EEG cihazı yapmak istiyorum?

canerizm

Üye
(EEG Cihazı : Beyinden yayılan dalgaları ölçen cihaz )
openeeg yle yapmak istemiyorum bilgim olmadığından başkalarının yaptığı şeyleri anlayamıyorum ingilizcem de yetmez. Baştan kendim tasarlayıp yapmak istiyorum

Merhaba değerli elektronikçi arkadaşlar. Ben elektronik bilgisi olmayan biriyim.

Bilgisayarımda bir ihtiyacımı gidermek için hem de programlamaya olan ilgimden dolayı pythonla algoritması kolay denmeyecek bir program yazdım çalıştırdım kullanıyorum. Demek istediğim hedefimin ne olduğunu bildiğimde doğru eğitimleri izleyerek istediğimi kendi kendime halledebiliyorum.

Fakat bu elektronik işi bilgisayar programlamaktan çok daha karmaşık göründü gözüme. Ya da bana mı öyle geldi? Bilemiyorum. Yapmak istediğim şey basitçe bir EEG cihazı yapmak

Fakat nasıl ve neleri kullanarak bir EEG imal edebilirim anlayamadım.

Öncelikle sanıyorum her halükarda analog elektronik kullanmam gerekicek(eğer böyle değilse lütfen uyarın)

Ve ne öğrenerek kullanarak bir EEG cihazı tasarlayıp kendim imal edebilirim?

Bir Arduino vs. kullanarak mı?

Pic programlamayı öğrenerek mi?

ya da PLC

İstediğim cihazı yapmam için ne veya neleri öğrenmem gerekiyor? PLC, pic , arduino vs.

Sorum biraz cahilce ve garip olabilir ama. Yanıtlarsınız inşallah teşekkürler

bende pek bilmiyorum ama internetten incelediğim kadarıyla bu elektrik elektronik ve programcılıkla yapılabilecek bişey değil.
"EEG'de çekim küçük elektrotların saçlı deriye yerleştirilmesiyle yani "pasta" denilen iletken bir madde aracılığı ile yapıştırılmasıyla olur." gibi bir açıklama yapılmış. yani malzemelerin özel metotla montajlanmasıyla yapılıyo.

teşekkür ederim iyi niyetiniz için ama tamamen atmasyon bir cevap olmuş. Tamam elektrotlar kullanılıyor ama elektrotlardan alınan sinyalleri dinlemek mi diyim neyse artık onun için elektronik kullanılıyor tabi ama nasıl.

(EEG Cihazı : Beyinden yayılan dalgaları ölçen cihaz )
openeeg yle yapmak istemiyorum bilgim olmadığından başkalarının yaptığı şeyleri anlayamıyorum ingilizcem de yetmez. Baştan kendim tasarlayıp yapmak istiyorum

Merhaba değerli elektronikçi arkadaşlar. Ben elektronik bilgisi olmayan biriyim.

Bilgisayarımda bir ihtiyacımı gidermek için hem de programlamaya olan ilgimden dolayı pythonla algoritması kolay denmeyecek bir program yazdım çalıştırdım kullanıyorum. Demek istediğim hedefimin ne olduğunu bildiğimde doğru eğitimleri izleyerek istediğimi kendi kendime halledebiliyorum.

Fakat bu elektronik işi bilgisayar programlamaktan çok daha karmaşık göründü gözüme. Ya da bana mı öyle geldi? Bilemiyorum. Yapmak istediğim şey basitçe bir EEG cihazı yapmak

Fakat nasıl ve neleri kullanarak bir EEG imal edebilirim anlayamadım.

Öncelikle sanıyorum her halükarda analog elektronik kullanmam gerekicek(eğer böyle değilse lütfen uyarın)

Ve ne öğrenerek kullanarak bir EEG cihazı tasarlayıp kendim imal edebilirim?

Bir Arduino vs. kullanarak mı?

Pic programlamayı öğrenerek mi?

ya da PLC

İstediğim cihazı yapmam için ne veya neleri öğrenmem gerekiyor? PLC, pic , arduino vs.

Sorum biraz cahilce ve garip olabilir ama. Yanıtlarsınız inşallah teşekkürler

elektronik bilgin yoksa böyle bir projeye hiç başlama derim. dediğn cihaz elektroensefolograf cihazı analog elektroniğin
bolca kullanıldığı bir cihazdır.
analog,digital,filtreler,elektromanyetik vs...

beyinde oluşan beta,delta,alpha gibi düşük frekanslı sinyalleri algılaman gerekiyor.

elektronik bilgisi yoksa yapılmaması gereken bir proje.

sinyalleri aldıktan sonra bir islemcide sinyalleri işlemen gerekacek. onun içinde pic (plc olamaz) öğrenmeniz gerekir. 16f877 entegresinin analog girişleri var. pic programlaman için c dili öğrenmenizi tavsiye ederim.

not: gelen sinyaller picin anlayamayacağı kadar düşük ise ap-amp devrelerini araştırınız.

kolay gelsin....

Benimde yapamam lazım canerizm . Araştırma yapıyorum.Sibernetik çalışmaları için

Sana gerekli olan bilgiler: İlk olarak temiz bi temel analog elektronik bilgin olması gerekiyor. daha sonrasında digital sinyal işleme bilgisine sahip olman gerekli, bunlarda yetmez tabiki, birde DSP programlamaya hakim olmalısın(C kullanarak çok rahatlıkla yaparsın Assembly e girme burada). son olarak bilgisayarda herhangi bir dilde(Java,C# C++, python, delphi gibi) interface oluşturman gerekiyor.....buda gerekli dataları aldıktan sonra çocuk oyuncağı... Yalnız azmin elinden hiçbirşeyin kurtulmayacağını söyleyebilirim.... çalışmalarınızda başarılar...

Selamun Aleyküm
Sayın Canerizm "azmin elinden hiçbirşeyin kutulamayacağını" duyduktan sonra daha atılım için düşünmeyin.
Bu konuda herşeyi öğrenerek yapmanızın ne kadar zor ve uzun zamana yayıldığını düşünün. Siz projenizi yönetebilir ve sistem tanıtımını aldıktan sonra bu sistemleri tarifleri ile kurabilir veya kurdurabilirsiniz. Hazır bir devreyi birleştirmek zor bir iş olmamalı sizin için.

Yalnız buradan yapılabilen en güzel işlerden biri; bu sistemin görüntülerinin, sistem kısımlarının ne iş yaptıkları ve daha sonra da devre analizlerinin tanıtımı olabilir. Evvela genel mantık sonra da analiz girilebilir.

Bu dalgaların nasıl yönlendirildiği, algılama yöntemleri, ve radyoaktif etki verebilen sistem kısımlarını düşünüp kendinizi tehlikeden alıkoymak için de gerekli tedbiri almanızı tavsiye ederim.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/mekanik-konulari/66576-mekanik-zeka.html
https://www.kontrolkalemi.com/forum/mesleki-tartisma-alani/66851-turk-enteljansiyasi.html
Konularına sizleri davet eder;
Başarılar dilerim.

Beyin Dalgalarıyla calısan Robot Tasarımı yapmak icinmi Dusunuyorsunuz ?
Canerizm & ozcanozkal ??

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,912
Son üye
mavilacivert11

Yeni konular

Geri