Elektrik Çarpılmalarında AKIM mı / GERİLİM mi öldürür..?

Aslında elektrik nedir diye sorasım geliyor ama :

Hoca dersinde elektrik nedir ne değildir ne kadar ne biliyoruz ...anlatıyor.
Tembelin biri dalmış gitmiş.
Hoca soruyor
Bu konuda ne diyeceksin.
Eee ehhmmm şeyyyy ya hocam biliyordum ama unuttum.
Hoca hayıflanıyor.
İşe bak elektriğin ne olduğunu bilen Yaratıcı dan başka bulduğumuz tek kişide ne olduğunu unutmuş...

----
Sahi nedir elektrik.
Ne olduğunu bilsek nasıl akıyor kayıyormu zıplıyormu akımmı gergimi gerginlikmi gerilimmi korkumu nedir ? bilirdik.
Yokmu anlatan sinama filmi...

Aslında dünyadaki elektrik akımı en genel haliyle çarpılma ve ölümcül tehlikesi,uzun vadede vücuda etkisi bakımından dörde de ayrılabilir;

1.Gerilimi ve akımı çok yüksek ac/dc elektrik akımı: Bu elektrik akımı volt*amper oranı yani gücü en yüksek olanıdır.Vücut direncine göre bu akım türü en tehlikelidir.Çarpmanın yanında kömürleşerek ölüm kaçınılmazdır.YG hatlarında faz ve nötüre direk temasla,yıldırımın direk insana düşmesiyle olduğu gibi.

2.Gerilimi çok yüksek,akımı çok düşük ac/dc elektrik akımı: Gerilim çok yüksek olduğundan vücuda ohm kanuna göre çok fazla akım geçmek ister,ama kaynağın vereceği akım çok sınırlıdır.Dolayısiyle çok daha az mA değeri vücuda akabilir.30 mA'den düşük oranda geçmesi nedeniyle gerilim yüzünden de çarpması kesindir,öldürebilmesi ancak belirli şartlara,insanın sağlık durumuna,sağlıkla ilgili bulunduğu şartlarına,yani kendisine bağlıdır.Küçük kapasiteki şok cihazları,otomobil,ocak ateşleme sistemi çıkışı,EHT trafoların çıkışındaki kaskad dc. çıkışı,hava iyonlaştıcılarının(Temizleyici)YG'li dc.çıkışı,vb.

İstisna: Çok yüksek gerilimli ve çok yüksek frekanslı ac.akımları insan vücudu için duyarlı değildir,hissedilmez,ancak vücuda geçiş yerlerinde direk deriye geçerken,deriyi karartıp yakabilir,bir metalden indirekt olarak geçerse vucuda zararı olmadan toprağa akıp gider.

3.Akım şiddeti çok yüksek,gerilimi çok düşük ac/dc elektrik akımı:Bu elektrik akımı sahip olduğu yüksek şiddetli akımına rağmen,düşük voltajı nedeniyle insan omajı (Vücut direnci bariyerini) aşarak YG'de olduğu şekliyle vücudumuza çok kolay da giremez.Girebilmesi için iletken vasfını arttıracak elektrolitik,ıslak ortamlar ayrıca gereklidir.Bu şart gerçekleşirse zaten 65 volt ac/dc'nin üstü gibi davranır,çarpılmaya başlanır ve zamana göre akan bu akım da çok uzun olursa,vucuda zararlı etkileri olacağı Tesla zamanından beri kabulümüzdür.Yüksek amperli aküler,yüksek akım veren dc. güç kaynakları,elektrolizde çalışanlar,kaynak akımlarına direk ıslak,elektrolitik ortamda elleriyle direk maruz kalanlar,vb.

4.Hem akımı hem de gerilimi çok düşük ac/dc elektrik akımı: Her ikisi de düşük olduğundan,volt*amper oranı en düşük güç miktarı içerir.Çarpması ancak dilimize direk dokundurduğumuzda hafif bir ısırma şeklindedir.Onun dışında elimiz ıslak,asitlili de olsa,ohm kanununa göre hem voltaj,hem de akım yönünden vucuda ciddi olarak akım akıtacak bir potansiyeli de bulunmaz.Dolayısiyle en tehlikesiz,risksiz olanıdır da diyebiliriz.1.5 voltluk AA,AAA, ni-cd,alkalin,çinko-karbon kalem pilleri,saat,pc anakartı,elektronik cihazların lityum pilleri(3 volt) Kolay gelsin.Saygılarmla.

Son düzenleme:
binbaşı hocam çok iyi izah etmişsiniz elinize sağlık.sonuç olarak ohm kanunundan yola çıkmamız gerekir.akım=gerilim/drenç U/R bu formülü incelediğimizde drençle akımın ters orantılı geriliminde değiştirilemez olduğunu görürüz. drenç değeri arttıkça akımın azaldığını drenç değeri azaldıkça akımın arttığını söyleyebiliriz. akımın az veya çok olması gerilim ve drence bağlıdır diyebiliriz.ama akım ve drenç değerleri ne olursa olsun gerilimi etkilemez değiştiremez.kısaca çarpılma şiddetimiz gerilim ve drençle alakalıdır.örneğin 220/10=22a 220/5=44a formüldede görüldüğü gibi drenç değeri azaldıça çekilen akım artmaktadır.10x22=220v 5x44=220v görüldüğü gibi gerilim değişmemektedir. sonuç olarak bizi gerilimin ve drencin büyüklüğüne göre üzerimizden geçen akım çarpar. diğer bir ifadeyle ikiside çarpar. slm

@REZİSTANS abüüü, rica etsem sizin o "değişmeyen 220 " den bize de yolarmısınız ?

Ne fark eder , "değişmeyen " olsun yeter.

Gülerek karşıladığın için teşekkür ederim.

Şimdi bir ricam daha var.
Bilgilerini gözden geçirmeni rica ediyorum.
Yük , motor - lamba - rezistans ... her ne ise sabittir.
İnsan gibi yükler (canlılar) "sabit yük " değildir !!!

Bir yük sadece Şebeke için yük değildir.
Yani güç kaynağımız illa şebeke değil ki 220V olsun 380V olsun sabit olsun .
Bir yükde elektrik akımı oluşturabilmek için uçları arasında potansiyel fark oluşturmanız gerekir.
Bunu sağayan şebeke-akü-kondansatör -jeneratör - invertor - yün kazak ... her ne ise bu yük üzerinde akım oluşturduğu için hesapları buna göre yaparız.
Potansiyel fark yoksa akımda yok.
Akım yoksa gerim zaten uygulanmamıştır.
Akım varsa kesin potansiyel fark oluşmuştur....

Güç kaynağınızın cinsi ancak devamlılık ve "talep edilen güç=miktar" göz önüne alındığında önemlidir.
Örneğin yün kazağınızın sizi ortada bırakıp istediğiniz gücü vermemesi gayet normaldir,kızmayın garibe onu , sizi ısıtsın diye almadınız mı ?

Bir yük sadece şebeke için yük değildir.
Bir yükde elektrik akımı oluşturabilmek için uçları arasında potansiyel fark oluşturmanız gerekir.
Bunu sağayan şebeke-akü-kondansatör -jeneratör - invertor - yün kazak ... her ne ise bu yük üzerinde akım oluşturduğu için hesapları buna göre yaparız.

Güç kaynağınızın cinsi ancak devamlılık ve "talep edilen güç=miktar" göz önüne alındığında önemlidir.
Örneğin yün kazağınızın sizi ortada bırakıp istediğiniz gücü vermemesi gayet normaldir,kızmayın garibe onu , sizi ısıtsın diye almadınız mı ?
teşekürler hocam söylediklerinizi dikkate alıcam. slm

Bir yük sadece şebeke için yük değildir.

Kazim bey ben sizi bir turlu anlamiyorum acilan konulara cevap degil verilen cevaplari elestiriyorsun cevap verenlere kafa tututup mesaj yazacagina biliosan birsey yaz kimseyle polemige girme ben sizin bu tur mesajlarinizi cok goruyorum. Ve haksizliga gelemiyor ve yaziyorum sacma sapan kelimeler ve kisilere hakaret eder gibi hitap ediyorsunuz ben ce siz kisiliginizi bi gózden gecirin piskologa falan gidin 2006 ta uye olmussunuz forma 7 sene olmus :D toplamda 4 konu acmissiniz madem cok biliyorsunuz herseyi yedi senede bu bilgi fazlaligindan mi dort konu actin aaaa kazziimmm halada bozulmayim bana cevap verme geregi duyarsan ben hic usenmem yine oturakli bir cevap veririm size :)

A10 cihazımdan gönderildi

Önce ip uçlarını veririm.
Anlayan anlar işini görür.
Anlamayıp sorana anlamadığı yerleri tekrar anlatırım.
Bir şeyler öğrenmek gibi derdi olmayan ve şımarık saygısız zamane bebelerinide top eder oynarım.

İyice okusa idin , elektrik -elektronik başlangıcın en temel bilgilerinden olan ve bilmeyeni ,
değil mesleki forumlara internete girişi bile yasaklanması gerekirken , açıkladım .
Buna rağmen @REZİSTANS arkadaşımız hatasında ısrar etti.
Bilmiyorsun anlamadığın işe karışma bu işler mesuliyetli işlerdir , arka cebine kontrolkalemi-pense sokmakla elektrikci olunmaz.., yerine mizahla karıştırıp yazdım ve kendisi gayet anlayışla karşıladı ve aynı şekilide espirili bir dille cevap yazdı.
Mizah espiri gelişmiş kültüre sahip insanların dilidir.
Anlamıyorsan izle öğren.
Derdin belli başka başlıkda bayatlamış programları forum kurallarına aykırı olarak verdin .
Uyardım ki ben yönetici filan değilim, sıradan hepimizden biri gibi forum kullanıcısıyım, uyarı kelimesi yanlış anlaşılmasın.
Orada da böyle abuk sabuk cevap yazdın.
Onun devamı olarak burada muhatap olmadığın halde neden yazmak gereği hissettin ki ?

Neyse forumdur isteyen istediğini yazar .
Yorum okuyucuların.
Boş laf etmektense varsa karşı bilgin yaz varsa yanlış yazdığımız bilgi yaz.
Varsa fazladan bildiğin eksiğimizi gördüğün yaz.
Düzelttiğin için teşekkür ederiz.

Forum adabı hakkında ben yazsam şimdi nefsine dokunacak iyisimi aşağıda vereceğim linkdeki sayfaları oku...

Doğru Düzgün Soru Sormanın Yolları

sayın kazımuğur bizden yaşça ve tecrübe olarak büyük olduğunuz için ben herzaman ustalarıma saygı duyar onların dediklerini dikkate alırım. yanlız ben yukarıdaki yazımda ohm kanununun açılımını örneklerle açıklamaya çalıştım. bilmediğimiz başka bir şey varsa açıklarsanız sevinirim. ayrıca ben hatamda hiç bir zaman ısrarcı olmadım.söylediklerinizi dikkate alacağım dedim.ayrıca arkadaşların sizi yanlış anlaması konuları mizahi şekilde anlatışınızdan kaynaklanıyor olabilir. slm

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri