Elektriğin temel yapıtaşları hakkında

Hay Allah sizden razı olsun hocam. Ben galiba fazla derine daliyorum kafam çok karışıyor.
Elektroniki iyi anlamak için en temel yapitasi olan gerilim akım direnç konularını iyi öğrenmem lazım diye düşünüyorum ama sanırım fazla derine dalıyorum hiç gerek yok baraj benzetmesini iyice öğrenmek yeterli olur doğrumu ?

Yüksek frekansta çalışan sistemlerle işi olmayacaksa yeterli.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
@taydin, hocam arkadaş elektriği soruyor, ben de "basitçe" elektriğin elektron akışından ibaret olduğunu yazdım. Siz işi fiziğe kadar indirmişsiniz.;)

@taydin, hocam arkadaş elektriği soruyor, ben de "basitçe" elektriğin elektron akışından ibaret olduğunu yazdım. Siz işi fiziğe kadar indirmişsiniz.;)

Yok yav fiziğinden ben de anlamam. Ama youtube'da konunun ayrıntısına giren videolar var. Geceleyin uyku sıkıntısı çekenler seyretsin, anında uyurlar 😄

İşin temeli için istek ve merak şart tabi, ama bir yere kadar, yoksa ilim uçsuz bucaksız bir alem.;)

Pilin uçlarını kısa devre olduğunda gerilimin yani potansiyel fark neden azalır? Bu gerilim konusunu ezbere değilde iyice öğrenmek istiyorum

@taydin Rica edersem cevaplarmisiniz

Burada kesin sınırlar yoktur. Frekans yükseldikçe kaçak endüktanslar, kaçak kapasitanslar devreyi etkilemeye başlıyor. Artık ne bobin sadece bobin oluyor, nede kondansatör sadece kondansatör oluyor. Frekans GHz mertebelerine gelince artık sinyali bir elektromanyetik dalga olarak analiz etmek gerekiyor ve artık dalganın ilerleme hızı, empedans uyumsuzluğundan kaynaklanan yansımalar etkili olmaya başlıyor. Frekans yükseldikçe gereken test ve ölçüm cihazlarının da fiyatları eksponansiyel artıyor.

Ama sen yeni başlıyorsun, bunlara kafa yormana gerek yok. Senin 10 MHz in üzerinde pek işin olmayacak, bu frekanslarda da uygun fiyatli cihazlarla çalışabilirsin.

Pilin uçlarını kısa devre olduğunda gerilimin yani potansiyel fark neden azalır? Bu gerilim konusunu ezbere değilde iyice öğrenmek istiyorum

Gerçek bir pili, ideal bir pil Vs ve ona seri bağlı bir "iç direnç" Rs olarak düşünebilirsin.

1661691743167.png

Bu durumda sen pili kısa devre edersen, kısa devre ettiğin metal parçanın (RL) direnci ile iç direnç bir gerilim bölücü oluşturur. Buradaki bölme oranına göre de bir voltaj ölçersin. Mesela kaynak 4 V, iç direnci 1 Ω, kısa devre ettiğin metal de 0.1 Ω olsun. Bu durumda kısa devreyi yapan metal parça üzerinde 0.36 V gibi bir değer okursun.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri