Eksen hareketi için çekmece rayı

Öncelikle herkese merhabalar. Bütçem kısıtlı olduğundan eksenleri hareket ettirmek için teleskopik çekmece rayı kullanmayı düşünüyorum. Bu konu hakkında ki fikirlerinizi alabilir miyim ? Sizce mantıklı mı ?

..yapılmış örnek videolar var..bir ara bende heveslenip almıştım ama yarım kaldı..bazı raylarda sıkışma oluyor bazıları ise rahat hareket ediyor...sağ ve sol çift ray olabilir veya ortada tek ray yanlarda teker desteği..duruma göre yani..
olmaz diye birşey yok..olur..
ama taşıyacağı yüke göre ne kadar
sağlam ve rijit olur bilemem..hafif küçük mini cnc gibi birşey yapılabilir..

..yapılmış örnek videolar var..bir ara bende heveslenip almıştım ama yarım kaldı..bazı raylarda sıkışma oluyor bazıları ise rahat hareket ediyor...sağ ve sol çift ray olabilir veya ortada tek ray yanlarda teker desteği..duruma göre yani..
olmaz diye birşey yok..olur..
ama taşıyacağı yüke göre ne kadar
sağlam ve rijit olur bilemem..hafif küçük mini cnc gibi birşey yapılabilir..
50x50x50 boyutlarında olacak. Videoların çoğunu izledim. Gayet güzel çalışıyor.
50x50x50 boyutlarında olacak. Videoların çoğunu izledim. Gayet güzel çalışıyor.
3b yazıcı ne kadar ağır olabilir ki :D

Son düzenleme:
Ben ahşap gövdeli (plywood() CNC router da kullandım.İyi bir sabitleme ile amatör iş görüyor.

Lakin yazıcı işi biraz değişik.Hassasiyetler daha düşük ve sıcaklık faktörü var.Bu faktörler olumsız etkileyebilir çekmece raylarını ,o da stabiliteyi bozar.

..yazıcıda problem çıkarabilir raylar.

Kimse mümkün değil demedi ki zaten? Burada mesele stabilite ,hassasiyet ve uzun vade de sistemin kararlılığını ne kadar koruyacağı.

Yoksa ahşaptan bile ray yapar kullanırsın ama ne kadar işe yarar orası malum.
ben sadece mümkün olduğunu dile getirdim. birisine cevap olarak değil. videoda gayet stabil çalışmakta.

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,613
Son üye
Liderpano

Yeni konular

Geri