Elektrikçiliğe Sıfırdan Başlama ve Resimli Uygulama

Ustam alt cesan demirinin altında kalan borular olmuştu.

Evet alt çesan demiri ile tabliye zemini arasında paspayı konulması lazım aksi taktirde beton döküldükten sonra tavanda demirler görünür pas kusar. "Pas payı" tabiri burdan gelir.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
paspayi1.jpgpaspayı2.jpg

Netten, Tabliye(Zemin düzlemi) demir donatı için paspayı birde duvar düzlemi için paspayı uygulama resimleri seçtim sizin için Sn Hocam.

Elektrikçiler daha sonra müdahale imkanı olsun diye borularını paspayı seviyesinden atarlar demirciler bunu bildiklerinden paspayı ile uğraşmazlar (Malzeme+işçilik). Çoğu zaman bu iş elektrikçiye kalır elektrikçide plastik paspayı yerine taş parçası kullanır, taş da kullanılmaz ise (sizin bahsettiğiniz durum) borular paspayının görevini görür ve beton dökülürken genellikle ezilir.

Elektrikçiler daha sonra müdahale imkanı olsun diye borularını paspayı seviyesinden atarlar demirciler bunu bildiklerinden paspayı ile uğraşmazlar (Malzeme+işçilik). Çoğu zaman bu iş elektrikçiye kalır elektrikçide plastik paspayı yerine taş parçası kullanır, taş da kullanılmaz ise (sizin bahsettiğiniz durum) borular paspayının görevini görür ve beton dökülürken genellikle ezilir.

Sayende birçok şey öğrendik ustam. Diline ve emeğine sağlık. Hayırlı pazarlar...

hocam konu tam benlık ben kesınlıkle takıp edıcem sorular cok yerınde olmus :) cevaplarını ve derslerı sabırızlıkla beklıyorum dusuncenız ve yardımlarınız ıcın sımdıden tesekkür ederim.

bende bir yorum yazayım bari pas payı ile alakalı

pas payı demircinin demiri alttan gözükmesin diye konan diye konana bir parçadır amaç demir hava ile temas etmesin paslanmasın diye konur. Demircinin iş sözleşmesinde elektrik boruları ezilmeyecek diye bir ibare yok elektrikçi borularını korumakla yükümlüdür biz onceden pas payı yokken mermer parçaları ile desteklerdik hatta üşendiğimizde lamba takozu denen tahtalar ile siz bir demirciden sizin bolularınızı ezmesin diye beklerseniz bir sürü ezik boru ile uğraşırsınız. ayrıca ben bu aralar attığım tüm planşe lerde demirçi işini bitirdekten sonra insaata giriyorum demirlerin üzerinden atıyorum boruları arızalı boru çıkmıyor çıkarsada alltan tamir çok kötü bir uygulama depremde yıkılan binaların cogu elektrikçilerin kolon ve kirişlerde yaptıkları tamirat yerlerinden kırılmıs sebebi nedir ? derseniz

her hangi bir demire hilti yada kırıcılı matkat ile vurursanız o demir titrer ve etrafında 1 metrelik bir çapta betonu bırakır burada da hava girer ve paslanır bunun için arızalı boru tamir yerine 2 uçtan 20 lik karot ile delinir demir de gelse karot keser ama titretmez beton ile demir arası açılmaz

Doğru olan uygulama tabliyeye ilk döşeme demiri atıldıktan sonra elektrik borusunun atılmasıdır daha sonra demirci sehba adı verilen parçaları uygun aralıklarla dağıtır bundan sonra ikinci paralel düzlem demir donatı atılır. Böylelikle boruların tabliye betonu ortasında kalması sağlanır. Doğru olan uygulamayı yapabilmek için de doğru malzeme kullanmak gerekir borunun et kalınlığı atü değeri ve hammadde içeriği uygun TSE belgeli olmalıdır. İstanbulda küçücük atölyelerde hammaddesi belli olmayan fason boru imalatı yapan birçok işletme var.

Son düzenleme:
Merhaba, bende öğrenmek istiyorum birşeyler apartman tesisatı notr faz falan ne demek temelleri öğrenmek istiyorum bu konuyu baştan sona kadar okusam yararlı olurmu yoksa daha iyi öğrenebilicegim videolu falan anlatımlar varmı?

Forum istatistikleri

Konular
128,100
Kullanıcılar
449,800
Son üye
bukurt

Yeni konular

Geri