El yapımı AC 220volt 50Hz 200mAh çıkışlı powerbank

Elbetteki var.

Nasıl sağlayabilirim bunu peki açıklayabilirmisiniz ?

Bunun icin iki kademeli uygulama yapmanız gerekiyor.

Oncelikle liryum pil voltajini 3.2 - 4.2 volt arasindaki voltajinizi 5 volta cikartmalisiniz. Sonrada bu elde ettiginiz voltaji akim limitlemeli olarak telefona uygulamalisiniz.

Bununla ilgili yurt disi alisveris sitelerinde hazir kitler var 3-5 dolara 10 dolara satilan kartlar. Bunlardan alip kullanabilirsiniz.

Tabi bu sadece voltaj donusumu birde bu pil gurubunu sarj edebilmeniz lazim. Bununla ilgilide tp4056 gibi sarj modulu kullanmaniz gerekecek.

Mesela asagidaki gibi bir modül voltajı yükseltip akim limitli sarj yapabilirsiniz. Benzer uzerinde ekran olan modüller de var arastirmak lazim.

https://m.tr.aliexpress.com/item/32...d=1623amp-ifTLVAQm16-slRLSX_YNQQ1540319436998

1 tane mevcut tp4056 ama 4 pili otomatik olarak sırayla nasıl şarj ettiricem ? Transistörlü bir tetikleme sistemi yapsam ?

1 tane mevcut tp4056 ama 4 pili otomatik olarak sırayla nasıl şarj ettiricem ? Transistörlü bir tetikleme sistemi yapsam ?

Paralel bağlayıp sarj edeceksiniz. Tp4056 4.1-4.2 volt çıkış verir. 18650 ler de bu voltajlara kadar sarj olur zaten.

1.Telefon şarjı için de 5 volt gerek. Onu da ya step up booster ile yani xl6009 gibi bir seyle halledersiniz.
2.Veyahut bunlarla uğraşmaz powerbank modülü alırsınız. Hatta powerbank kutusu alırsınız. Pilleri öldükçe değiştirir kullanırsınız.
3. Bit pazari varsa 5 tl ye arızalı powerbank alıp şansınızı da deneyebilirsiniz.
4. Letgodan arizali powerbankı ucuza alıp yine şansınızı deneyebilirsiniz

Düzenleme: Yazım hatası

Son düzenleme:
Geçen büyük bir migrosta 10 tl ye power bank vardı.Alıp içindeki şarj devresini kullanabilirsiniz.

Paralel bağlayıp sarj edeceksiniz. Tp4056 4.1-4.2 volt çıkış verir. 18650 ler de bu voltajlara kadar sarj olur zaten.

1.Telefon şarjı için de 5 volt gerek. Onu da ya step up booster ile yani xl6009 gibi bir seyle halledersiniz.
2.Veyahut bunlarla uğraşmaz powerbank modülü alırsınız. Hatta powerbank kutusu alırsınız. Pilleri öldükçe değiştirir kullanırsınız.
3. Bit pazari varsa 5 tl ye arızalı powerbank alıp şansınızı da deneyebilirsiniz.
4. Letgodan arizali powerbankı ucuza alıp yine şansınızı deneyebilirsiniz

Düzenleme: Yazım hatası
Paralel olmuyor tp4056 çok ısınıyor maalesef pillerin amperajı yüksek diye olabilir mi tanesi 2.600mAh ben 2 adet paralel bağlayınca tp4056 ısınıyor baya

Paralel olmuyor tp4056 çok ısınıyor maalesef pillerin amperajı yüksek diye olabilir mi tanesi 2.600mAh ben 2 adet paralel bağlayınca tp4056 ısınıyor baya

Ben de daha once çok defa o sekilde yaptım. Mutlaka ısınıyor tp4056. Çünkü en fazla 1 amper ile sarj edebiliyor. Genelde de piller sarj baslangicindan ortalarina kadar 1 amperden fazla cekme eğiliminde. Bu da tp4056 nin isinmasina neden oluyor.

Datasheetine bir bakin isterseniz https://www.google.com.tr/url?sa=t&...FjAAegQIBRAB&usg=AOvVaw2gHFLyoq4KAKjtj1Tkmq0z

Datasheetine saha önce bakmıştım başlangıçta ilk 20 dakika boyunca 150mAh uyguluyor sonra 800mAh sonra 1Ah toplamda 2 saatte fulleyebiliyor.
Acaba tp4056 kartından 3 tane daha mı almalıyım ?

Datasheetine saha önce bakmıştım başlangıçta ilk 20 dakika boyunca 150mAh uyguluyor sonra 800mAh sonra 1Ah toplamda 2 saatte fulleyebiliyor.
Acaba tp4056 kartından 3 tane daha mı almalıyım ?

Pillerin 2600 mah olduğunu söylediniz. 4 pilin gercek değeri 2400 mah tan hesaplasak 9600 mah eder. 1 adet tp4056 bunu 9.5 saatte sarj eder bile diyemeyiz çünkü sarjin sonlari miliamperlere düşüyor ve epey zaman alıyor. Yani sarj 10.5-11 saati bulabilir. Gec sarj olmasi sizin için sorun değilse 1 adet tp4056 ile bir süre deneyebilirsiniz.

Bir de şu var ki. 2 veya 3 adet tp4056 bağlasanız hızlı şarj edersiniz ama bunun beslemesi var. 2 tanesine en az 2 amperlik bir güç gerek. Normal telefon adaptörleri 2.1 amper. Onlari kullanacaksınız uzun bir süre tam kapasite çalışacak. Adaptör buna dayanabilir mi acaba? 3 adet tp4056 için durum daha da farklı. En az 3 amper gerek.

Elinizde bu güçleri saglayacak kaynağınız varsa neden olmasın

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri