ELEKTRİKLİ ŞOFBEN SEÇİMİ VE TOPRAKLAMA HAKKINDA YARDIM

darkange7

Üye
MERHABA. ELEKTRİKLİ ŞOFBEN ALMAM GEREKİYOR. İNTERNETTEN ALACAĞIM VE BAZI MARKALARIN ÜCRETSİZ MONTAJ HİZMETLERİ var. ANCAK EVDE TOPRAKLAMA OLMASI GEREKİYORMUŞ SANIRIM.
VAR MI YOKMU BİLMİYORUM BUNU ŞÖYLE TEST ETTİM EVDEKİ PRİZLERDEN BİRİNİ SÖKTÜM İÇİNDE KAÇ KABLO VAR DİYE BAKTIM. SONUÇ ARTI VE EKSİ OLMAK ÜZERE 2 ADETTİ. BANA GÖRE TOPRAKLAMA YOK.

İLK SORUM;
TOPRAKLAMA olMAYAN EVDE ELEKTRİKLİ ŞOFBEN ÇALIŞIRMI ÇALIŞSA DAHİ TEHLİKELİ MİDİR?
İKİNCİ SORUM; MARKA OLARAK ÜCRETSİZ MONTAJ İMKANI VEREN ARZUM VAR. BENİM İSTEDİĞİM ARZUM YADA FAKİR. AMA BU MARKALARINDA ÇEŞİTLİ MODELLERİ VAR.
AŞAĞIDAKİ GİBİ;
Arzum AR-011 Fontana Elektrikli Şofben
Arzum AR-010 Termal Elektrikli Şofben
Arzum AR-012 Laguna Elektrikli Şofben
Fakir MWH-7000 Elektrikli Şofben
Fakir Calenta Elektrikli Şofben

ÖTE YANDAN ŞU MARKALARDA VAR;

Airfel IWH-12 Ani Su Isıtıcı
ARNİCA, FELİX, EMİNÇELİK
AYRICA İHLAS'IN DA İKİ MODELİ VAR.

SİZCE HANGİSİNİ TERCİH ETMELİYİM. GÜVENLİK BENİM İÇİN ÖN PLANDA.
TOPRAKLAMA MEVZUSU VE ÜRÜN SEÇİMİ KONUSUNDA YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.
EĞER SAKINCASI YOKSA HEPSİNİN BİR ARADA BULUNDUĞU ÜNLÜ BİR İNTERNET ALIŞVERİŞ SİTRESİNİN LİNKİNİDE VERMEK İSTİYORUM? ÖZELLİKLERİNE BAKABİLİRSİNİZ DAHA HIZLI OLMASI AÇISINDAN.

eğer evinizin iç tesisatından banyoya kadar toprak hattı yoksa, şofbenden sigorta kutusuna kadar 3x4 mm2 NYM (antigron) kablo çekilebilir. fakat esas olan binanın toprak hattının olup olmadığı bilinmeli. emniyet benim için önemli demişsiniz size tavsiyem sigorta kutusuna kaçak akım rölesi takın derim. hangi şofbeni tercih etmeniz konusunda tavsiyemde VİETO olabilir, bunun dışında bilindik markalardan seçebilirsiniz. mesela ben kendi evimde KRAUS marka 7 emniyetli kireç tutmayan şofbeni 5 yıldır kullanıyorum hiç sorun yaşamadım

Arzumun Fakirin makineleri 5 emniyetli 7 emniyetli. Ben anlamam tesisattan falan. Montaja geldiklerinde kendileri yaparlar mı? Yada korkum şu usta gelip baştan savma bağlayıp gider mi? Topraklama benim priz içi kablolardan anladığım kadarıyla yok. Artı ve eksi var başka kablo yok. Ama dairede varmı hiç anlamam. Kombi falan bağlı eve. Sizce kombi için topraklama şart mı? Bağlamış olabilirler mi? (Neden kombi kullanmıyorsun derseniz sürekli bozulduğu için elektrikli şofbene geçmek istiyorum)

eğer evinizin iç tesisatından banyoya kadar toprak hattı yoksa, şofbenden sigorta kutusuna kadar 3x4 mm2 NYM (antigron) kablo çekilebilir. fakat esas olan binanın toprak hattının olup olmadığı bilinmeli. emniyet benim için önemli demişsiniz size tavsiyem sigorta kutusuna kaçak akım rölesi takın derim. hangi şofbeni tercih etmeniz konusunda tavsiyemde VİETO olabilir, bunun dışında bilindik markalardan seçebilirsiniz. mesela ben kendi evimde KRAUS marka 7 emniyetli kireç tutmayan şofbeni 5 yıldır kullanıyorum hiç sorun yaşamadım

veito bende kullanıyorum hemde kombi gibi gayet kullanışlı türünün örnegi baglantı içinse sıfırlama yapabilirsin yani nötr hattını şohbenin toprak hattına bagla

Arzumun Fakirin makineleri 5 emniyetli 7 emniyetli. Ben anlamam tesisattan falan. Montaja geldiklerinde kendileri yaparlar mı? Yada korkum şu usta gelip baştan savma bağlayıp gider mi? Topraklama benim priz içi kablolardan anladığım kadarıyla yok. Artı ve eksi var başka kablo yok. Ama dairede varmı hiç anlamam. Kombi falan bağlı eve. Sizce kombi için topraklama şart mı? Bağlamış olabilirler mi? (Neden kombi kullanmıyorsun derseniz sürekli bozulduğu için elektrikli şofbene geçmek istiyorum)

şofben aldığınız yerler genellikle montaj hizmetide veriyorlar ama dediğim gibi kablo çekilecekse kablo parasını alırlar. kombinin sürekli arızalanması toprak hattının olmayışındandır. madem emniyet önem verdiğiniz bir konu, iyi bir elektrik ustasına (elektrikten anlayan değil) tesisatı kontrol ettir. sayın maxialem'in dediği gibi nötr hattına şofben topraklamasını bağlama bağlayan vardır ama tehlikeli olduğu bilinmeli.

veito bende kullanıyorum hemde kombi gibi gayet kullanışlı türünün örnegi baglantı içinse sıfırlama yapabilirsin yani nötr hattını şohbenin toprak hattına bagla
sayın maxialem arkadaşlara niçin böyle cevaplar veriyorsun. sıfırlama devri artık çoktan kapandı. üstelik ısıtıcılar gibi önemli bi konuda.insan hayatı bu kadar ucuzmu biz k.a.rolelerini niçin kullanıyoruz? böyle sıfırlamadır,toprağın çeşme borularına bağlamadır vb olmasın ısıtıcılardan gövdeye 30 ma bi akış olduğunda enrjiyi keserek korunalım diye takıyoruz. darkange7 arkadaşım hangi markayı alırsan al önce evine tecrübeli bi elektrik ustası çağır tesisatını güzelce yaptır o usta ne yapacağını bilir zaten.slm.

sayın maxialem arkadaşlara niçin böyle cevaplar veriyorsun. sıfırlama devri artık çoktan kapandı. üstelik ısıtıcılar gibi önemli bi konuda.insan hayatı bu kadar ucuzmu biz k.a.rolelerini niçin kullanıyoruz? böyle sıfırlamadır,toprağın çeşme borularına bağlamadır vb olmasın ısıtıcılardan gövdeye 30 ma bi akış olduğunda enrjiyi keserek korunalım diye takıyoruz. darkange7 arkadaşım hangi markayı alırsan al önce evine tecrübeli bi elektrik ustası çağır tesisatını güzelce yaptır o usta ne yapacağını bilir zaten.slm.

soruyu soran arkadaş kendisi yapacaksa topraklama zaten çekemez ben uygulanabilir pratik çözüm veriyorum toprak hattı yoksa ve çekme imkanıda bulunmuyorsa sıfırlama yapıcak tabikide sıfırlama yapınca insan hayatı güvenceye alınmıyormu sanıyorsun neyse polemige girmiyecem :)

imkan varsa tabikide topraklama hattı çek yoksa sıfırlama yap hangi markayyı alırsan aldan ziyade kaliteli ürün al banyo tipi şohbenden uzak dur yani hattın sonuna çeşme takılan tıplerden al bunda ise veito ani su ısıtıcı hem güvenli hemde şimdilik rakipsiz üstelikte suyu önce aç sonra şalteri aç derdin bile olmaz

soruyu soran arkadaş kendisi yapacaksa topraklama zaten çekemez ben uygulanabilir pratik çözüm veriyorum toprak hattı yoksa ve çekme imkanıda bulunmuyorsa sıfırlama yapıcak tabikide sıfırlama yapınca insan hayatı güvenceye alınmıyormu sanıyorsun neyse polemige girmiyecem :)

imkan varsa tabikide topraklama hattı çek yoksa sıfırlama yap hangi markayyı alırsan aldan ziyade kaliteli ürün al banyo tipi şohbenden uzak dur yani hattın sonuna çeşme takılan tıplerden al bunda ise veito ani su ısıtıcı hem güvenli hemde şimdilik rakipsiz üstelikte suyu önce aç sonra şalteri aç derdin bile olmaz
sayın maxialem burada derdimiz polemik yapmak değil. sadece doğruları paylaşmak. darkange7 arkadaşımız tecrübesiz diye ona yanlış bilgiler vererek onun can güvenliğini tehlikeye atmanın bi anlamı yok.hem unutmayın ki bu formu sayısız kişiler takip ediyo.hiç kimseyi yanlış bilgilendirmeye hakkımız yok.iyi bir usta çağır yapsın demek çok zor değil. k.arolesi yoksa nötr ve toprağı birleştirdiğinizde toprağa bir kaçak olduğunda bırakın evi binanın her yerinde enerji olur.hele tesisatınız üç faz beslemeliyse nötr üzerinde faz olacağından bozulmadık bir tek cihaz kalmaz.hem can hemde mal güvenliği açısından iyi bi topraklama ve olmazsa olmaz k.a. rolesi taktıralım.sigortalara asla güvenmeyelim. elektrik hata kabul etmez. hatayı sadece bir kere yapma iznin vardır.slm.

rezistans arkadaşın dediği çok doğrudur sıfırlama yapmak belki o an için geçici olaraktan güvenli olabilir ama uzun vadede çok riskli şöyleki bazen şebekede arıza giderilirken fazla nötrün yerini ters bağlıyorlar.(yalovada yaşanmıştır ve ölümle sonuçlanmıştır)böylece cihazların şasesi üzerine akım geçiyor ve ölüm riski taşıyor.bu nedenle sıfırlama devri kapanmıştır.en iyisi sağlam bir toprak hattı yoksa kaçak akım rölesidir kolay gelsin

Ben, herhangi bir ürün alırken, özellikle TSE güvencesi ve servis ağına bakarım. Arıza yaptığı zaman, kargo ile hizmet almaktan uzak durmayı tercih ederim. Arkadaşa tavsiyem budur.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri