Elektriğe Çarpılan Kimseye Yapılacak İlk Yardım

Üzerinden elektrik akımı geçerek elektriğe çarpılan bir kimseye uygulanacak ilk yardım tedbirleri şunlardır:

* Kazazedenin maruz kaldığı hatalı akım devresi derhal kesilir; bunu için mesela anahtar açılır, fiş prizden çekilir, sigorta çıkarılır. Bunlar mümkün olmazsa kazazedeye yalıtkan cisimler yardımı ile(kuru elbise, kuru tahta vb.) veya elbisesinden çekerek gerilim altında bulunan kısımlardan uzaklaştırılır.

* Yardımcıların da hayatı tehlikeye düşmeyecek şekilde kazazede tehlike altından uzaklaştırılır.

* Suni teneffüs yaptırılır.Son yıllarda ağızdan ağıza veya ağızdan buruna nefes verme metodu tercih edilmektedir.Nefes verme olayı dakikada yaklaşık 12 defa tekrarlanır.Kalbin durması halinde suni teneffüsle birlikte derhal dışarıdan kalp masajı yapılmalıdır; bunu için göğüs üzerene bastırılıp bırakılır.Gerekli hallerde suni teneffüs uzun zaman uygulanmalıdır.

* Bu arada kazazedeyi bir hastaneye nakletmek için ambulans çağırılır; Hastanın nakli esnasında da suni teneffüse devam olunur, eğer varsa oksijen verilir.

* Kalp normal çalışmaya başlayıp kazazede kendiliğinden normal nefes alıp verirse, suni teneffüs başarı ile sonuçlanmış sayılır.

* Yangın başlangıcı varsa kazazede yere yatırılır ve ilkin yangın söndürülür.

* Yanık yaraları mikropsuz, temiz bezle örtülür. Yaraya pudra, yağ veya merhem sürülmez.

* Kazazede derhal hastaneye kaldırılır.

İnsan vücudundan geçen 50Hz.'lik alternatif akımın çeşitli şiddetlerinin fizyolojik belirtileri.(Akımlar efektif değer olup tesir süresi 1 sn'dir.)

Alıntıdır...

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
BİRDE KESİNLİKLE SU İÇİRİLMEMELİDİR YOKSA İÇ ORGANLARI KSADEVRE YAPAR
ÖTEKİ TARAFA GİDER

Merhabalar arkadaşım onur005,
Organlar kısa devre yapabilecek durumda kalmayacaktır. Eğer ki ciddi boyutta geçirilen bir elektriğe çarpılma vakasında zaten solunum duracağı ve de alınan nefesin yavaş ve sürekli alınamacağı düşünülürse su içirilme durumu da olmayacaktır!
Yine de konuya olan gayri alakan için teşekkür ederim sevgili arkadaşım.

KaSıMYıLMaZ ' Alıntı:
* Suni teneffüs yaptırılır.Son yıllarda ağızdan ağıza veya ağızdan buruna nefes verme metodu tercih edilmektedir.Nefes verme olayı dakikada yaklaşık 12 defa tekrarlanır.Kalbin durması halinde suni teneffüsle birlikte derhal dışarıdan kalp masajı yapılmalıdır; bunu için göğüs üzerene bastırılıp bırakılır.Gerekli hallerde suni teneffüs uzun zaman uygulanmalıdır.
Suni tenefüste ağızdan hava vermek daha sağlıklıdır. Yalnız burada ağızda kanama vs. varsa kesinlikle suni tenefüs olayına girilmemeli. Yoksa müdahale eden kişi de hastalık kapabilir. Bir de göğüse yapılan kalp masajı vücut yapısına göre değişir. Maazallah hastanın göğüs kafesini kırabilirsiniz. Benim tercihim herkesin ilk yardım eğitimi alarak bunu uygulamasıdır.

arkadaşlar öncelikle kazazedenin maruz kaldığı elektrik hattı kesilmelidir
sonra eğer mümkünse toprak varsa toprağa çıplak ayak ve ellerini sürmelidir
sonra eğer nefes almada zorluk varsa sunni teneffüs yapılmalıdır
acilen hastaneye götürmek için çabalanmalıdır

elektrik kesildikten sonra çarpılan kişi genel olarak kabaca kontrol edilir
1-çarpılan kişi kendinde değilse yere yatırılır nefes alması kontrol edilir çünkü elektriğin frekans etkisi nedeniyle hayati organlarımızdan kalbi durdurma ihtimali vardır bu çarpılan kişinin çarpılma süresine bağlıdır .nefes almıyorsa hemen kalp masajı ve hayat öpücüğü yapılması gerekir

2-eğer çarpılan kişi ayaktaysa yani kendindeyse rahat nefes alabileceği bir yere oturtulur durumu sorulur rahat etmesi sağlanır ancak burada bi şeye dikkatinizi çekmek isterim eğer çarpılan kişi ben iyiyim diyorsa sakın ha sakın inananmayın çünkü elektriğin elektroliz etkisi nedeniyle çarpılan kişinin kanında bi süre dengesizlik meydana gelme ihtimali muhtemeldir .buda iç organları tüm vücudu etkileyecektrir.ateşi çıkacaktır çarpılan kişinin bu kanında elektroliz olduğunu ve kandeğerlerinin anormal değiştiğini gösterir .

3- ben iyiyim diyen kişinin ilk önceleri iyi olması sizi yanıltmasın elektrik beyinide vuracak geçici körlük veya sürekli körlük yaşayabilir .
hemen en yakın sağlık kuruluşuna müracat edin ....

4-unutmamalıki elektrik insan vücudundangeçtiğinde ilk önce kalbi sonrada böbrekleri vurur.

elektrik tesisatçılığı ustalık sınavında bu konuyla ilgili bir soru sordum..aldığım cevabı sizinle paylaşmak istiyorum.
(elektriğe çarpılan kişi soyulur. toprağa yatırılır. alttan delik açılır.) cevap aynen böyleydi..
çok güldüm
ilginç değilmi....piyasada böyle adamlar var.

elektrik tesisatçılığı ustalık sınavında bu konuyla ilgili bir soru sordum..aldığım cevabı sizinle paylaşmak istiyorum.
(elektriğe çarpılan kişi soyulur. toprağa yatırılır. alttan delik açılır.) cevap aynen böyleydi..
çok güldüm
ilginç değilmi....piyasada böyle adamlar var.

lütfen forum içerisinde uslubumuza dikkat edelim.düzenleyen:volcanoos

Moderatör tarafında düzenlendi:
suni tenefüs ve kalp masajını mutlaka bilen bir kişinin yapması lazım yoksa yaşayabilecek birini canından edebiliriz. nerdeyse hergün bilinçsiz insan kurtarma manzaraları izliyoruz tv lerde

bir internet sayfasında yüksek gerilime maruz kalan birisinin fotoğrafı vardı, görünce elektronik hobimden birkaç gün uzak durmuştum. Adamı resmen 3. derece yanık vakası yapmıştı...

Şimdi de konu ile alakalı bir fıkra ile moralimizi düzeltelim:

Temel tarladan evine dönerken ayakkabılarına çakıl taşı girdiğini hissetmiş ve bir elektiik direğine dayanarak ayakkabısını çıkarıp silkelemeye başlamış. Temelin bu durumnu gören Cemal, "uyy! adamı elektiruk çarpayi!" demiş ve elindeki kürekle Temel'e vurarak onu elektrik direğinden ayırmak istemiş.

Temel'e ne oldu dersiniz?

Adamcağız yediği küreğin etkisiyle oracıkta ölmüş...

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,916
Son üye
adil.degirmenci

Yeni konular

Geri