Elektrik Çarpılmalarında AKIM mı / GERİLİM mi öldürür..?

Y=a*X ifadesinde :
X değişken ye ona bağlı değişendir.
a ise sabit sayı yani her hangi bir sayıdır.
Semboller geneldir ne olduklarına takılmayın.
Z=c*W de olabilirdi.

Örneğimizde :
R ( yük )= sabit bir değer.
I ve U değişken değerlerdir.
Yani yükümüzü ister 160V ister 250V ye bağlarız ki bu değerler şebekede görülen değerlerdi.
İşte o " sabit 220 " den bize de gönderin arkasında bu yatar .
Böyle olduğunu bilemeyeni elektrikci diye eve katarmısınız ?
Böyle olduğunu atlayıp 220 sabittir I değişir R değişir diyene kızılcık deyneği...

Gönül isterdiki biraz daha işin doğrularını tartışsa idik.
Mesela yıldırım yada şimşekde aşağı ya da yukarı enerjinin tek bir seferde tek bir atlama şekl,inde değilde adım adım her seferinde biraz daha ilerleyen ve ilerledikçe iyonize eden ve artık iletken yaptığı ortamı biraz daha ilerleten yani bir nevi frekansı olan bir atalam olduğunu ve öyle tirilyonlarca Volt gerekmediğini filan konuşsaydık.

Uzun yıllar boyunca gördüğüm , bir olayı bir kavramı anlatırken bu zor anlar seviyesi düşük kolay örnekleyeyim, diye verilen benzetmelerin işin aslı gibi kabul edilip , sonra doğrusunu anlatsanız göstersenizde bir türlü sökülemediğini, ve yerine göre çoook ciddi sonuçları olduğunu defalarca gördüm.
Kaynak sanılan yerlerde , çook ciddi firmaların sayfalarında( sonuçda onu yazanda ara sıra buralarda da eleştirdiğimiz kendini iyi yetiştirmemiş teknik eleman ) yanlışlar görüyoruz.
İşte onların kaynağı böyle bir şeylerdir.
O teknik eleman aslında bir çok şey biliyor ve yapıyordur ama hatadanda uzak değil.
Hiç birimiz değiliz.
Zaman zaman yapmışızdır.
önemli olan hatayı bir şekilde fark edip hemen dönmek ve bir daha yapmamaktır.
İlla elini sobaya basman mı gerek.
Sana deniyor ki elleme yanarsın.
Söz dinlemeyenin hakkı nedir...?
Söyleyen ya kendi bastı yandı ya da yananı gördü tecrübesini aktarıyor.
O yüzden bu tür başlıklara üşenmeyip yazıyorum denk gittikçe.
Tecrübeyi bedava ve kısa yoldan alıyorsun bir de laga luga , yok efendi ....

@REZİSTANS kardeşimin anlayışına bir kez daha teşekkür ediyorum.

binbaşı hocam çok iyi izah etmişsiniz elinize sağlık.sonuç olarak ohm kanunundan yola çıkmamız gerekir.akım=gerilim/drenç U/R bu formülü incelediğimizde drençle akımın ters orantılı geriliminde değiştirilemez olduğunu görürüz. drenç değeri arttıkça akımın azaldığını drenç değeri azaldıkça akımın arttığını söyleyebiliriz. akımın az veya çok olması gerilim ve drence bağlıdır diyebiliriz.ama akım ve drenç değerleri ne olursa olsun gerilimi etkilemez değiştiremez.kısaca çarpılma şiddetimiz gerilim ve drençle alakalıdır.örneğin 220/10=22a 220/5=44a formüldede görüldüğü gibi drenç değeri azaldıça çekilen akım artmaktadır.10x22=220v 5x44=220v görüldüğü gibi gerilim değişmemektedir. sonuç olarak bizi gerilimin ve drencin büyüklüğüne göre üzerimizden geçen akım çarpar. diğer bir ifadeyle ikiside çarpar. slm

Sn.rezistans;keşke konu bu boyutlarıyla hiç tartışılmasaydı diye de düşünüyorum,ancak gerilim ve direncin,devredeki geçen akımla orantısını tam anlamışsınız,ama gerilim konusunda ise büyük gafınız olmuştur.Bunu öncelikle açıklayayım izninizle;

Şebeke elektriği gündüz ölü saatlerde bazı hatlarda 240-265 volta bile yükselebilir.Akşam pik saatlerde ancak 220 volt ac.'ye iner.

Şebeke voltajının bu düşüklüğüne, şebekeye paralel bağlı giren yükler(İndüktif,omik,kapasitif) doğrudan neden olur.

Burada ise ohm kanunu uyarınca,neticede şebekeden geçen akım artarken şebekenin direnci(Toplam omaj değeri) düşmüş oluyor.

V=I*R ye göre; I artarken,R değeri aşırı yüklenmeyle çok düşerse V değeri de bu çarpıma göre iyice azalır.(Şebekenin vereceği voltaj azalır=şebeke voltaj düşümü)

V=I*R'ye göre; I azalır,R çok yüksek değere çıkarsa V değeri (V= Akım şiddeti*Direnç olduğundan) iyice artar.(Şebeke çok meşgul değilken vereceği voltaj daha fazla artar=şebeke voltaj yükselmesi))

Yani biz elektrikli fırında birşeyin yavaş ısıyla ve içine işleyip de iyice,yavaş pişmesini istiyorsak eğer,şebeke voltajını ölçer ve 220 'yi yaklaşık değerle yakaladığımız tam akşam saatlerinde (Pik saatlerde) pişiririz.Aksi halde böreklerin,keklerin içi çiğ kalır,üstleri çok fazla yanar,istediğimiz gibi de pişmez.

Bizim değiştiremeyeceğimiz tek şey,şebeke trafosunun sargılarının bakır iç direncidir.Trafo uçlarındaki gerilim,yük durumuna göre,uygulanan yükün özelliğine göre sürekli değişir.Gerilimin devamlı olarak sabit kalması da bu nedenle mümkün değildir.

İlk çıkan renkli tv'lerde zorunlu olarak da voltaj regülatörü kullanılırdı,çünkü bu lambalı tv'lerin içinde regülatör yoktu,voltaj düştüğünde ekran görüntüsü de küçülüp bozulmaktaydı.Elzem olarak harici bir voltaj regülatörü kullanmak gerekliydi.Anahtarlamalı güç kaynakları,artık renkli tv'lerde kullanılmaya başlandıkça da (SMPS) bu gereklilik tamamen ortadan kalktı,çünkü 165-265 volt ac. aralığında,ayni akım ve gerilimi sabit olarak tv'nin beslemesine üretip verebilmekteydi.Aşağı yukarı tüm cihazlarımızda yer aldıklarından,bu nedenle artık evlerde normal sayılan voltaj değişimlerinde (165-265 volt) ev girişinden önce herhangi bir regülatör kullanmaya pek gerek kalmamıştır.Çok aşırı gerilim değerlerine karşı bir önlem olarak hassas elektronik cihazlarımız,"aşırı gerilim korumalı prizlerle" korunup güvence altına kolayca alınabilmektedir.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
sayın binbaşı önce selam ederim. hakkınız bu formda gerçekten çok fazla ama ben zannedersem yanlış anlaşıldım. bende sizinle aynı görüşteyim.gerilim =akımxdrenç formülünde akımla drencin çarpımı ne ise gerilimde odur.benim verdiğim örnekte gerilim 220v çıktığı için o şekilde yazdım.belki ufak bi yazım hatası olmuş olabilir.yoksa 20a 5 ohm olursa tabiiki 100v olacaktır.220v tabiiki sabit olamaz akım ve drenç ne ise çarpımıda o kadar gerilimdir.konu bence 220v sabittir diye yazdığımdan dolayı yanlış anlaşılma oldu tekrar özür diler kolaylıklar dilerim. slm

Bir kez daha düzeltiyorum.
5 Ohm dan 20 amper geçince 100V olmaz .
5 Ohm a 100V uygulanınca 20A geçer .

Sınavlarda , direncin değeri ve devreden geçen akım verilip uçlarındaki gerilimin bulunması istenir , devredeki değerlerin bulunması istenir filan.
O sadece sınavlardadır.
U=R*I mantığını iyice öğrenmiş mi diye bakarlar.

Geçekde ise direncin uçlarına değeri belirli (değeri belli) bir gerilim uygularsın ve gerilim ile direncin değerine(belirli bir değer) bağlı olarak belirli bir akım oluşur..

normal insanın yaklaşık olarak direnç değeri 1 kohm olduğu varsayılır.(cinsiyet-yaş gibi bazı etmenlere göre değişir) 8.455.225 voltluk bir kaynakla insan temas ettiğinde (insanda toprakla temaslı) v=I.R formülünden insan üzerinde 8455 A gibi bir akım geçeceği düşünülürse bu gerilimin insanı çarpmayacağı söylenemez herhalde.yukarıda belirtilen I=0 A olduğu durum teorik bir durumdur.
yanlış düşünüyorsam düzeltin...
saygılarımla...

zaten gerilim olmazsa akımda olmaz mecburen gerilim uygulamak zorundasınslm

normal insanın yaklaşık olarak direnç değeri 1 kohm olduğu varsayılır.(cinsiyet-yaş gibi bazı etmenlere göre değişir) 8.455.225 voltluk bir kaynakla insan temas ettiğinde (insanda toprakla temaslı) v=I.R formülünden insan üzerinde 8455 A gibi bir akım geçeceği düşünülürse bu gerilimin insanı çarpmayacağı söylenemez herhalde.yukarıda belirtilen I=0 A olduğu durum teorik bir durumdur.
yanlış düşünüyorsam düzeltin...
saygılarımla...

"bir şebekede 8.455.225V gerilim olsun. ama akım sıfır olsun çarpılmazsın." Alıntı : Elektrik müh.(Bulmaca)

Merhaba.Siz ve birçok üye çok ince bir ayrıntıyı gözden kaçırıyor aslında.Elektrik müh. nickli üyemiz akımın 0 yani hiç olmadığını en başta sorusunda zaten belirtmiştir.Yani sorulan soru da,soru itibariyle teorik bir sorudur aslında.Neden diyeceksiniz?Akım sıfır (Hiç yok) olursa direnç bir değerde bile olsa,bir şeyin sıfırla çarpımı matematikte sıfır değil midir?EVET! Bu nedenden dolayıdır da,devrede bir gerilim de yoktur diye de düşünülebilir.(V=I*R'ye göre).Ama devreye bir gerilim uygulanmıştır (Varsayım olarak devrede bir gerilim yer aldığı da düşünülmüştür.),geçen akım sıfır olduğuna göre (I=V/R'ye göre) R direncinin değeri sonsuz değerde,yani aslında direnç gösteren bir öğe değerinin,ohm kanunu ve mantıken de hiç olmadığı sonucu çıkıyor.Çünkü geçen akım miktarının sıfır olarak açıklanması,bizi doğruca bu sonuca götürüyor.Matematikte bir şeyi sıfıra bölerseniz sonsuz,bir şeyi sonsuza bölerseniz sıfır çıkmaz mı?Eski bilgilerinizi bir yoklayın.EVET! Zaten neticede teorik bir soruyla da uğraşmıyormuyuz?EVET! Bu teorik soru da gerçekte teorik bir cevabı da hak ediyor mu?EVET!

O zaman işlemi hemen yapalım ;

I=8.455.255/sonsuz -----> I= 0 amper olur. Amperin 0 olduğu daha sorunun ilk başında da verilmemiş mi? EVET!

Güç formülü :p=V* I*Cos fi = 8.455.255* 0 *Cos fi(Belirli bir katsayı) = 0 (Sıfır) Cos fi=0 değil,bu değeri bilmiyoruz,ancak sıfırla çarpılınca o da direk olarak sıfıra dönüşmez mi? EVET!

Siz ayrıca vücut omajını "1 k" olarak varsayıp I=V/R'yi direk uygulayıp bu yüksek amper değerini çıkarmışsınız.Bu amper değeri nedir biliyormusunuz,direk yıldırım çarpması veya YG' de fazla nötr arasında kalan bir insanın vücudundan akan akım miktarı gibi de denebilir.Anında kömür olup,kavrulup da yanarsınız,yalnız külleriniz kalır,yani cevap olarak bu kadar korkunç bir amperin geçmesinin neticesi de bu şekilde çok vahim olur.

Çarpılmalarda vücuttan I=V/R ohm. kanunu uyarınca belirli bir akım geçer.Geçen bu akım,vücut direncinin düşüklüğüne bağlıdır,yani sonsuz hiç olmayan bir vücut direncinden veya maddeden de(İletken veya yarıiletken olmayan,ideal yalıtkan olan bir maddenin direnç değeri de sonsuzdur veya sonsuza yakın çok düşük bir omajdır=yalıtkanlık direnci) akım 0 değerinde,yani hiç de geçmez.Bulmacanın cevabı böyledir.Kolay gelsin.Slm.

Son düzenleme:
evet sırf bu konu için deney yaptım elime 2 adet tel batırdım ve buna 5v 2 a enerji verdim çok sağlam çarpıyor ama uzun yapmamak gerek maazallah elektroliz olur kan

evet sırf bu konu için deney yaptım elime 2 adet tel batırdım ve buna 5v 2 a enerji verdim çok sağlam çarpıyor ama uzun yapmamak gerek maazallah elektroliz olur kan

Merhaba.Öncelikle size geçmiş olsun diyelim,aslında bunu yapmanıza hiç gerek de yoktu,çünkü dilinize 9 volt pili de değdirseniz yine çarpılıp acı duyacaktınız.Elinize batan iğne ile ve dilinizde pille geçen akımın nedeni vücut iç direncinin dış deri gibi (1-2 kiloohm arası) yüksek omajda olmamasıdır bunun asıl nedeni,bu iç vücut direnci çok düşük olunca da I=V/R'ye göre gene hatırı sayılır akımlar geçerek size acı verecektir.

Eldeki yaralanmalarda üst deri kalitesi tam bozulunca hem kuvvetli veya zayıf asitler (limon,sirke,tuz ruhu gibi) asitler,hem de çok düşük voltajlar dahi (Akü,9 volt pil gibi) derideki bu yaralardan direk vücuda geçerek iletilir ve size acı verir.Sadece üst derinin yırtılamayıp çok sağlam olmasında kondansatörlerdeki dielektrik katmanının yaptığı görevi yapar.Yani deri,yırtılıp yaralanınca dielektriği bozulan ve kısa devre olan elektrolitik bir kondansatör gibi elektiği bariyerleme görevi hiç kalamaz ve düşük voltajlarda dahi müteessir olur,direk bundan etkilenmiş olursunuz.Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri