Ekrana voltaj bölücü değerleri ve yazı yazdırma

Merhaba bir okul ödevim var ve yapamadım yapıcak olduğumuz işlem ;

Bir voltaj bölücü sistem düşünüldüğünde, R1 direnci sabit 10k, R2 direnç'. 10 elemanh bir dizi içerisinde tanımlanmış 10 farklı değer olacak.. 10 farklı değer için 10 volt giriş olduğu durumda çıkış değerlerini hem başka bir diziye kaydeden, hem de ekrana bastıran bir kod yazınız. Direnç değerleri; 220, 470, 1k, 2.2k, 3.1k, 4.2k, 5.1k, 6.3k,7.4k,12k.

Boşluk karakterleri hariç en az 8 harfli herhangi bir kelime veya cümle sisteme dizi olarak tanımlanacak. Bu dizi tanımlanırken, baş harfler büyük, arada kalan harfler küçük olacak "Deneme", "Vize Projesr gibi. Ekrana bu iradenin kendisi, bütün harfleri büyük hali ve bütün harfleri küçük hali alt a.

Bu fakat tasarımını oluşturamadım lütfen yardım edin lütfen

R1 direnci dahil 11 adet direnci seri bağlayıp her seri bağlantının birleşme noktasını arduinonun farklı bir analog girişine uygulayın. Verilen soruda R1 direncinin 10k olması istenmiş. R1 direnci bu durumda 47 k olmalı ki girişe 10 Volt uygulandığında gerilim bölücü dirençler üzerinden arduino analog girişlerine 5 volttan fazla voltaj geldiğinde girişler yanmasın. Sonra her bir analog girişteki veriyi kaydetmek için birer tane değişken oluşturun. R1= 47k yaparsanız girişte 10 Volt olduğunda birinci girişte 4,7185 V olacaktır. Bu da birinci girişe analogread okutmanız durumunda 965'e dek gelir. Bir if döngüsüyle birinci girişteki verinin 965 olup olmadığını kontrol edin. 965 olduğu anlarda her bir girişteki veriyi daha önce oluşturmuş olduğunuz değişkenlere kaydedip seri ekrana yazdırın.

R1 direnci dahil 11 adet direnci seri bağlayıp her seri bağlantının birleşme noktasını arduinonun farklı bir analog girişine uygulayın. Verilen soruda R1 direncinin 10k olması istenmiş. R1 direnci bu durumda 47 k olmalı ki girişe 10 Volt uygulandığında gerilim bölücü dirençler üzerinden arduino analog girişlerine 5 volttan fazla voltaj geldiğinde girişler yanmasın. Sonra her bir analog girişteki veriyi kaydetmek için birer tane değişken oluşturun. R1= 47k yaparsanız girişte 10 Volt olduğunda birinci girişte 4,7185 V olacaktır. Bu da birinci girişe analogread okutmanız durumunda 965'e dek gelir. Bir if döngüsüyle birinci girişteki verinin 965 olup olmadığını kontrol edin. 965 olduğu anlarda her bir girişteki veriyi daha önce oluşturmuş olduğunuz değişkenlere kaydedip seri ekrana yazdırın.
Sağolun çooook teşekürler deniyorum hemen

R1 i sabit olarak 10K verilmiş.
Burda bütün direncleri seri baglayın demiyor.Biri sabit olarak 10K kullanılacak digeri ise her seferinde degiştirilip diger direncler kullanılacak.yani 10 adet 10K lık direnc ile diger direncler teker teker seri baglanıp analog olarak voltajların okunması gerekir.
ilk okunacak voltaj (10V/(10000+220))*220 olacak
Son okunacak voltaj da ise analog referans voltajının degiştirilmesi veya 12K nın pozitife,10K nın negatife baglanması gerekir.(Hocaya danışın,sizi yokluyor olabilir)

R1 i sabit olarak 10K verilmiş.
Burda bütün direncleri seri baglayın demiyor.Biri sabit olarak 10K kullanılacak digeri ise her seferinde degiştirilip diger direncler kullanılacak.yani 10 adet 10K lık direnc ile diger direncler teker teker seri baglanıp analog olarak voltajların okunması gerekir.
ilk okunacak voltaj (10V/(10000+220))*220 olacak
Son okunacak voltaj da ise analog referans voltajının degiştirilmesi veya 12K nın pozitife,10K nın negatife baglanması gerekir.(Hocaya danışın,sizi yokluyor olabilir)
Efendim ben bunu tinkercadde yapamıyorum daha 1.sınıf öğrencisiyim vize ödevi geçemezsem muhtemelen kalırım ve anlamıyorum bana tinkercadden örneğini atabilir misiniz lütfen geçmeme yardım edin

bunu kendi devrene adapte edecen,mantık aynı.

Ortada gerçek dirençler yok, analogread filan da yok. Sadece 4 işlem.hesap yapılacak ve sonuclar dizi içine yazılacak. Zaten direnç değerleri de ayrı bir dizi içinde olacak.

Ben böyle anladim

Forum istatistikleri

Konular
128,135
Kullanıcılar
449,857
Son üye
Bluent

Yeni konular

Geri