Ecu'da ilginç devre elemanı tanımlama hakkında

KaanrR

Üye
Mrb. Aracımın kablo ve pin bakımını yaparken aracın ecu'sunu elime aldım ve şüphelenerek bir içini açayım dedim. 2. fotoda görüldüğü üzere 3 sensörün bağlı olduğu yolldaki smd kondansatör? yerinde yoktu. İlk fotoyu başka biri de benim gibi sormuş yabancı bir forumda. piyasa olmayan bir eleman. Tanıyan bilen var mıdır? muadili nedir bu parçanın? şimdiden teşekkür ederim.

Ecu sagem s2000rpm
post-34928-0-12459200-1541348723.jpg
WhatsApp Image 2023-03-06 at 10.27.11.jpeg

Başka özellikler için oraya konmuş ve sizdeki pakette gerekmiyor olabilir. Ayrıca modülün orjinali ve aynı sürümü ile karşılaştırılabilir. Arabada herhangi bir çalışmayan aksam var mı? Yoksa Çin ata sözü "çalışana dokunma!". ;)

Aynı ecu görselinde ilgili parça yerinde vardır. Eksik parçanın bağlı olduğu pinleri kontrol ettim ve şok oldum zira 4 bacaktan 3ü kullanımda olan sensörlere bağlı. canister valf, açı kaydırıcı vs. Araç laguna 2, en küçük bir hatada arıza kodu veren bir araba. Bu sensörlerin çalışmaması zaten araç için kritik. Ancak 1,5 yıldır aracı kullanıyorum :S Atasözüne saygım var :) ancak araçta sanki bir kaba rölanti durumu oluşuyor bazen.

ayrıca nette ilgili parça şuna benziyor:

ncaseries.jpg

Kapasitans Değeri0.01uF
Hata payı%10
Gerilim16VDC
DielektrikX7R
MalzemeSeramik
Kondansatör Sayısı4
YapıDüz
Sonlandırma StiliPed
Terminal Sayısı8
Terminal Adımı (mm)0.8
Boyut (mm)3,2X1,6X1,3
Paket/Kutu1206
Minimum Çalışma Sıcaklığı (°C)-55
Maksimum Çalışma Sıcaklığı (°C)125
AmbalajlamaBant ve Makara
Ürün Boyu (mm)3.2
Ürün Derinliği (mm)1.6
Ürün Yüksekliği (mm)1,3(Maks)
MontajYüzey Montajı

Son düzenleme:
Sanayide "beyinci" denen kişilerde yedek parça niyetine arızalısı araştırılabilir.
Servise danıştınız mı belki orijinali öyledir? Kartın aynısı ya da görseli varsa.

Beyincilere soruyorum, Kartal, Bostancı oto sanayi, şimdiye kadar bulamadım. Orijinalinin görselinde boş yer yok, aynı malzeme lehimli.

8 bacağın da aynı anda koparak elemanın düşmesi ilginç geldi! Belki o bölgede lehimi eritecek bir ısınma olabilir. Yine de o sırada başka arızalar da belirirdi.

AVX diye bir firma üretiyormuş. Çok kullanılan bir parça olmadığı için bulması pek kolay olmaz sanırım. Kart tamir edilmiş olmalı yoksa o parça oradan kolay kolay düşemez.

Benim tahminim, daha önce ecu tamir işlemi sırasında koruyucu silikon kazılırken o parça hasar gördü. Tamircide aman ne olacak ben işimi yaptım, başka arıza benim sorumun değil diyerek kapatıp verdi önceki sahibine. Yıllarca araç böyle kullanıldı. Devrenin amatör bir şemasın var ancak anlamıyorum bu parçanın ne işe yaradığını. Araçla 15bin km yaptım alalı, sadece performansla ilgili biraz şikayetim var, tüm bakımları yaptığım halde.
06-s2000-scheme.jpg

AVX diye bir firma üretiyormuş. Çok kullanılan bir parça olmadığı için bulması pek kolay olmaz sanırım. Kart tamir edilmiş olmalı yoksa o parça oradan kolay kolay düşemez.
Aynen. Hatta dün güvendiğim Bilgisayar tamircime verdim ecu'yu. Bulamadı parçayı, ne işe yaradığını anlamadı.. hasılı ölçememiş bile :D

Forum istatistikleri

Konular
127,969
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri