El yapımı powerbank modülü çok ısınıyor

Themonever

Üye
Öncelikle merhabalar ilk defa bu foruma konu açıyorum yanlış yere açtıysam özür dilerim.
Bir powerbank yapmaya çalıştım 5 adet leptop pilini paralel bağladım ve bunları 5 volt 1A yükseltici ile bağladım hiçbir sıkıntı yok çalışıyor şarj oluyor şarj ediyor fakat hızlı şarj desteği olan telefonumu takınca 1 dk ortalama şarj olup şarj 10 sn de bir kesiliyor başka bi kablo ile denediğim de gene aynı sorun ama başka bir cihazda denediğim de hiçbir sıkıntı olmadan şarj oluyor sanırım ısınma kaynaklı korumaya alıyor ben bu sorunu nasıl çözebilirim acaba modülü soğutacak bişey mi takmaya çalışsam telefonun çektiği akımı düşürebilirmiyim bilmiyorum ama bana yardımcı olabilirseniz sevinirim

5 volt 1 amper dediğin yükseltici nasıl birşey?Markası modeli?

Muhtemelen 1 amper az geliyor.En az 2 amperlik kullanmaya çalışın.

1Ah ile hızlı şarj olmaz. Hızlı şarjda telefon 5 voltluk şarj gerilimini 9-10 volt gibi kademeli olarak yükselterek daha yüksek akımla şarj ediyor. Dolaysıyla 1Ah'lik şarj modulu ile olmaz.

5 volt 1 amper dediğin yükseltici nasıl birşey?Markası modeli?

Muhtemelen 1 amper az geliyor.En az 2 amperlik kullanmaya çalışın.
Peki ya bununla bişey yapamazmıyım

1Ah ile hızlı şarj olmaz. Hızlı şarjda telefon 5 voltluk şarj gerilimini 9-10 volt gibi kademeli olarak yükselterek daha yüksek akımla şarj ediyor. Dolaysıyla 1Ah'lik şarj modulu ile olmaz.
Amacım zaten hızlı şarj değil yavaş olsun ama olsun onu istiyorum

Bahsedilen modül TP4056 usb BMS (Battery Manegement System-Pil Yönetim Sistemi) modülü ise, tek bir 18650 pille bile 1Ah'ya kadar şarj edilebilir. Tek bir pille denemenizi öneririm. Ayrıca telefon nekadar doluysa o kadar daha az akım çekecektir. Modül aşırı yüklenmeden dolayı ısınıyor olabilir. Modülde BMS desteği olması önemli. Birden fazla pil için seri, paralel şarj ve deşarja izin veren modülleri tercih edebilirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,911
Son üye
byademir

Yeni konular

Geri