ELEKTRİK KEŞFİ HAZIRLAMA YARDIM?

gezgin701

Üye
arkadaşlar elimde bir proje var ve benden keşfi isteniyor. şimdi oturup tek tek ne kadar kablol kulllanıldıgını hesapladım ama baktım ki bu iş böyle olmuyor yani sorti miktarını sayıyorsun bayındırlık fiyatına bakıyorsun yanılmıyorsam öyle. ama kafama takılan bazen kablo hesaplanıyo bazen sorti neye göre karar veriyorlar anlamadım. birde kullanılacak ana pano nasıl olacak multiswich kaçlık olacak bunları nerden biliyoruz. ya galiba ben bayındırlık listesine bakarak keşif hazırlamayı bilmiyorum. ama bendende profesyonel birşey istiyorlar. arkadaşlar sizden ricam şöle genel hatlarıyla bu işi bi analata bilirmisiniz. şimdiden sizlere minnettarım.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
tamam ama proje detayını birazdaha açarsan daha iyi olur ...

arkadaşlar örnegin bir panodasn bir buvata ordanda anahtara inen birlinyenin metrajını kısaca bi çıkarabilirmisiniz. teşekkürler

arkadaşlar örnegin bir panodasn bir buvata ordanda anahtara inen birlinyenin metrajını kısaca bi çıkarabilirmisiniz. teşekkürler

Buattan itibaren anahtar ve armatüre kadar olan kısma sorti denir. Keşif hazırlarken bayındırlık birim fiyatlarında aydınlatma sortisi yazar fiyatı bellidir, fiyat içine boru,kablolar,anahtar,armatür montajı için önceden atılan patel, klemensler fiyata dahildir. sigorta kutusundan buata kadar olan kısmada linye denir. 35m'yi geçmeyen linye kablosu sorti fiyatına dahildir.
Hiç bir zaman kablo ayrıca hesaplanıp keşif yapılmaz.

Buattan itibaren anahtar ve armatüre kadar olan kısma sorti denir. Keşif hazırlarken bayındırlık birim fiyatlarında aydınlatma sortisi yazar fiyatı bellidir, fiyat içine boru,kablolar,anahtar,armatür montajı için önceden atılan patel, klemensler fiyata dahildir. sigorta kutusundan buata kadar olan kısmada linye denir. 35m'yi geçmeyen linye kablosu sorti fiyatına dahildir.
Hiç bir zaman kablo ayrıca hesaplanıp keşif yapılmaz.

fullas çok çok teşekkür ederim verdigin bilgiler için işte aradıgım şey buydu yanlız tv ve telefon sortisi nasıl oluyo onudas kısa bi açıklayabilirmisin. gaz dedektöründe exit'larda ortak mahal aydınlatmalarında kablo metresini hesaplamak zorundayız degilmi

fullas çok çok teşekkür ederim verdigin bilgiler için işte aradıgım şey buydu yanlız tv ve telefon sortisi nasıl oluyo onudas kısa bi açıklayabilirmisin. gaz dedektöründe exit'larda ortak mahal aydınlatmalarında kablo metresini hesaplamak zorundayız degilmi

2009 birim fiyat tarifesine bak. İçerik olarak 2010 ile hemen hemen aynıdır 2010'da değişen şudur;
çıplak poz fiyatı; malzeme+montajdır.
M harfi yazan yalnız montaj
D harfi yazan yalnız demontaj fiyatıdır.

2009 birim fiyat tarifesine bak. İçerik olarak 2010 ile hemen hemen aynıdır 2010'da değişen şudur;
çıplak poz fiyatı; malzeme+montajdır.
M harfi yazan yalnız montaj
D harfi yazan yalnız demontaj fiyatıdır.

yav hay allah senden razı olsun bu işte yav bunu bulamıyorduk ki yav

autocad üzerinde rispler yardımıyla biraz daha kolay olabiliyor keşifler onlara bak derim ben ...

arkadaşlar bende bugünlerde böyle bir konu açmak istemiştim neyseki burada aranan herşey beyan edilmiş... ellerinize sağlık..

başarılı çalışmalar...

arkadaşlar benim projede ana pano yüksekligi 1100mm ,en 800mm, derinlik 160mm şeklinde. yalnız bir sorun var bayındırlık fiyatlarında sac pano 2100mm yükseklik 800mm en falan özelliklerde şimdi ben benim pano için hangi poz numarasını ve hangi fiyatı girecegim.

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,917
Son üye
kasva1965

Yeni konular

Geri