün olduğunca dikkatli olmaya çalışalım...
 

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
115,765
Mesajlar
815,382
Kullanıcılar
422,824
Son üye
alkan19

Yeni konular

Üst