ECU Arızası

hamdisuat

Üye
Yaklaşık 70 km sonra aracım (citroen C4 Dizel) rölantide durdu. Akü normal, Marş basıyordu ancak çalışmıyordu. Devamlı gittiğim tamirciye çekici ile götürdük. Doğrudan bilgisayara bağladılar. Sonra elektronik müdahale edecek kişi meşgul dediler ve araba o akşam kaldı ertesi gün "ECU tamiri yapıldı" diye 500 TL tamir parası aldılar. Bir şey dikkatimi çekti, aracın dijital panelinde "service" yazısı çıkmamıştı, akü, marş sorunu yoktu. "ECU arızası var ise neden service ikazı olmaz. Bu işte bir tuhaflık" var diye, "kdv farkını ödeyim detaylı fatura verin" talebinde bulundum ancak fatura vermek istemiyorlar, "yedek parça faturası" veririz diyorlar. ECU tamiri yapılıp, yapılmadığını anlamak mümkün olur mu? Yardım ve yorumlarınızı öğrenebilir miyim?

Bunu anlamanız için birincisi ECU'yu söküp devreye bağlantılara bakmanız lazım.Bakınca anlaşılır mı derseniz işte oda hangi işlem yapıldığı ve işçilik kalitesi ile ilgili.Çok kaliteli bir işçiliği işin içinde olmayan biri anlayamayabilir.

Bunu anlamanız için birincisi ECU'yu söküp devreye bağlantılara bakmanız lazım.Bakınca anlaşılır mı derseniz işte oda hangi işlem yapıldığı ve işçilik kalitesi ile ilgili.Çok kaliteli bir işçiliği işin içinde olmayan biri anlayamayabilir.
Cevap için teşekkür-Sanırım bu konuda "bilirkişi" olarak hizmet veren firmalar da vardır, ya da elektronik tamir hizmeti veren bir firmaya aracı götürsek acaba tamir görüp görmediği ya da ne tür işlem yapıldığı konusunda bir rapor verirler mi?

Cevap için teşekkür-Sanırım bu konuda "bilirkişi" olarak hizmet veren firmalar da vardır, ya da elektronik tamir hizmeti veren bir firmaya aracı götürsek acaba tamir görüp görmediği ya da ne tür işlem yapıldığı konusunda bir rapor verirler mi?

Bu konuda herhangi bir bilgim yok maalesef.

ECU içinde tamir yapıldıysa anlaşılır. Zira Ecu lar orjinal silikonlu presli gibidir. Sökerken ısıtarak o silikon contayı ayrıştırırlar, takarken yeniden silikon yaparlar. Bakınca anlarsınız. Ama pinlerden bağlanıpta yazılım arızasını giderdik derlerse, onu anlayamazsınız O Allah ile onların arasında kaldı artık.

ECU içinde tamir yapıldıysa anlaşılır. Zira Ecu lar orjinal silikonlu presli gibidir. Sökerken ısıtarak o silikon contayı ayrıştırırlar, takarken yeniden silikon yaparlar. Bakınca anlarsınız. Ama pinlerden bağlanıpta yazılım arızasını giderdik derlerse, onu anlayamazsınız O Allah ile onların arasında kaldı artık.
ersagun40 cevap için sağ ol. Bu arada başka tamircilerle de görüştüm, genellikle bu tür arızalarda önce mazot - yakıt sistemine bakılıyormuş, doğrudan bilgisayara bağladılar (ki o zaman ben de izledim sonuçlarda herhangi bir warning-attention vb bir ikaz mesajı da görmedim ) aracın o gün tamir edilmeyip ertesi güne bırakılması, kdv farkını verdiğim halde detaylı fatura verilmemiş olması ve ekranda "service" uyarı mesajı olmaması tüm bunlar bende şüphe uyandırdı. Şu tecrübeye vardım ki aracınızı bu tür tamirlere götürürken eğer erken götüremiyor iseniz o gün değil de ertesi gün erkenden götürün ki bir sonraki güne sarkmasın, muhakkak aracınızın başında bulunun. Fatura alamıyorsanız da her tamirde ustadan yazılı bir belge alınır ise en azından bir güvence olur.
Not: Bu arada aracın yazılımı bozulabilir mi? Bunu tam anlayamadım.

Forum istatistikleri

Konular
128,100
Kullanıcılar
449,800
Son üye
bukurt

Yeni konular

Geri