Eksen hareketi için çekmece rayı

Ar-kur-Tek

Usta Üye
ben sadece mümkün olduğunu dile getirdim. birisine cevap olarak değil. videoda gayet stabil çalışmakta.
Cevap olarak algılamadım zaten.Mümkünmüş denince sanki mümkün dğilmiş gibisinden görüş ortaya atılmış gibi olduğu için yazdım.Yoksa daha öncede yazdım bende cnc router var çekmece rayı ve plywood ile yapılmış ve gayette düzgün çalışıyor.

Stabiliteye gelince tek çalışma ile ve ölçüm yapmadan anlaşılmaz.özellikle uzun vade bir şey düşünülüyorsa buna önem vermek lazım.İlk 4-5 sefer düzgün çalışıp sonradan oradan buradan arıza vermesini kimse istemez.

Konu Sah
emirhansenel
Cevap olarak algılamadım zaten.Mümkünmüş denince sanki mümkün dğilmiş gibisinden görüş ortaya atılmış gibi olduğu için yazdım.Yoksa daha öncede yazdım bende cnc router var çekmece rayı ve plywood ile yapılmış ve gayette düzgün çalışıyor.

Stabiliteye gelince tek çalışma ile ve ölçüm yapmadan anlaşılmaz.özellikle uzun vade bir şey düşünülüyorsa buna önem vermek lazım.İlk 4-5 sefer düzgün çalışıp sonradan oradan buradan arıza vermesini kimse istemez.
bütçem kısıtlı olduğundan şu anlık çekmece rayları işimi görür gibi. daha sonra yükseltme yapabilirim. cevabınız için teşekkür ederim.

elek

Paylaşımcı üye
..bütçe kısıtlı ise her iki alternatif için maliyet tablosu çıkarmak en uygunu..aradaki farkı görmek için..önemli bir fark yoksa uygun malzeme kullanmak daha avantajlı..

Konu Sah
emirhansenel
..bütçe kısıtlı ise her iki alternatif için maliyet tablosu çıkarmak en uygunu..aradaki farkı görmek için..önemli bir fark yoksa uygun malzeme kullanmak daha avantajlı..
43mmx50cm bir çift çekmece rayı 20 tl civarında. 1 adet krom mil ise 30 tl civarında. her eksene en az iki adet mil ve 4 adet rulman gerek. şuan en mantıklısı çekmece rayı gibi.

elek

Paylaşımcı üye
..toplam maliyete bakmak lazım.

Yusuf&CNC

Usta Üye
43mmx50cm bir çift çekmece rayı 20 tl civarında. 1 adet krom mil ise 30 tl civarında. her eksene en az iki adet mil ve 4 adet rulman gerek. şuan en mantıklısı çekmece rayı gibi.
Eğer sonuçtan mennun olmazsanız, çekmece rayını atıp yerine mil/rulman almak çok daha pahalıya gelecektir. Aliexpress'deki fiyatlara da bakmanız yararlı olabilir.
Büyük olasılıkla, 3 boyutlu yazıcıda bastığınız parçanın kalitesinin (hassasiyetinin) yüksek olmasını isteyeceksiniz, çekmece rayı bunu karşılamayabilir.
Bir diğer konu ise videodaki ray ile alacağınız rayın kalitesi aynı olmayabilir.

togitogi

Profesyonel Üye
Cevaplarınız için arkadaş yerine ben tesekkür ederim kardeşlerim..
Böyle güzel mesajlar okuyunca mutlu oluyorum.
Çekmece rayında boşluk oluyor o nedenle rayı kullanan arkadaş vidalı millerde somunlar arasında yay kullanmış bunuda dikkate almak lazım.

Sponsor Bağlantı

Forum istatistikleri

Konular
106,429
Kullanıcılar
395,546
Son üye
dlcoz

Yeni konular