peki çarpılmada elektrik frekansının etkisi nedir acaba ......

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Arkadaşlar en iyi elektrikçi,diri elektrikçidir ona göre....

Tam dalmış paşa paşa konuyu okurken 05otomasyon arkadaşın yazdığı beni güldürdü. Allah'ta seni güldürsün.Tabi bunda birkaç kez çarpılmış olmanın etkisi var.
Neyse konuda cevap yazacağım 1 husus elektrik nikli arkadaşa evet akım ve gerilim arasında neden sonuç ilişkisi vardır. Fakat her zaman düz mantık ile ikisini bir düşünmek hatalı olur. Televizyon trafosunda 35-50 bin volt vardır insanı öldürmez. Kaynak makinasından 200-300 Amper akım geçer insanı öldürmez.
2 husus :Acı bir olayı yazmak istiyorum 6-7 sene kadar önce bir akradaşımın oğlu hayatını kaybetti. Yüksek okulda atelye de deney yaparken arkadaşlarının ve hocalarının gözü önünde. Normal Şebeke voltajından 220-380 volttan bahsediyorum. Herkesin yazdığı doğru akımlar, gerilimler, vucut direnci, zeminin ıslaklığı, ....ve de öldürmüyen Allah öldürmez kelimesi. Hayatını kaybeden gencin ölüm raporunda kalbinin patladığı yazıyordu yanındaki arkadaşları motor uçlarını bağlamak için kabloları tutmasıyla çarpıldığını (şalter açık unululmuş) anlattılar kimisi biz ittirdik kimisi şalteri kapattık falan diye söyledi. Yani en fazla 1saniye enerjiye maruz kalmış. Mutlaka bilimsel bir açıklama getirmemiz gerekirse bence kalbin kanı pompaladığı anda (en geniş halini düşünün) elektriğe çarpılmış. Kanı topladığı anda olsaydı (en dar halinde) belki kalp krizi geçirecekti kalp kasları büzüşüp kalacaktı belki de kapl masajı vs yaşayacaktı.
Elektrikçilik gerçekten çok dikkat istiyor biz enerji altında çalışırken mutlaka ölçü aleti ile kontrol ederiz. (kontol kalemi ile değil akım geçiren master chek kullanırız) sonra önemli bir alışkanlığımız vardır kontrol etsek dahi önce kabloya ELİMİZİN TERSİ İLE DOKUNURUZ. Bu çok önemli avuç içi ile ellereniz çarpıldığınızda bırakamassınız çünkü kaslarınız elinizi kapatacak şekilde hareket edecektir.
Bu yazdıklarımdan neden çarpılpta ölmediklerini merak eden arkadaşalar birşeyler çıkarır umarım.
05otomasyon ' Alıntı:
Arkadaşlar en iyi elektrikçi,diri elektrikçidir ona göre....

edremit arkadaşım konuyu çok güzel özetlemişsin.Bende senin yazına tek bir ilave yapmak istiyorum izninle.
ELiMiZiN TERSi iLE DOKUNURUZ. VE SAĞ ELLE GENELDE. akım yönü kalp'ten uzak olsun diye.

konu yeterince açıklanış zaten:D ama eklemek istediim çarpma esnasındaki en ufak şey bile hayatınızı kurtarabilir örneğin toprakla aranızdaki uzaklık,ayağınza giydiğiniz kalın bir bot hayatınızı kurtarabilir....

79cihan ' Alıntı:
peki çarpılmada elektrik frekansının etkisi nedir acaba ......

Elektrik çarpılmalarında DC gerilim AC gerilime göre daha etkilidir. Frekansta ne kadar yüksek olursa DC gerilime yakın olur, bu nedenle yüksek frekanslı bir gerilim daha tehlikelidir.

arkadaşlar şöyle bi gezeyim derken konu dikkatimi çekti ve eml de hocamızın anlattığı fıkra aklıma geldide eklemek istedim

;DBOMBA FIKRA ;D
iki inşaat işçisi çimento karıyorlarmış
biri bir miktar daha kum almak için el arabasıyla kum yığınının yanına gitmiş
arabayı doldurmuş ayakkabısına kum kaçmış çıkarmak için elini elektirik direğine yaslayıp
silkinmeye başlamış bu sırada onu gören arkadaşı elektirik çarpıyor zannetmiş
ve küreği arkadaşının kafasına indirmiş ve onu kurtardığını sanmış ama küreği kafasına yiyen
gözlerini hastanede açmış :D

GÖKHANS ' Alıntı:
arkadaşlar şöyle bi gezeyim derken konu dikkatimi çekti ve eml de hocamızın anlattığı fıkra aklıma geldide eklemek istedim

;DBOMBA FIKRA ;D
iki inşaat işçisi çimento karıyorlarmış
biri bir miktar daha kum almak için el arabasıyla kum yığınının yanına gitmiş
arabayı doldurmuş ayakkabısına kum kaçmış çıkarmak için elini elektirik direğine yaslayıp
silkinmeye başlamış bu sırada onu gören arkadaşı elektirik çarpıyor zannetmiş
ve küreği arkadaşının kafasına indirmiş ve onu kurtardığını sanmış ama küreği kafasına yiyen
gözlerini hastanede açmış :D

harbiden bombamış gökhans kardeş ama buda bi bomba :D

Yazık olmuş zavallı keçiye ne cahil insanlar var ya :(

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,166
Kullanıcılar
449,931
Son üye
mecuxell

Yeni konular