Elektrikçiliğe Sıfırdan Başlama ve Resimli Uygulama

Hırçın 41

Profesyonel Üye
Katılım
17 Ara 2013
Mesajlar
4,744
Puanları
2,556
Meslek dışında birinin sadece okuyarak yada video izleyerek olaya kısa zamanda vakıf olması zor. İşi bilen birinin izahatte bulunması gerekir. Forumda her konuyla ilgili bilgi mevcut okuyup inceleyin kafanıza takılanları buradan bizlere sorarsınız.
 
Katılım
2 Eyl 2009
Mesajlar
368
Puanları
3
Yaş
47
arkadaşlar merhaba
bende elektrik tesisatçılığında kafamda derlediğim soruları sorayım.örneğin,
avrupalılar, elektrik borularını şap altında ,beton altında ,kartonpiyer aralarında ve sıva altında da olsa spiral boru kullanırken bizler bu uygulamaya hep karşı çıkıyoruz nedebn?
onlar elektrik borularının çoğunluğunu şap altından çalıştırırken bizler niçin duvardan tesisat çalıştırmayı tercih ediyoruz?değerli açıklamalarınızı bekliyorum.
birde şöyle bir soru sorayım.kolonu veya kirişi karşıdan karşıya 10 cm. delsek bir mahsuru varmıdır?kırım yapmamak şartı ile.
kolay gelsin
 

Hırçın 41

Profesyonel Üye
Katılım
17 Ara 2013
Mesajlar
4,744
Puanları
2,556
1)Spiral boru tercih meselesi ancak beton altında kalacak borunun düz boruya göre daha pahalı bir boru seçilmesine gerek yok. Atılan boruda aranan özellikler: Atü'sü; dolayısıyla et kalınlığı kırılıp bükülüp ezilmemesi için, çapı;içinden geçecek kablo sayısına göre uygun, HalogenFree gerekip gerekmediği.
2)Şap altından attığın linyeyi aydınlatmada tavana mı taşıyacaksın? kulağı neden tersten göstereyim. Yada Priz linyesi için konuşalım buatı nereye koyup eki nerde yapacaksın? Hep Şap altı buat mı kullanacaksın, diyelim kullandın ev ortamında zemin su,nem,rutubet için ne derece sağlıklı?
3)Sen nasıl olsa bir delik dersin, komşunda öyle düşünür...Görsellik için binanın statiğini etkileyecek bir uygulama yapmaya değer mi? Süpürgelikten git, dolap arkası gibi görünmeyen güzergahtan duvara çivili kroşeyle sabitle. Risksiz çözüm her zaman vardır en fazla birkaç metre fazla kablo kullanırsın o kadar!
 
Son düzenleme:

yasin_E

Üye
Katılım
15 Kas 2016
Mesajlar
1
Puanları
1
Herkese Selamun Aleyküm..
Ben meslek lisesi elektrik bölümü mezunu olarak mesleğimi yapmadım..yaş 35 oldu ve ben Elektrikçilik mesleğini icra etmeye karar verdim..sezon başı ile inşaattan alıp çıraklık evrelerini de tamamlayarak ben bu işi yapacam...
Tecrübeleriniz ışığın da bu düşüncelerime her türlü desteğinize ihtiyacım var...
 

electrics

Üye
Katılım
15 Nis 2008
Mesajlar
694
Puanları
8
Yaş
35
şahdi düşüncem , iyi bir elektrik firmasında para istemeden 1 yıl çalışılmalı. İşi öğrendikten sonra zaten sizi bulurlar:)
 

brhm_34

Üye
Katılım
29 Eyl 2018
Mesajlar
2
Puanları
1
Yaş
20
Bu bir sebep olmamalı.. Sen kendin öğreneceksin misal sana sigorta diyorlarsa çeşitlerini araştırıcaksın 2 kutuplu 3 kutuplu 4 kutuplu bunları sen öğrenceksin
Hocam çok faydalı olmuş. Verdiğiniz bilgilerin bazılarını okullarda bile göstermiyorlar. Elinize sağlık.
 

tayfun14

Üye
Katılım
20 Ocak 2017
Mesajlar
16
Puanları
1
Yaş
39
İyi akşamlar .. Evime üç faz girmekte olup C40 A kaçak akım sigortam mevcut.. fakat kaçak akım atmadan ana sigorta atıyor sayaca bağlı olan o da C32 A R-S-T fazlarından T fazı gelmiyordu sigortayı değiştirdim geldi fakat sigorta belli bir zaman sonra atıyor ne yapmam lazım ? Tüm sigortaları kontrol ettim Nötürden faz - fazdan toprağa kadar ölçüm yaptım fakat sebebini bulamadım
 

Sponsor Bağlantı

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
107,048
Mesajlar
754,606
Kullanıcılar
397,672
Son üye
asoooo

Yeni konular

Üst