Klavyeah

Üye
220 V gerilime çarpılan bir insanın vücudundan yaklaşık 250 mA üzerinde akım göçmektedir.Elektrik akımı geçen vücutta adale krampları oluşması nedeniyle kazaya uğrayan kişi elektriği tutulduğu yeri bırakamamaktadır. Elektrik akımının akış yönü üzerinde canlının kalbi bulunamıyorsa, kalp atışları hızlanmakta, düzenliliğini yitirmektedir. Bunun sonucu kalp hareketleri durmakta, solunum ve kan dolaşımı kesilmesi nedeniyle ölüm olayları meydana gelmektedir. İnsan vücudundan geçen akımın şiddeti, gerilime ve vücudun direncine bağlıdır. Vücut direnci derinin yaş yada kuru olmasına, çapılma yeri ile ayak arası mesafesine göre değişmektedir. elektrik akımının yönü kalp üzerinden geçtiği takdirde kesin ölüm hali içi 50 mA lik akım şiddeti yetebilmektedir.
İnsan vücudundan geçen akımın etkisi:

1 mA___________Hissedilir
5 mA___________Hafif kramp
10 mA__________Genel kramp
15 mA__________Kas kasılması
25 mA__________Şiddetli ağrı
50 mA__________Dayanılmaz acı
100 mA_________Ölüm

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
bana oklda atölye dersinde ilk ögrettıkleri bilgilerden hala aklımda kalan bır ıkı cumle hocadan ;D şöyleki"elektrık carparsa yenı gelının şeye sarılması gıbı sarılırsınız olum işi yaparken hatta enerji olmayacak eğer varise kendınız kormalı kaldıki sonucunda ölümlenecek durumlar doğurmaktadir bu kaza onun için herzaman yanınızda bır eleman daha bulundurun we elında odundan bır sopa bulunsun. nedeni nemı gençler ;eğer elektrik akımına kapılırsanız arkadaşınızın bu akımdan etkılenmemesı için bu sopadan faydalanmasıdır ve sızı bu akımdan kurtarabılır"bu kelımelerını unutmam gerçi çok daha detaylı bir şekilde bızlere irdelemişti ama 4 yıl ardından sonra akılda kalanlar sadece bunlar ayrıca KlavYeaH dostum tebrikler guzel bir konu ;)

Peki hocam, elektrik çarpmasında yüksek akımın mı yoksa gerilimin mi faktörü büyüktür..?

Bence ikisininde etkisi Büyük ama çarpılma ESNASINDA üzerinden geçen akım daha önemli

tabi gerliminde etkisi buyuktür gerilim değeride buyukse eğer :D ama benım hala çözemediğim bir konu warki oda ınsan wucudu 48volta kadar dayandıını duydum ama ben bı bundan 6 7 sene once muzıplık yapıp(cocukluk ıste :p) elımı prıze soktum(ewde sakınha denemeyın) we kendımı yerden kalkarken buldum 220 wolt u butun wucudumda golzerıma kadar hıssettım ama sapasağlam ayaga kalktım anlamadım bunun nedenını bılenız warmı aranızda :-X

edit:elektrik çarpmasında bir başka önemli nokta da, elektriğin üzerimizden geçerken hangi yolu izlediğidir...

mesela akımın bir koldan girip, diğer koldan çıkarken kalbi ziyaret edeceği düşünüldüğünde 25 miliamper yeterli oluyormuş nalları dikmek için...48 volt nanesi burdan çıkar; söyleşi öldürücü gerilim = 25 ma * 2kohm (kabul edilen insan direnci)=50 volt eder...standartlarda 50 volt olmadığından 48 volt ve yukarı öldürücüdür derler...

neyse efendim, eğer çarpılacaksanız mümkünse kuru olunuz, elleriniz nasırlı olsun (erkekseniz büyük bir ihtimalle sağ eliniz nasırlıdır zaten), elektriğin kalbiniz üzerinde geçmemesi için elinden geleni yapınız (nasıl olcaksa bu)...ve mümkünse çarpılırken başkasına tutunmayın (o da nasıl olcaksa), efendi efendi tek başınıza çarpılın...ama bağırın, çağırın, sesinizi duyurun...

çarpılmış birini gördüğünüzde, hemen atlamayın...elektriğin tamamen kesilmesi için gerekirse sigortalar siz attırın...elektriğin kesildiğinden tamamen emin olunca müdehale edin (durduk yere kendinize de tehlikeye atmayınız)...eğer elektriği kesme şansınız yoksa yalıtkan olduğundan emin olduğunuz bir nesne ile (kalas vs) kurban kişiyi çarpılmasına sebep olan yerden uzaklaştırın....

Teşekkürler Maxwell, gerçekten sade bir anlatımla konuya açıklık getirmişsin. :)

en saçma soru elekrikte akım mı gerilimmi tehlikelidir sorusu dur bence ikisini birbirivden ayıramayız neden sonuç ilişkisi vardır. gerilim olmazsa akım olmaz akım ,akım var ise gerilimde vardır.önemli olan insanın direnci ve bu direncin müsade ettiği akımdır ve birde bu akımın vucudumuzun hangi bölümünden geçtiğidir

ben de ilkokuldayken prizin içindeki tozu yıkayayım dedım,ama toz almanın benı bu kadar sarsacagını tahmın edemezdım.. :Dyalnız ayagımdaki terlik ve tuttugum hortumun plastık olması idi galıba benı kurtaran..gercı bunlara ragmenn bayagı bı titretti....

elektrik ' Alıntı:
en saçma soru elekrikte akım mı gerilimmi tehlikelidir sorusu dur bence ikisini birbirivden ayıramayız neden sonuç ilişkisi vardır. gerilim olmazsa akım olmaz akım ,akım var ise gerilimde vardır.önemli olan insanın direnci ve bu direncin müsade ettiği akımdır ve birde bu akımın vucudumuzun hangi bölümünden geçtiğidir

genelde çarpılmalar ellerden olur (merak diilmi arkadaşım he3r kazanın sebebı hı bazen bilinçsizcede oluyor bunlar ama genelde hep meraktan..)ellerden oluncada muhtemelenki kalbı zıyaret edecektir bu akım!.. şimdi bunu ayaktan çarpıldık desek genelde ayakkabı ıle dolaşacağımız için dısarıda zarar mınumum sewıyede olucak hı ewdemı olucak dıosunuz bu elektrık carppılması o zaman genelede herkez terlık gıyer pilastık corap vs elektrik çarpmaları genellemsı budur!..akabinde ellerden çarpılma daha elverişli bi hal almış durumda ve bu şekılde bı çarpılma sozkonusu olduğu zaman o akım muhakkak kalbı zoyaret edecek we kazazedenın hayatını kaybetmesıne kadar yolu olacaktır!..kaldıki akım herzaman olavbılır ama gerılımın mıktarına gore carpıldıımızda alacağımız hasarın buyukluğu ön plandadır!.. "arkadaşım ne demek istosun azındaki baklayı cıkarsana"mı? dıosunuz tamam elden carpılmak cok kolay we eller hep çıplaktır ayaklar diil!.. ellerden carpıldığımız zaman elektrık akımı kalbı zıyaret ederek kalbın rıtmını bozucak akabınde kalp krız lerı ve olumlere yol acıcaktır!.. ( en azından mantıken boyle yoq bana prızden elektrık carptı bısı olmadı dıosanız bende carpıldım prızden napalım oldurmeen allah oldurmuo ıste :p

akım bir saniyede geçen yük miktarıdır, üzerinizden ne kadar çok yük geçerse o kadar tehlikeli olur

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri