el çırpmamı algılayacak bir devre yapmak istiyorum

myurdabak

Üye
Arkadaşlar sadece kendi el çırpmamı algılayacak bir devre yapmak istiyorum bu konu hakkındaki fikirlerinizi paylaşabilir misiniz?Bunu en iyi, en verimli bir şekilde nasıl yapabilirim fikirlerimizi paylaşabilirsek hepimiz için faydalı olabilir....
İlginiz için şimdiden teşekkür ederim...

Opamp kullanarak yapabilirsin. Bu şekilde aynı zamanda ses şiddetini de ayarlayabilirsin.

arkadaşlar dikkat edersiniz sadece kendi el çırpmamı algılayacak dedim başkasınınkini algılamıyacak. yani basit bir ses yükselteç devresi değil bu yüzden fikirlerinizi sordum.Yoksa herhangi bir el çırpmayı algılayan devre basit yani her yerde var.Pice ses tanıtma işlemini nasıl yapabiliriz mesela?biraz araştırdım işin içine fourier serileri fln giriyormuş bu konuda bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim.

Kardeşim ya sen ne istediğini anlatamıyosun yada anlattığının ne anlama geldiğini bilmiyosun
el çırpması kişiye göre değişiyomu,hadi insanın sesine göre desen biraz anlaşılır olur ama el çırpmasından bahsediyosun.bence biraz daha düşün :)

vurucu 05,
bazı ceptelefonlarında sesli arama özelligi var, telefonlardaki bu devreyi kendi el sesine göre uyarlayabilirsin !!!

Kardeşim ya sen ne istediğini anlatamıyosun yada anlattığının ne anlama geldiğini bilmiyosun
el çırpması kişiye göre değişiyomu,hadi insanın sesine göre desen biraz anlaşılır olur ama el çırpmasından bahsediyosun.bence biraz daha düşün :)

biraz araştırmıştım ve el çırpma olayınında insandan insana farklılık gösteren bir olay olduğunu öğrendim.bunu iki farklı insanın alkış sesini dinlediğiniz zamanda anlayabilirsiniz frekans farkını.Ben gayet iyi anlattığımı düşünüyorum siz anlamıyorsanız cevap yazmazsınız olur biter.

vurucu 05,
bazı ceptelefonlarında sesli arama özelligi var, telefonlardaki bu devreyi kendi el sesine göre uyarlayabilirsin !!!

telefonlardaki bu devrenin şemasını nereden bulabilirim?

Farkında iseniz Telefonlarda olan sistem dahi bazen yanılıyor.Farklı sonuçlar karşımıza getiriyor.Biz doğru olanı seçip arama v.s. yapıyoruz.Veya bazen direkt olarak yanlış bir numarayı çeviriyor.
...
"Kişiye özel el çırpmasını tanıma" işlemi de bir kaç Proses'ten geçmesi lazım.
Uygulamada yukarıdaki telefon örneğindeki gibi hatalar ortaya çıkabilecektir.
Her zaman aynı el çırpmasını uygulayabilmelisiniz.Farklı bir el çırpması başka bir kişinin el çırpması gibi algılanabileceğinden bunu her seferinde aynı şekilde uygulama güçlüğü çekebilirsiniz.
Basitçe işlem sırası şu şekilde olabilir... ;
1)_Bir hafızaya her zamanki şiddet ve aralıkta el çırpmanızın sesini kaydedersiniz ,
2)_El çıpmanızın frekansını (bkz.çırpma aralığı değil) kaydettiğiniz ses ile karşılaştırırsınız ,
3)_Devrenize Kodlu el çırpması şeklinde uygulamayı da extra olarak uygulayabilirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,154
Kullanıcılar
449,897
Son üye
alcaponee

Yeni konular

Geri