EKRANIN YARISI YOK - 72 ekran SAMSUNG FLAT PLANO TV -

opticman

Üye
Üstadlarım hepinize selamlar. 72 ekran 100hz tv min ortasında düz beyaz bir çizgi oluştu ve bu çizginin üst kısmı sıfır göruntu alt kısmı ise normal. fikir vermesi açısından hem sorunlu ekranı hemde şasiyi resimledim. mümkünse arızanın neden kaynaklanabileceği ve hangi parçanın değişmesi gerektiğini mümkünse resimdede tarıf ederek veya işaretleyerek belirtmenizi rica ediyorum. hepinize şimdiden teşekkür ederim arkadaşlar.

arızanız vertical kattan kaynaklanıyor.ancak ölçüm yapmadan parça değiştir demek sizin açınızdan hem yorucu hemde vakit kaybı olur.size tavsiyem şase numarasına göre(tv nin içinde kart üstünde bir köşesinde yazıyordur muhakkak) tv nin şemasını internetten indirip vertikal katı şema üzerinde tespit edip bu katta olması gereken voltaj ve frekans noktalarındaki ölçümleri yaptıktan sonra gerekli parçaları değişmeniz.Yalnız önce vertical etrafındaki parçaları ölçüp değiştirin düzelmezse en son çözüm vert.entegreyi değişirsiniz kolay gelsin

arızanız vertical kattan kaynaklanıyor.ancak ölçüm yapmadan parça değiştir demek sizin açınızdan hem yorucu hemde vakit kaybı olur.size tavsiyem şase numarasına göre(tv nin içinde kart üstünde bir köşesinde yazıyordur muhakkak) tv nin şemasını internetten indirip vertikal katı şema üzerinde tespit edip bu katta olması gereken voltaj ve frekans noktalarındaki ölçümleri yaptıktan sonra gerekli parçaları değişmeniz.Yalnız önce vertical etrafındaki parçaları ölçüp değiştirin düzelmezse en son çözüm vert.entegreyi değişirsiniz kolay gelsin

üstadım cevabın için teşekkurler. dedıgın gıbı karttakı kodu (KS3A) ınternetten aratıp şemayı buldum. fakat semadan anlamadığım içinde vertical katını bulamadım. bilen biri bir zahmet şu linkten şemayı indirip bana vertıcal katını en bastakı resı uzerınden yada anlatımla tarıf edebılırse sanırım bıtırıcem ben bu işi. ihtiyacı olan olursada yukledım 72ekran flat plano samsung tv nın şeması linktedir. herkese şimdiden teşekkürler.

Ekli dosyalar

• SAMSUNG KS3A.rar
    1.7 MB · Görüntüleme: 10
bu arada yanlış anlaşılmasın ukalalıkta yapmayayım haddim olmadan ekranda aşağı yönde bir kayma söz konusu değil. ekranın ortadan aşağıya doğru yarısı çalışmakta resımlerde olduğu gibi sağ alt kenarda dizinin adı vs yazmakta sadece ortdan üste doğru ekranın yarısı çalışmamakta. sorunu tespit etmeye yardımcı olur belki.

Sevgili opticman arkadaşım 3.resimdeki soğutucuya bağlı enteğre sanıyorum vertical sürücüsü,emin olmak için hemen arkasındaki dörtlü soketin sanıyorum sarı yeşil renkli uclarını takip etmen gerekiyor.diğer kırmızı mavi uçlar horizontal transistörüne gidiyor olmalı.enteğreden emin oldukdan sonra ona bağlı tüm elektrolitik kondansatörlerini mutlaka değiştir.şişmiş,akma yapmış,şüphelendiğin tüm kondansatörleri değiştir.düzelmiyorsa enteğreyi değiştir.entegre ve çevresindeki ısıdan kararma yapan yerlerin lehimlerini tazele,soğuk lehim olabilir.uyarı : Tv yi uzun süre bu şekilde açık bırakma resim tüpünde iz bırakabilir,dikkat kolay gelsin.

sn opticman şemnızı indirdim sizin şemaya göre ıc 301 la7845 vertikal entekreniz şamada da en baş sayfada sağda duruyor.(şasede de sotucuya monteli) tp 10 frekans ölçüm noktasında duruyor pembe işaretli yuvarlak içinde tp 10 yazıyor.ama bu ent değişmeden önce şemayada bakarak etrafında tüm kondansatörleri değişip,dirençlerin vedyotların sağlamlık kont yapıp en son ent değişirsiniz.örnek olarak söylüyorum c302 ve c307 bu ent etrafında yer alıyor hemen değişin çünkü bunlar zaten küçük değerli kond.lar kurumuş olabilirler.elektrolitik kond değişirken + - kutup yönüne çok dikkat edin kolay gelsin...

arkadaşlar haklısınız dediğiniz gibi verticali buldum. şimdi öncelikle kondansatörleri olmadı en son entegreyi değiştireceğim bakalım sonuç ne olacak. çok teşekkürler sonucu paylaşacağım.

Son düzenleme:
Sayın opticman Eğer sorunnnuz çözülmesse tüpün arkasındaki karta baştan aşşa lehim geç

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri