EKAT belgesi hakkında

jengeese

Üye
Selamlar arkadaşlar. Hayırlı cumalar. Fabrikamızda 2000 kVA lık bir trafomuz var.YG hattı 34.5 kV olarak baralarla ayırıcıya oradan kesici ile trafomuza geliyor. Yani fabrika içerisinde 34.500 volt mevcut. Bizden istenen, 3 kişilik elektrik Bakım ekibimizin 3 aylık periyotlar halinde bu giriş kısmının temizlik cıvata somun sıkılaştırma gibi bakımları yapması. Ben EMO tarafından verilen "Yüksek Gerilim Tesislerinde İşletme Sorumluluğu" sertifikasına sahibim ve bu trafonun sorumluluğu da benim üzerimde. Şimdi sorum şu, mevcut elektrik ekibimizdeki teknisyen ve teknikerlerin EKAT belgesi yok. Acaba bu belge olmadan, orada benim sorumluluğum olduğu için benim onlara vereceğim bir eğitim bu bakımları yapmaları için yeterli olur mu yoksa en az birinde ya da bu bakıma dahil olacak 3 kişinin 3ünde de EKAT belgesi olmak zorunda mıdır? Eğer benim eğitimim yeterli ise onlara eğitim verdiğime dair nasıl bir tebliğ almam gerekir ve bu eğitimin içeriği tam olarak ne olmalıdır? Konu hakkında bilgisi olanlar yardımcı olabilirler mi? Alıntı ile cevaplarsanız sevinirim.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Arkadaşlar günceldir. Yardımlarınızı bekliyorum.

Kendiniz başında olmak şartiyle,istediğiniz kalitede ! eleman çalıştırabilirsiniz.Sizin vereceğiniz eğitimin,kanuni bir geçerliliği yoktur.Çalıştırdığınız elemanların kalitesine güveniyorsanız ve sonuçlarına katlanmayı göze alıyor iseniz,EKAT belgesi olmayan eleman çalıştırabilirsiniz.Ayrıca,işverenin de,EKAT belgesiz eleman çalıştırılmasına da ( siz yokken ) muvafakat ediyor olması gerekir.EKAT belgeli eleman çalıştırıyor olsanız bile,böyle çalışmalara bizzat nezaret etmek,en doğrusu ve hayırlısıdır.

Kendiniz başında olmak şartiyle,istediğiniz kalitede ! eleman çalıştırabilirsiniz.Sizin vereceğiniz eğitimin,kanuni bir geçerliliği yoktur.Çalıştırdığınız elemanların kalitesine güveniyorsanız ve sonuçlarına katlanmayı göze alıyor iseniz,EKAT belgesi olmayan eleman çalıştırabilirsiniz.Ayrıca,işverenin de,EKAT belgesiz eleman çalıştırılmasına da ( siz yokken ) muvafakat ediyor olması gerekir.EKAT belgeli eleman çalıştırıyor olsanız bile,böyle çalışmalara bizzat nezaret etmek,en doğrusu ve hayırlısıdır.

Fayri Bey teşekkür ederim cevabınız için. Ancak ben tam olarak, ben orada olmadan yasal şekilde müdahele edilebilmesi için gerekeni soruyorum. Anladığım kadarıyla benim orada olmadığım bir durumda sorumlusu ben olduğum için bir aksilikte ben zan altında kalırım. Ben orada olsam da ben zan altında kalırım. Peki EKAT belgeli olsa bu personel o zaman durum değişir mi bunu merak ediyorum.

MERHABA
ekat belgeside olsada elemanlar kendi başına hareket edemezler.
müdahele süresince yapılacak işler sorumlu mühendis kontrolünde yapılır.
müdahele sırasında birine birşey olursa ve siz orada yoksanız yandınız.
her iki türlüde sorumluluk sizde.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri