Elektrikçiliğe Sıfırdan Başlama ve Resimli Uygulama

sos

Üye
arkadaşlar ben bu formda bir eksiklik gördüm ve uygulamaya burdan başlatmak istedim

bu konuda sadece elektrikten çok iyi anlayan ve uzman arkadaşlarımın yardımıya başlatmak istedim.

elektriğin kuralları ve alt yapısından başlayarak ileri doğru bir fabrika tesisatının bitimine kadar

bu formda ileri götürerek uzmanlığa kadar öğretilmesini istedim.

belki bu hususta çok iyi bilenler olabilir ama bilmeyenlere öğretmek bize düşer

bu konudaki kurallar.

1. bir konu üzerinde öğrenirken kesinlikle konu ile alakası olan sorular cevaplansın

2. kesinlikle işlenmemiş konu hakkında soru sorulmasın.

3. sadece soruları uzman arkadaşlar cevaplasın yoksa bu konu kötü konu kirliliğe sebep olur.

4. soruları acemi arkadaşlar veya konu ile ilgili bilmeyen arkadaşlar soru sorabilirler.

5. sorular ince noktasına kadar sorulsunki burdan ders alarak öğrenilsin

6. elektrikle ilgili hesaplamalar burda nasıl yapıldığını burda öğrenerek devam edilsin.

7. örneğin bir inşaatın elektrik projesi nasıl çizilir, çizildikten sonra ne yapılması gerekiyor

8. inşata beton atılmadan önce nerelere 14 lük boru nerelere 16-18 24 lük borular çekilmesi gerekiyor
nerelere anten nerelere telefon prizi konması gerekiyor bunları konuşarak anlatarak öğretelim.

9. burda anlattıklarımızı çizip bir kroki ile gösterelimki daha iyi anlaşılsın.

10. bazı elektrikci arkadaşların halın avrupa standartlara uygun planlı
elektrik döşenmesini yapmadığını gördüm, bu projeleri anlatarak avrupa standartlarına
göre yaptıralım.
11. bir binanın topraklama nasıl yapılır, nerelere topraklama kablosu çekilir

12. teknoloji arttıkca binalardaki çekilen tesisatların az olduğu görülmektedir.
şu andaki sisteme göre nerelere boş boru atarsak ilerde yeni gelen teknoloji veya cihazın
kırıp dokmeden içinden bu boş boru gerek olabilir bunları burda yazalım.
13. bu günlerde yeni çıkan adsl hat ağı ile her daireyi besleyecek şekilde boru atmakla işi çözelim
(gerçi bu boş çekilen boruları mütahitler para gidiyor diye istemezler)
ama avrupada bu gibi boş borular şimdiki teknoloji ile kullanıyorlar.

14. 1000 watt lık bir cihaza kaç amper sigorta konması gerekiyor

15. bir daire bitimden önce sonra tedaş'a ne gibi evraklarla gidilmesi gerekiyor bunları burda yazalım

burda her gün saat 22:00 dan itibaren buluşup ders öğrenmeye ve öğretmeye arkadaşları davet ediyorum.

bende varım diyen arkadaşlar buraya mesaj atsın ona göre konuya uzman arkadaşlarla başlayalım.

en az 10 kişi oldumuydu gerisi kesinlikle gelir bundan eminim.

öğrenmenin yaşı yoktur, belki sizinde bilmediğiniz şeyler olabilir.

atatürk ne demiş bana bir A harfi öğretenin kölesi olurum.

saygılarımla

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
binanı temeli atılmadan önce topraklama yapılır burda topraklama kalın şerit halinde aliminyum
beton içinde binanın 4 tarafına dolanır bu binanın demir kafesi ile içinde betonla gömülür.
bir ucu saatimizin geleceği yerin alt hizasına çıkarılır . bir ucuda havalandırma boşluğuna gelecek şekilde
çıkarılır. bir ucuda apartman giriş kapısına doğal gaz borusuna gelecek şekilde her 3 ucu 3 mt yükseklikte bırakılır.şayet garaj gibi yerlere hidrofor konulacaksa bir uçta hidrofor için koyun.

neden toprak değilde betona diyeceksiniz beton her zaman nemli olduğundan dolayı en sağlam
ve çürümez ömür boyu kalır.
bazı mütahitler ucuza kaçtığı için bir bakır çaktırır ama bu sağlam bir şey olmadığı için bu çubuğu tavsiye etmem.
çoğu iş merkezinde ve fabrikalarda yukarda anlattığım şekilde olması şarttır ve mecburidir.

siz siz olun ucuza kaçmayın her malzemenin kalitelisini kullanın bu da sizin iyi usta olduğunuzu
zamanla gösterir.

iyi bir ustanın işi her zaman olur ne kadar kaliteli yaparsan iş yaptığın kişi sizi başkasına önerir.
bu şekilde siz iş aramaya çıkmazsınız ama müşteri sizin ayağınıza kadar gelir bunu kesinlikle unutmayınız.

bir vida eksik bağladığınızda bu sizin ustalığınızı düşürür. her neye mal olursa olsun o vidayı bulup
yerine eksiksiz takın.bunu böyle yaparsam ben gidene kadar idare eder diye düşünmeyin
kesinlikle bu tip şeylerden kaçının

alıntı :

3. sadece soruları uzman arkadaşlar cevaplasın yoksa bu konu kötü konu kirliliğe sebep olur.

4. soruları acemi arkadaşlar veya konu ile ilgili bilmeyen arkadaşlar soru sorabilirler.

sorunumuz da bu ya,kimse bilmiyorum demiyor :)

BANA BİR HARF ÖĞRETENİN 40 YIL KÖLESİ OLURUM ( HZ.ALİ r.a ).

Sn. sos,

Öncelikle böyle bir adım attığınız için size teşekkür ediyorum. Benim elektrik bilgim yok denecek kadar azdır. Bunun için oturdum yaklaşık bir aydır elektrik çalışıyorum. Ancak forumdaki bölümüne bakmış olsam da "Yüksek Gerilim" hakkında pek birşey öğrenemedim. Eğer sizin bilginiz varsa siz, yoksa değerli üyeler, bizlere direklerin nasıl ve neye göre projelendirildiğini anlatabilir misiniz acaba..?

Saygılarımı sunar, iyi çalışmalar dilerim..

( Not : Ben elektronik ile ilgilendiğim için bilgim yok yanlış anlaşılmasın. Sonra diyen olur ne işin bu forumda diye.. :) )

Sn: sos Elektrik Tesisatı uygulaması yapan ve 22 yıllık Esnaf olarak yaşamış olduğumuz,edindiğimiz tecrübelerimizi ve deneyimli arkadaşlarımızında,Foruma katılarak bilgi ve tecrübelerini araştırmacı bilgi sahibi olmaya çalışan arkadaşlarımıza yardımcı olacağına canı gönülden inanıyorum.
Kısa zamanda geniş kapsamlı birikimlerimi sizlerle paylaşacağım.
-Öncelikle mesleğinizi gerçekten severek benimsiyerek Azimle çalışmak
-işinizin öncelikle maddiyat konusundan önce mesleğinizi dürüst ve çok iyi geliştirmek (Emeğinin karşılığı mutlaka gelecektir.)
-Yapmış olduğunuz uygulama Taahhüt işinizin Projesini çok iyi okumak
-Elektrik iç tesisatı Yönetmeliğini okumak bilgi sahibi olmak ve uygulamak

kısa zamanda görüşmek üzere...

sağ olun arkadaşlar

desteğinize teşekkür ederim .

lütfen burda dalga geçmeyiniz ciddi olarak konuyu devam ettirmek istiyoruz .

biliyorum çoğu arkadaşların burda destek vereceğine

örneğin ben trifaze fabrika işlerinde az biliyorum bu konuda

bak burda bir şey daha öğrendim oda m-us-ta-fa bey in yazdığı

ben atatürk olarak biliyordum ama meğerki( HZ. ALİ r.a) ymış

teşekkür ederim.

sos arkadaşım.Topraklama ile ilgili olarak,maalesef bazı yanlış bilgiler vermişsiniz.Topraklama,müteahhit
veya bizim keyfimize göre yapılmaz,yönetmeliklerin öngördüğü şekilde yapılır.Bunun için de Topraklama-
lar Yönetmeliği vardır,ona göre yapılır.
1-Bina olduğunda,temel topraklaması yapılması zorunludur.Bu iş için,temelde,70 mikron kaplamalı sıcak
daldırma galvanizli şerit ( alüminyum olmaz ) veya çelik tel ( monotron ) kullanılır,
2-Bakır çubuk,en ucuz malzeme değildir.Ömrü en uzun malzemedir.Bağlantı parçaları kaliteli olmak şar-
tiyle,topraklamada kullanılacak en uygun malzemedir,
3-Hangi topraklama hesabını yaparsak yapalım,belli uzunluktaki iletkeni kullanmak zorunluluğumuz var-
dır.Bu uzunluk,toprağın özgül direncine bağlı olarak 50-100-500 vs. m olması gerekebilir.Bunun en uygun
döşenme yeri de ancak temel olabilir.Onun için,temel topraklama şart koşulur.
4-Temel topraklaması dışındaki topraklamalar için ( paratöner dahil ),en uygun uygulama,bakır çubuk
olup,en pahalı çözümdür.

Sn: sos Elektrik Tesisatı uygulaması yapan ve 22 yıllık Esnaf olarak yaşamış olduğumuz,edindiğimiz tecrübelerimizi ve deneyimli arkadaşlarımızında,Foruma katılarak bilgi ve tecrübelerini araştırmacı bilgi sahibi olmaya çalışan arkadaşlarımıza yardımcı olacağına canı gönülden inanıyorum.
Kısa zamanda geniş kapsamlı birikimlerimi sizlerle paylaşacağım.
-Öncelikle mesleğinizi gerçekten severek benimsiyerek Azimle çalışmak
-işinizin öncelikle maddiyat konusundan önce mesleğinizi dürüst ve çok iyi geliştirmek (Emeğinin karşılığı mutlaka gelecektir.)
-Yapmış olduğunuz uygulama Taahhüt işinizin Projesini çok iyi okumak
-Elektrik iç tesisatı Yönetmeliğini okumak bilgi sahibi olmak ve uygulamak
-Uygulama yapacağın (Taahhüt) inşaatın elektrik Şantiye Aboneliğini almak(Diğer Taşeronlara elektrik enerjisi verilmesi.)
-Uygulama yapacağın inşaatın Temel Topraklaması;Temel Topraklama şeridi Galvaniz30*3,5mm,Galvaniz Topraklama Kazık 1m.-1,5 m.-,Şeritten şeride,şeritdendemire elemanları. Ve projedekiTemel Topraklama Planına göre hazırlanması.Bu arada Asansör var ise Asansör kuyuya Topraklama şeridininde çıkarılması.PDB potansiyel dengeleme Barası Binada Yıldırım Paratoner,sıhhı tesisatta Galvanizboru aksamı var ise irtibatlanması.
-Proje Uyarınca Tavan Elektrik hasır Borularda Aydınlatmalarda 14 lük ,Priz ve kılima tesisatlarında 18 lik-Kolon beslemelerinde 26-32 lik Pls Borular.
-Buarada Proje uyarınca yapılan işlerde bina iş sahibinin kullanacağı vaziyet planını almak uygulamayı yapan arkadaşlarımızın, bir işi ikikere yapmamak.
-zayıf akım tesislerde Yangın Duman dedektörü hırsız alarm,CCTV Kamera sistemlerinin altyapılarında yedekli elektrik tesisat boruları bırakmak.
Bina sisteminde UPS Kesintisiz Güç kaynağı var ise UPS içinTopraklama sistemini bağımsız yapılması
-Duvar Desant Borularında Norm Buatlar ve Tesisatımızın montaj esnasında dengelive güzel görünümü içim Geçmeli Anahtar kasalarının kullanılması.
-Kablolama tesisatında Kesitlere ve RENK Kotlarına kesinlikle uyulması.(Siyah-kahve-kırmızı FAZ)..(Mavi nÖTR.)...(Sarıyeşil TOPRAK).
- Tali Panolarda Kaçak akım Şalteri 30mA. (KAR) Kullanmak Linyeleri ayrı ayrı sigorta kullanarak tesisattaki yükü Dengelemek. Aydınlatmalarda 10 Amp -- Top. Prizlerde 16Amp.-- Mono.Kılımalarda 25 Amp Trfz.Kılımalarda 3*32 Amp. otomat kullanmak.
-Ana Panonuzda 30-40 cm Baza yapılması Ölçü devrelerinin Sayaçların veya Kompansazyon panosunu Yer seçimi yapılarak Tesisat odasının oluşturulması.Sistemde Jeneratör sistemi var ise nerelerin beslenerek Transfer Panosundan Jeneratör barasına enerjinin verilmesi.
-İş yeri binamızın Elektrik ANA beslemesinin TEDAŞ dan Enerji müsadesini alarak Brajman Hattının BAX--Elektrik Trafo Binası---Mevcut elektrik Direkten..
-Tüm montaj bitiminden sonra Tesisatlarımızı Test ederek kontrollerini yaparak Yapı denetim ve Tedaş Görevlilerine karşı alnımızın akıyla çıkmak.
FAYDALI OLABİLDİMSE NE MUTLU
Selam ve Saygılarımla.

işte bu arkadaşlar sizin tecrübenize de ihtiyacım var

yanlış da olsa siz düzeltin doğruları siz yazın.

burda başlangıç olarak yazdım sizler bana ve yeni öğrenen arkadaşlara

öğretmek değilmi maksadımız.

ben na kadar ustayım desemde bu yanlıştır.

sayın etunezer bey sizin için demedim siz gerçeği yazmışsınız tebrik ederim,

size laf söylemedim tesadüf yazdım için denk geldi, asıl ben özür dilerim yanlış algıladıysanız.

VALLAHİ ne diyeyim bu işi HEP birlikte götüreceğiz, herkese saygı duyuyorum.

hepimiz burda kendi hatalarımızıda düzeltmiş oluruz.

çünkü bir ordan bir burdan aramakla olmuyor anca temelinden başlarsak olur

hiç bir zaman usta kendini çok iyi ustayım diyemez

elbette onlarında bilmediği çok şeyler var çünkü teknolojiye yetişmek çok zor.

fahri bey in dediği gibi aliminyum değil de galvanizdir o anlık öyle yazmışım.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------

sayın coşkun bey ve fahri bey çok güzel açıklamasını yapmışsınız ,

çok teşekkür ederim.

peki bu inşaat temeli topraklama için bir çizim yapıp burda yayınlama şansınız varmı.

diğer arkadaşlarda gönderebilirler tabiki

önce temelin çizimini gösterir sek nerelerden topraklama çıkacağını ,

nasıl bağlantı yapılacağını beton içinde .
bir exel veya word üzerinde çizilmiş gösterirsek daha iyi olmazmı belki vaktinizi alır

bu şekilde daha iyi olur gibi geliyor ( hazır çizilmiş resimlerde olabilir)

ilk önce inşaatın temelinden başlayıp sonra boru kısımlarına geçelim yavaş yavaş ilerliyelim.

sizden ricam ilerisini yazmamanız. yani kablo, boru kablo kesiti gibi şeyleri sırasına göre devam edelim.

mesela bu inşaat başlamadan önce elektrik kurumuna önce başvurmak gerekiyormu yoksa

ilerleyen zamanlardamı başvurulacak

lütfen sırasına göre yazalım çizelim etap etap olursa çok iyi olur. yoksa konu karışır.

Bu mesaj en son "18 Eylül 2008" tarihinde, saat "00:21" arası, m-ust-afa tarafından düzenlenmiştir.

Arka arkaya mesaj göndermek yerine, son mesajınızı değiştir butonunu kullnarak düzenleyiniz.

inşaata başvurmadan önce mimar ile konuşulur. ve bir heyet toplanıp arsanın nasıl kullanılacağını kararlaştırılır. bu esnada elektrik mühendisi tedaştan 1 temsilci getirerek havai iletim hatlarına göre yer tesbiti yapılır. daha sonra kararlaştırılan şekilde harita ve mimari proje çizilir bundan sonra ise statik, mekanik tesisat, ve elektrik tesisat projeleri hazırlanır. ancak burada elektrik projesi hazırlanmasından önce elektrik mühendisin mayerle toprak özgül direncini ölçmesi yararlı olur. daha sonra çizilen projeler önce ilgili odalara daha sonra ise belediyeye onay ve ruhsat için sunulur. ben belediye elektrik mühendisiyim onayıma gelen projelerde öncelikle emo onayı, tedaş onayı, telekom onayı istemekteyim. ayrıca havai hatlara uygun mesafede olup olmadığına dair Şebeke raporunu istiyorum. şebeke raporunun yanında elektrik mühendisinin oda sicil belgesi ve fenni mesul taahhütnamesi gerekir. herşey yolundaysa belediye 15 gün içerisinde ruhsat verir. aksaklıklar varsa 15 gün içerisinde düzeltilmesi istenir. daha sonra ruhsatı alan mal sahibi temel kirişlerinden sonra temel topraklaması yaptırır. elektrik projelerinde temel topraklaması genellikle pek detaya inmeden açıklamalar verilerek yapılır. temel topraklaması bittiğinde beton atılmadan önce mimar yada inşaat mühendisi belediyeden demir kontrolü ve temel topraklaması kontrolü için 2 temsilci alır. demir kontrolü için inşaat mühendisi temel topraklama kontrolü içinse elektrik mühendisi temsilci olarak gelir. ayrıca demircinin elektrikçinin harita mühendisinin ve yapı elektrik mühendisinin hazır bulunması istenir. ve burada yapılan kontrollerle temel topraklamasının ve demirlerin uygun olup olmadığı denetlenir. uygunsa beton atımı için vize verilir.

Forum istatistikleri

Konular
127,958
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri