El yapımı motor sorunu yardımcı olurmsunuz

suwat

Üye
Merhaba,
Ödev için motor yaptım. Elektrik verdiğimde bazen 15 20 derece kadar donuyor. Diger zamanlarda Miklatislari çekiyor uzerinden akım geçiyor. Aşırı ısınıyor küçük ışıldak akusuyle besliyorum 2 amper akım çekiyor bazen ufak duman cikariyor. Çok ısınıyor genelde dönmüyor. Sarım 25 tür (yaklaşık 2.5 m) nuveyi 3 parçaya böldum. Nerede yanlış yapıyorum yardımcı olabilir misiniz.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Bir kaç açıdan detaylı resim atmanız konuyu bilenlere daha yardımcı ve açıklayıcı olacaktır.Bu tür tarifle net anlaşılmıyor.

Bir kaç açıdan detaylı resim atmanız konuyu bilenlere daha yardımcı ve açıklayıcı olacaktır.Bu tür tarifle net anlaşılmıyor.
resimler bu şekilde. yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Ekli dosyalar

• IMG_20180515_084409.jpg
    IMG_20180515_084409.jpg
    279.6 KB · Görüntüleme: 20
  • IMG_20180515_084306.jpg
    IMG_20180515_084306.jpg
    164.6 KB · Görüntüleme: 19
  • IMG_20180515_084329.jpg
    IMG_20180515_084329.jpg
    154.7 KB · Görüntüleme: 19
Motorlar konusunda çok bilgim yok. Ama biraz tahmin yürütecek olursak gözüme çarpan bir şey var fırça olarak kullandığın metalleri mildeki metallere paralel değilde dik olarak kullansan daha sağlıklı olabilir. Bir bobinden diğerine geçerken belki sıkıntı çıkıyordur.
Bir diğer olayda bobinlerin ve mıknatısların birbirine olan mesafeleri önemli olmalı. Yani senin bobinlerin bir mıknatıstan diğer mıknatısa dönerken mıknatıs mesafesi biraz uzak kalırsa manyetik alanda zayıflama olabilir buda milin dönmesini engelleyebilir.

Fırça uçları düz değil bombeli yaptım. İki fırçayla birden değmesin diye. Miklatislari Max yaklastirdim. Hatta yeni Miklatislari takviyesi yaptım. Az önce bobinleri sokup yenilerini taktım ve sayım sayısını 35 e yukseltim(yaklaşık 3.5 metre bobin teli). Gene aynı sorun çok akım çekiyor ve bazen çok az dönüyor. Ama genel olarak dönmüyor. Bulamadım yanlış yeri. Başka bir düşünceniz var mi

Mıknatıs kutuplarını değiştirmeyi dene. tüm mıknatısların aynı şekildeyse dönmemesi normal

sorunu buldum tmm. Sürtünmeyi azaltıp sarım sayısını 35 tur a çıkartım. şuan çalışıyor. tabi gücü çok degil. hızı iyi. ödev için yeterli oldu. çok sağolun yardımlarınız için.

Forum istatistikleri

Konular
128,169
Kullanıcılar
449,932
Son üye
yyasar

Yeni konular

Geri