Elektriğin Efendileri

electrics

Üye
Arkadaşlar burada bulunan tüm arkadaşları tebrik ediyorum öncelikle, cidden bir yardımlaşma ve saygı ortamında paylaşımlarımızla birbirimize yardımcı oluyoruz ve bu beni ümitvar kılıyor. Bu meslek ciddi bir meslek şakası olmayan bir meslek, hepimiz doğruyu aramakla mükellefiz öncelikle, ustam şöyle dediydi böyle dediydi devri bitti artık, artık danışma ve irdeleme devri başladı, sürekli yardımlaşacağız ve eksiklerimizi gidereceğiz birbirimizin, bunun içinde bu konuyla bu ülke coğrafyasında elektriğin efendileri olan sizlerle yanlış gördüğümüz herşeyi tartışmak ve incelemek isterim. Tüm arkadaşlarımızı gördükleri yanlışları düzeltilmesini istedikleri şeyleri yazmak ve inandiğini bildiğini de açıkça ifade etmek kaydıyla şimdiden burada tekrar kutluyor ve başarılar diliyorum...
Ben kendi adıma öncelikle elektriğin efendilerinin her birinin bir uzmanlık alanı seçmesini ve hobi olarak boş zamanlarında bu alanda araştırma ve inceleme yaparak kendini geliştirmesini istiyorum. Batılı mühendis ve teknikerlerin pratikte başardıkları şeyleri biz hiç değilse şimdilik hayat koşullarının bizlere sunduğu kısıtlı da olsa boş ve müsait zamanlarımızda ilgi gösterrek fedakarlık yaparak en azından teorikte başarmak için bir mücadele içinde olalım, her efendi gerçek manada bir alanda efendi olmalıdır. Bu forumda en ince konularda dahi tartışabileceğimiz en az bir kişi olmalıdır. Eğitim seviyeniz ne olursa olsun okumayı biliyorsanızve bu forumda iseniz bir alanda gerçekten "EFENDİ (master)" olun. Size bu kardeşinizin bu dünyada söyleyebileceği daha kıymetdar bir tavsiye olmadı ve olmayacak. Bu tavsiye yerini bulursa ancak dünyada parmakla gösterilen bir Türk ekolü yaratabileceğiz. Ben bu ülkenin en büyük eksikliği olarak herşeyden anladığını sanan ama aslında hiçbir şeyi derinlemesine bilmeyen bir çoğunluğun gerek politikada gerek bilimde ve gerekse sanatta kendini kandırmasını görüyorum. Biz en iyisi olmak zorundayız çünkü bir Orta asyanın acımasız coğrafyasına isyan ederek bu toprakları kendine vatan olarak seçmiş ve bundan da Allah izin verirse asla vazgeçmeyecek büyük ve şerefli bir milletin çocuklarıyız. Gün bugündür artık soysuzları kılıçla devirmek zamanı geçti şimdi bilime ve tekniğe sarılmak ve dünyada hakettiğimiz yeri almak zamanı geldi çattı. Bu bir kıvılcım olsun ve bu kıvılcım tüm dünyayı aydınlatan bir ışığa dönüşsün dilerim...

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
evet artık en iyi yontem nasıl en iyisi olacak diye fikir alışverisindeyiz.

Son düzenleme:
o zaman herkes eksik olduğunu düşündüğü şeyleri yazsın buraya tabi nasıl giderilebileceğini en azından düşünsel boylamda ifade etmeyi unutmasın , mevlana diyor ki

"Sen düşünceden ibaretsin. Geriye kalan et ve kemiksin. Gül düşünür, gülistan olursun. Diken düşünür, dikenlik olursun!"

öyleyse her düşünceye saygımız var ve dinliyoruz ta ki doğruyu bulana dek...

Hocam derin bir bilgi bankası oluşturmayı teklif ediyorsun.Çok güzel bir şey.
ben mesleki tecrübelerle karşılaştığımız arızaları takip ediyorum sık sık.Bu şekilde başıma gelen bir kaç arızayıda burdan aldığım bilgiler sayesinde daha kısa sürede çözdüğümü söyleyebilirim.
Bu konuda sayın beyinci ali usta'mın tecrübelerine hayranım.yazmış olduğu mesajlarda arızalara nokta atışı ve son sözü açıklayıcı bir şekilde koyarak kesin cevabı vermesi çok güzel bir şey.Bu da tecrübeyi gösteriyor doğal olarak.

bilgisi olana izahat getirebilen herkese ister usta olsun ister çırak saygımız sonsuz, mesele zaten izah getirmekte, böyledir deyip bırakmayacağız, karşılaşılan sorunu veya yanlışlığı yazacağız ve bunu yazarken de biraz araştırma yapmış olacağız,ben mesela kolay kolay bilmediğim bir konuyu direk sormam, biraz internette araştırırım önce, sonra danışırım bilenlere, bilmemek ayıp değil ki hem, herkes herşeyi bilemez, benim sorunum ve teşhisi yukarıda yazıyor daha teknik meselelere de dalabiliriz hemen:)

hocam iyi güzel yazmışsın hatta olaya tam hakimsin ama ben bu formda artık soru veya cevap yazmayı düşünmez hale geldim sebebi örneğin bi soru soruyosunuz arkadaşlar sizin sorunuzda ya bi yalnışlık arıyo ya alaksız şeyler yazıyo başkalarıda o alaksız cevaplarla tartışmaya başlıyo sonra sizin sorunuz tarih oluyo ve sinirler iyice geriliyo veya cevap yazıyosunuz fikir olarak, başkası ordan asıl soru sorana yardımcı olmak yerine sizin cevabınızın yalnışlarıyla veya başka meselelerle olayı dağıtıyo ne yalan söyliyim bazen sinirlerimi okadar zıplatıyolarki azıma geleni saymamak için zor tutuyorum kısacası bilende yazıyo bilmeyende
kaldıkı adam akıllı bilgi toplayalım veya bilgimizin yettiğince yardımcı olalım ama nerde
kimse üstüne almasın formumuzda çok iyi bilgilere sahip ve paylasan arkadaşlarımızda var onlara saygı duyuyorum vel hasıl benim anlatmak istediğim faydalı olmak yerine anca bazı arkadaşlar ukalalık yapıp burdaki paylaşımları baltalıyo yönetici arkadaşımızın bence eğer bende dahil hatalıysam üye ayıklaması yapması lazım tabi bu benim fikrim saygılar.

radio kardeş o dediğin hatayı ben bile bazen yapmışımdır çok haklısın,ben kendi adıma hatalarımdan ötürü özür diledim yine dilerim, şimdi teknik olarak çok kimsenin yanlış bildiği bir şeyi düzeltmek istiyorum ki böylece bir yanlışlık giderilmiş olsun ve ben bu konuda bir girizgah yapmış olayım
"bir devreden geçen akımın sadece aktif bileşenin karesi ile direncin carpımı ile iletim kayıpları olur" şeklinde bir inanç var, bazıları böyle iddia ediyor zaman zaman
aman arkadaşlar sakın sakın böyle bir şey söylemeyin siz siz olun
bir direnç üzerinden geçen akım(aktif + reaktif bileşen)ın karesi ile orantılı olarak enerji salar ortama. Bu hataya hiç kimse düşmesin diye yaziyorum.Siz de emin olduğunuz ve doğru bilinmesini istediğiniz şeyleri yazın buraya, eğer itiraz olan olursa bunu moderatör arkadaşlar biliyorlarsa hakemlik yapsınlar bilmiyorlarsa üyelere danışsınlar ve meseleleri netliğe kavuşturalım. Bakalım nasıl olacak elektriğin efendileri............

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri