ECODİAL AG Tek Hat Oluşturma Programı

butcher

Üye
Arkadaşlar bu forumda en çok sorulan sorular gerilim düşümü kablo kesiti kısa devre değerleri sigorta seçimi gibi vs. olduğunu gördüm çok yararlı olduğunu düşündüğüm kullanırken bir çok mesleki bilgiyi sahaya gitmeden öğrendiğim ecodial programının son versiyonunun teknik dökümanını ekte koydum. özellikle proje çizen firmaların oluşturdukları tek hatları MV (medium votage)dan Trafoya panoya motora hatta armatüre kadar tüm hesaplamaları siz elinizdeki doneleri girikten sonra hesaplayan süper bir program. Tabi hesaplamalardan sonra mühendislik bilginizi kullanmanız gerekecek yok öyle hazıra konmak. PDF şöyle bi incelerseniz programın ne derece kapsamlı hesaplamalar yaptığını göreceksiniz. schneider electric in sitesinden bedava indirebilirsiniz.

Ekli dosyalar

• EcodialAdvanceCalculation_Help.pdf
    1.7 MB · Görüntüleme: 191
Bu yazılımı daha önce, yüzeysel de olsa, incelemiştim biraz. O zaman dikkatimi çeken şey, gerilim değerlerinin değişken olarak girilemediği, önceden atanmış değerler arasından seçildiğiydi. Mesela üzerinde çalıştığınız projede 34,5/0,4kV transformatör olabilir; yazılımda 35/0,4kV değerini seçebiliyordunuz.

Bu yazılımı daha önce, yüzeysel de olsa, incelemiştim biraz. O zaman dikkatimi çeken şey, gerilim değerlerinin değişken olarak girilemediği, önceden atanmış değerler arasından seçildiğiydi. Mesela üzerinde çalıştığınız projede 34,5/0,4kV transformatör olabilir; yazılımda 35/0,4kV değerini seçebiliyordunuz.

bu sürümünde pek hesap yapmadığım için dikkat etmemiştim evet dediğiniz gibi niye böyle seçim aralığı yapmışlar bilemedim. :)

Benimde ilgilendiğim bir program, vakit buldukça kurcalıyorum. Ancak programla alakalı detaylı bilgi sahibi değilim. Boşa mı uğraşıyorum yoksa gerçekten işe yarar mı daha sonra söyleyebilir duruma geleceğim:)

Merhaba,

Eco-dial ile ilgili bazı sorularım var cevaplarsanız sevinirim;

TN-C-S topraklama sistemi programa tanımlı mı? (Trafodan ana panoya kadar Combined, ana panodan sonra seperated gibi)

Pvc izolasyonlu multi core kaboların yüksek kesitleri (16 ve yukarısı) tanımlanmış mı? Yoksa yüksek kesitler için XLPE kablo mu seçmek zorundayız?

Tek hat oluştururken ATS ya da enversör şalter ekleyebiliyor muyuz?

Dizayn esnasında ürünlere yönelik marka bağımlı olmadan hesap yapabiliyor muyuz?

Teşekkürler

Forum istatistikleri

Konular
127,949
Kullanıcılar
449,595
Son üye
Ferden1011

Yeni konular

Geri