elek. su ısıtıcı düşük tazyikte açılmıyor

redbullah

Üye
merhaba. ihlas su ısıtıcımız var eski modellerinden. suyu ısıtmadığı için söküp rezistans ve etrafındaki 7 senelik kireci 3-4 saat bir kavanoz dolusu kireç çözücünün içinde bekletip temizledim. eksiksiz tekrar monte ettim, ancak derece hangisi olursa olsun suyu bayağı bi açmadıkça devreye girmiyor rezistans. suyu çok açınca da haliyle çok az ısınıyor (3. de olsa bile) bir de cihazdan sanki su kaynatıyormuş gibi tıkırtılar geliyor su geçişi sırasında. tekrar sökeceğim ama neresine bakıcam bilmiyorum. sorun nerede olabilir? şimdiden teşekkürler.

ekleme: arkadaşlar biraz internette bakınınca basınç anahtarından kaynaklanabileceğini düşünmeye başladım. ancak bu basınç anahtarı cihazı açınca nerede yer almakta ve ayarı nasıl yapılmakta biraz fikir verirseniz sevinirim :)

arkadaşım su girişinin arkasında 2 adet swiç var bu swiçleri iten diyafram var onları kontrol et kolay gelsin.

Zaten elektrikli su ısıtıcılar su az geldiğinde rezistansları devreye sokmazlar. bu emniyettir. yani normaldir.

Zaten elektrikli su ısıtıcılar su az geldiğinde rezistansları devreye sokmazlar. bu emniyettir. yani normaldir.

evet onu biliyorum, ama bizim cihazın eski çalışmasını da biliyorum. eskiden çalıştığı debinin neredeyse iki katına falan getirmem gerekiyor ki devreye girsin. diğer arkadaşın söylediği switch leri kontrol edeyim.

su akışında arkadaşımızında bahsettıgı dıyaframın hukmettıgı sıvıcler var bu sıvıclerden kaynaklı sorunun anlasılan ya bunları degıstıreceksın ya da yenısını alacaksın

evet onu biliyorum, ama bizim cihazın eski çalışmasını da biliyorum. eskiden çalıştığı debinin neredeyse iki katına falan getirmem gerekiyor ki devreye girsin. diğer arkadaşın söylediği switch leri kontrol edeyim.
Diğer arkadaşlarımın dediği gibi sen swıtchleri değiştir.

benim abimki de su ısıtmıyordu sviçleri değiştirdik düzeldi. zaten iki secenek var ya rezistans kreçlenmiştiri ya da sviçtendir

ani tip su ısıtıcılarındaki bu swiçler cihazın susuz yada istenilen basınçta suyun gelmediği zamanlar ısıtıcıya enerji gitmemesi içindir.swiçlwe yeterli basınç verildiğinde zor kapatıyorsa swiçlerden olabileceği gibi swiçlerin hareketini sağlayan diyaframların elastiki özelliğini kaybetmesinden dolayıda yapabilir.slm