Eca Proteus su bir ısınıyor bir soğuyor

duş yeri haricinde mutfak vs diğer banyo lavabosunda test edin
su açık kalsın bir yanda da gözünüz kombini derecesinde olsun değerlere göre uyğunluğuna bakınız .
diyelin sicak suyu 40 derece kaça dereceye kadar çıkıyor ve inmesini takip edin .
ısıtma desteği nasıl soğuya geçme süresi tekrar ısınma testleri yapın .
ntc nin durumu ?
basınıç olayı filitreler temiz mi ? basınç düşümü olabilir .

eski çıkardığınızı ölçü yapıp test ettiniz mi ?
arızası varmıydı acaba boşonamı değiştirdiniz .
yeni tam görev görüyor mu ? acaba .

duş yeri haricinde mutfak vs diğer banyo lavabosunda test edin
su açık kalsın bir yanda da gözünüz kombini derecesinde olsun değerlere göre uyğunluğuna bakınız .
diyelin sicak suyu 40 derece kaça dereceye kadar çıkıyor ve inmesini takip edin .
ısıtma desteği nasıl soğuya geçme süresi tekrar ısınma testleri yapın .
ntc nin durumu ?
basınıç olayı filitreler temiz mi ? basınç düşümü olabilir .

eski çıkardığınızı ölçü yapıp test ettiniz mi ?
arızası varmıydı acaba boşonamı değiştirdiniz .
yeni tam görev görüyor mu ? acaba .
ani çıkış ve inişinin videosunu çektim. Ntc yi boşa değişmişim söktüğüm ntc yi ölçtüğümde çalıştığını gördüm ve yeniden orjinali geri taktım. Kompresörle basıncı da bir bar olacak şekilde ayarladım. O zamandan bu zamana kadar aynı sorun hep devam etti.
En son kombinin içini komple söktüm ana eşanjörün sıcak su bağlantı yerinde conta kısmından sızıntı olduğunu farkettim ve bu sızıntının aşırı ısı sensörüne de sızdığını ve paslanmadan dolayı bir ayağının kopma noktasına geldiğini gördüm. contaları değiştirdim sızıntı kesildi ama sensörün orjinalini bulamadım yan sanayi taktım. Bu yan sanayi sensörü taktığımda ani soğumanın daha da artığını gördüm videosu aşağıda. Anladığım kadarıyla bu sızıntı çok uzun zamandır devam ediyormuş. Bu sensör sizce böyle bir soruna sebep olabilir mi? Eğer öyleyse bir şekilde orjinalini almaya çalışayım.

Ekli dosyalar

• aşırı ısı sensörü.jpg
    aşırı ısı sensörü.jpg
    46.5 KB · Görüntüleme: 18
Kombi kullanma suyu akış türbini arızalı olabilir.gorevi kullanım suyunun debisine orantılı olarak alev boyunu ayarlaması için karta sinyal gonderir.

Kombi kullanma suyu akış türbini arızalı olabilir.gorevi kullanım suyunun debisine orantılı olarak alev boyunu ayarlaması için karta sinyal gonderir.
Bir yıl kadar önce akış türbini değişimi yapıldı. Akış türbini arızasını net anlamanın başka bir yolu varmı?

Merhaba arkadaşlar sorun banyo suyunu açtığım zaman su ısınıyor birkaç dakika sonra soğuyordu sonra tekrar ısınıyordu. Araştırmalarımda bunun ntc sensör arızası olduğunu öğrendim. Servis parçayı vermedi. Başka bir yerden 10 tl ye temin ettim ve montajladım. Resimlerdeki sağ taraftakini değiştirdim fakat sorun çözülmedi. Sizden öğrenmek istediğim doğru olanı mı değiştirmişim, birde bu sensör kablolarında + ve - ucu bilgisi yok renk olarak sarı ve sarı siyah var. Kabloları ters taktığımda ne olur. Doğru yönü nasıl bulabilirim. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
eski sensör resmi
Ekli dosyayı görüntüle 41249
bu da yeni sensörlü hali
Ekli dosyayı görüntüle 41250
Merhaba, sorunu çözebildiniz mi yada tam olarak sorun ne çıktı, aynı sorunu yaşıyorum, ntc sensör değişimi, plakalı esanjor bakımı, Baca, kombi de kapanma yok çalışıyor, Şebeke suyu, akış tribünü, duş başlığı batarya vb hiç bir yerde sorun yok gel gelelim su bir ısınıyor bir soğuyor

Son düzenleme:
Kombilerde sıcak su sistemi prensip olarak hep aynıdır.
1- Musluk açıldığında akış sensörü algılayıp karta bilgi verir,
2-Kart üç yollu vana motoruna enerji göndererek ,ısıtılan kapalı devre suyun ejanjöre yönlendirilmesini sağlar, eşanjörde boyler kazanları gibi kapalı devre suyu ile kullanım suyunu birbirine karışmadan temas ettirerek ısıtır.
3-NTC sensör sıcak su çıkış borusu üzerinden algılama yaparak, suyun ısınıp ısınmadığını ve hedeflenen ısıya ulaşılıp ulaşılmadığını kartın anlamasını sağlar.
Bu çalışma prensipleri dahilinde, üç yollu vana motoru arızasında, üç yollu vana iç takımı bozulduğunda, NTC sensör arızasında, akış sensörü arızasında da ısınma soğuma olabiliyor.
Akış sensörü arızası; su açıldığında kombi üzerinde bir ikon kullanım suyu musluğunun aktif olduğunu belirtir. Musluk açık olduğu halde böyle bir ikon görülüyorsa akış sensörü arızası öncelikli değildir.
NTC sensörü arızası; genellikle NTC arızasında kombi sıcaklık farkı anlamında bir arıza kodu verir.
Üç yollu vana ve motoru arızalarında pek bir ihbar ve ikon görülmez.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri