El yapımı hoparlörde kabloları birleştirme sorunu

3 w mini anfi devresi, 3 adet kalem pille de güzel çalışır. Ses vermek için cep telefonu yerine mp3 player kullanmak daha akıllıca. Mp3 kutusu diye satılan ürünlerde mp3 player yanında, zaten bu anfiden de var. 30-40 TL ye bulunabilir. Doğrudan hoparlöre giden iki tel kullanılabilir.

Merhaba :)
Uzun bir aradan sonra projeye devam etmeye karar verdim eksik bir parçam vardı anfi devresi arıyordum. Dün bir elektrikçi ye girip derdimi anlattım sağolsun hemen anladı ve bana bir besleyici(?) devre verdi;

AnB73L.jpg

d8Y3m4.jpg

Devreye nasıl pil ile (9 voltluk) güç vericeğimi anlattı ve jakta verdi yanında. Yani herşey tamam :).
Ancak her zamanki gibi benim takıldığım bir konu çıktı :D hem onu çözelim hemde bu konu kapansın diye size sorayım dedim.
Şimdi hocamlarım jak ve kablom bu şekilde;

416rjq.jpg

bkNDm8.jpg

Kabloların biri artı biri eksi o tamamdır biride şase (saçaklı kablo) imiş ki ben şasenin bu jaka nasıl bağlandığını, hangisinin artı hangisinden eksi olduğumu bilmiyorum, internette baya araştırdım ancak bir sonuç elde edemedim. Nasıl bağlanır bu kablo bu adaptöre(?) :confused::)
Birde şu devreye güç vereceğim/besliyeceğim yeri göstereyim;

pXrz3L.jpg

X9Okm7.jpg

9 voltluk pilin yeteceğini söyledi abi.
Sizlerin de fikrinizi almak isterim :)

Kulaklık soketinde altta uzun olan ucu üçgen olan yer şasedir. KAblonuzdan gelen saçaklı bakır teli kulaklık soketinin şasesine lehimleyeceksiniz.

kabloda kırmızı ve beyaz kabloları soketin yuvarlak delikli olan iki pine lehimleyeceksiniz.

9 voltluk pil ne kadar gider konusu şahsi fikrim çok uzun gitmez. Deneme için bir pille deneyiniz bakalım. Bol bol pil almanız gerekebilir. Tabi günde ne kadar dinleyeceğiniz ve ne kadar yüksek sesle dinleyeceğiniz bu süreyi belirler. Hesap etmek pek kolay olmaz. anfinin çekeceği gücü bilmiyorum. zaten bu pillerde çok güçlü piller değildir.

hadi kolay gelsin. Lehimleri yapında görelim nasıl ses çıkıyor buraya videoyu ekleyin görelim.

Bu arada devrenin enerji besleme girişinin yönüne dikkat ediniz ters bağlarsanız devreniz yanacaktır.

Kulaklık soketinde altta uzun olan ucu üçgen olan yer şasedir. KAblonuzdan gelen saçaklı bakır teli kulaklık soketinin şasesine lehimleyeceksiniz.

kabloda kırmızı ve beyaz kabloları soketin yuvarlak delikli olan iki pine lehimleyeceksiniz.
Cevap icin çok teşekkürler hocam. Herşeyi hallettikten sonra en kısa sürede güzel bir çekeceğim :)

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri