Efsane akü şarj cihazı

Hidrojen gazı yükselecekse normal şarjda da yükselir.
Patlatmak için kutup başını çıkartmaya da gerek yoktur. Küçük bir kıvılcım yeter.
Ama bu olay akünün patlayacağının delili değildir.
Akünün patlaması demek, aşırı gerilim ve akım uygulanarak kısa anda genleşip ortalığa yayılması demek olmalıdır.
220V ampüllü sistemdeki ampüle fazla takılma. O aslında bir GÜVENLİK DİRENCİ'dir.
Aynı yöntem aküler için olmasa da Ni-Mh ve benzeri pilleri şarj etmek için yıllardır kullanılmaktadırlar.
Tek fark ise...
Pil şarjında kullanılan direnç değeri ve gücü daha azdır. Takribi 100mA için çeyrek watt.
Akü olayındaki direnç ise gücü belli olmasa da takribi bellidir.
Örnek değerlere göre hesap edersek..
220W lık bir lamba 220V ta 1 A çekeceğine göre direnci de 220 ohm olacaktır.
Akünün iç direnci bilinmediğine göre ortalama değerler alınabilir.
Akünün direnci 22ohm olsun.
220 ohmluk lambaya seri bağlandığına göre kaba bir hesapla akü üzerinde 22V gerilim düşümü olacaktır.
Akünün direnci 10 ohm olsun.
220 ohm lambaya seri olacağına göre akü direnci üzerinde düşecek gerilim 10V civarı olur.
Bu kabalama hesaplar dahilinde 220V şebekeye doğrultmaç ile bağlanmış bir akünün üzerinde düşecek KESİN GERİLİMİ hesaplayıp, bir de üzerinden geçebilecek max. akımı hesaplayabilecek arkadaşlarla tartışmaya oturabilir, bilim uğruna birbirimizi yiyebiliriz :D
YAMYAMLIK SANATI :D

Formül yanlış :D
30V 1A sistem akımı ve gerilimidir.
Akım sabit olduğuna göre akım limitöründeki direnç üzerinde bir gerilim düşümü olacak, akü üzerinde düşen gerilim akünün şarj durumuna göre değişecektir.
Kaba hesaplarla...
Boş akü şarja takıldığında üzerinde 12V okunacaktır.
30-12=18V güvenlik direnci üzerinde düşer. (Akım limitör transistörlü ise ısınır)
Akü üzerinde 12V olduğuna göre 12W harcanır.
Akü tepe gerilimleri tiplere göre değişiklik gösterse de biz kabaca max14.4V alalım.
Demekki akü üzerinde 1A akım altında 14.4V gerilim düşümü olupi kalan 15.6V devrede kalacaktır.
Bu durumdaki akü üzerinde harcanan güç 14.4W tır.
ANA :D
Durum çetrefilleşti. Akü doldukça üzerinde daha fazla güç harcanmaya başladı.
Acaba mantıklı mı ?
Yukarda biryerde söylemiştim.
Doldukça dolmaya zorlayan bir teori bu. [emoji1]
Amaç full+ dolum[emoji1]
Ama Sadece teori.

Aküler doldukça sülfatlaşmadan kaynaklanan iç direnci de azalır.
Böylece dolu bir akü devreden daha fazla akım çekme eğilimine girer.
Aynı eğilimi power LED'lerde de görebilirsin.
Bu ledler ısındıkça iç direncinden dolayı daha fazla akım çekme eğilimi gösterirler.
Eğer bir aküyü sabit akımla değil de, sabit gerilimle şarj etmeye kalkışırsak, başlarda belli bir akım çekecek, sonra bu akım düşmeye başlayacaktır.
Akü şarj seviyesi yükseldikçe yani sülfatlaşma minumum seviyeye geldikçe, aynı gerilim altında çok daha fazla akım çekmeye başlayacak ve fokurdamaya başlayacaktır.
Bu fokurdama sonucunda elektrodlar arası akım geçişi max düzeyde olacağı için, akünün ters gerilimi artık aşılacak, sadece mili ohmlar seviyesindeki iç direnci doğrultusunda şarj aletinin verebileceği max akımı akıtmaya başlayacaktır.
Bu şekilde şarj edenleri ben defalarca görmüştüm sanayiide.

Derin bir konu akü çeşiti ve şarj teknikleri çok. 30v ve 24 saat şarj gibi ifadeler doğru değil. Belirli bir değere kadar sabit akım Bu kapasitenin 1/10'u kadar değerde, şarjın ikinci evresinde ise sabit gerilim. Bu yuzden basit devrelerle şarj doğru çözüm değil.

lütfübey haklıymışsın üşenmedim hemen bi adaptör yaptım 29v tutturabildim 1 amper fazla geliyo abartılacak kadar fokurdama yok
0.50 de iyi kaynamada yok ama hızlı doluyo
belki ezbere konuştun belkide varsayımlarla yazdın ama dediğin doğruymuş
teorik olarak 220 olayıda olur ama gördükten sonra bile ben o şartlar altında aküyü şarj etmem

Son düzenleme:
Bir iş yapılırken maliyeti en düşük tutulur. Acil durumda maliyete bakılmaz işin görülmesi önemlidir. 220 volt ile de şarz yapılabilir izolasyona dikkat ederseniz çarpılmazsınız. Acil durumda lambada boşa giden enerjiye bakılmaz. Kontrol altında şarz etmeniz gerekir unutursanız bataryanız kullanımömründen yemeye başlar. 1/10 akım ile şarz önerilir ama aceleniz yok ise 1/20 ile yapmak daha iyidir.

Forum istatistikleri

Konular
128,160
Kullanıcılar
449,919
Son üye
Serdar.59

Yeni konular

Geri