ELEKTRİĞİ DEPOLAMA

slymn22

Üye
arkadaşlar ben gün içerisinde kullanacağım elektriği geceden depolayıp gün içindede kullanmak istiyorum böyle bir sistem mümkünmü
akşam:::22:00--
sabah:::06:00-- arası enerjiyi depolayacağım ve 06 dan sonra bu depoladığım enerjiyi kullanacağım.. nasıl olur...

bu sistemin ilhamını yenilenile bilir enerji sistemlerinden aldım ne dersiniz ola bilirmii..

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
sanırım akıllı sayaç kullanıyorsunuz ve elektriği ucuz tarifenin geçerli olduğu zamanlarda şebekeden çekmeyi düşünüyorsunuz:D

uygun şarj devresi, aküler ve inverter ile bahsettiğiniz şey yapılabilir.
hazırladığımız şarj devresi ile akülerimizi istediğimiz saatte şarj edip (tabi şarj süresi bahsettiğiniz saat aralığına fazla gelir mi bilemem) gündüz inverter ile 220v ac ye çevirip kullanabiliriz.

not: şarj, inverter ve depolama sırasındaki kayıpları da düşünmek lazım. eğer bahsettiğim nedenden dolayı böyle birşey yapmayı düşünüyorsanız yatırım maliyeti ve bu kayıplar ile birlikte pek bir anlamı kalmıyor olabilir.

sanırım akıllı sayaç kullanıyorsunuz ve elektriği ucuz tarifenin geçerli olduğu zamanlarda şebekeden çekmeyi düşünüyorsunuz:D

uygun şarj devresi, aküler ve inverter ile bahsettiğiniz şey yapılabilir.
hazırladığımız şarj devresi ile akülerimizi istediğimiz saatte şarj edip (tabi şarj süresi bahsettiğiniz saat aralığına fazla gelir mi bilemem) gündüz inverter ile 220v ac ye çevirip kullanabiliriz.

not: şarj, inverter ve depolama sırasındaki kayıpları da düşünmek lazım. eğer bahsettiğim nedenden dolayı böyle birşey yapmayı düşünüyorsanız yatırım maliyeti ve bu kayıplar ile birlikte pek bir anlamı kalmıyor olabilir.
katılıyorum...

normal şartlarda bende maliyetin yükesk olacağını düşünüyorum ama bazı müşterilerim jeneratör istiyor benim görüşüm jenaratör atıl bir yatırım 5000-10000 tl sadece jenaratöre taytırıp öylece bekletmektense ber 5000-1000 daha masrafla elektrik sorunumu tamamen ortadan kaldırmayı planlıyorum...

yapacağın güç nekadar. 1kva altında ise pıyasada güç kaynakları mevcut.
yok 5 kva veya üzerinde yapacam dersen yapacan yatırım artı depolama yapacan enerjinin ancak % 80nini kulana bilirsin % 20si zayi olur
akünün 1 hücresi 2.volt depolanabilir yapacağın güce göre kaç akü kulanacanı sen hesapla.

yapacağın güç nekadar. 1kva altında ise pıyasada güç kaynakları mevcut.
yok 5 kva veya üzerinde yapacam dersen yapacan yatırım artı depolama yapacan enerjinin ancak % 80nini kulana bilirsin % 20si zayi olur
akünün 1 hücresi 2.volt depolanabilir yapacağın güce göre kaç akü kulanacanı sen hesapla.

stam hiç bişey anlamadım

Olmaz Daha mantıklısı Enerji tüketimini gece yapınız.veya binaın cartısına rüzgar turbini yaptırnız. 3 - 5 senede maliyetini çıkarır.

üretim yapmadan sadece şebekeden aldığın enerjiyi depolayıp onu kullanacağım dersen zarar edersin, rüzgar türbini kullan...

Öncelikle değşik fikirler geliştirmen çok mantıklı. Fakat diğer faktörleri iyice araştırmak gerekir. Mesela depolamak için akü - inverter sistemi kullanmak zorundasın bunun bir maliyeti var ayrıca bunlarla depolayabileceğin güç te çok yüksek değerlere ulaşmaz. Örneğin jeneratör ün devreye girmesi elektriğin kesilmesiyle olur ve bu kesinti sırasında aprtmanlar için asansör (normal şartlarda yaklaşık 7,5 kW alabiliriz), basınçlandırma fanı (3-4 kW alabiliriz) vs. şeyler kullanılmak zorundadır ve bunlarda genellikle yüksek güç harcadıkları için çok hesaplı ve kullanışlı olmayacağını düşünüyorum. Fakat merrdiven otomatiği, lambalar, ziller gibi kısıtlı miktarda enerji harcayan yükleri besleyeceksen belki o zaman mantıklı olabilir.
Ayrıca akü de depoladığın enerji de hep aynı miktarda uzun yıllar kalamaz zamanla kendini yemeye başlayacak ve akü ömrü de dolacaktır bunlar da dikkate alınmalı.

kardeş maliyetli bi iş,bu sistemin yerine tasarruflu cihazlar kullanarak ve ucuz tarifeden elektrik kullanırsanız yani saat 10 dan sonra ciddi bir fatura düşüşü görebilirsin,ha yalnız senle olmaz evde ki bayanlara da öğretmelisin bunu

Forum istatistikleri

Konular
128,165
Kullanıcılar
449,931
Son üye
mecuxell

Yeni konular

Geri