Eca kombi kaçak akım rölesi arıza

berkay17

Üye
Merhaba arkadaşlar eca marka kombi var kombiye sigortayı bağladım daha sonra kombi kurulumunu yapan arkadaşlar kombiye gaz borusunu bağlamışlar sarı boruyu kaçak akım rölesi atmış bugün gittim sarı boruyu söktüm kombi çalıştı daha sonra boruyu kombiye değdirdiğimde kaçak akım rölesi atıyor toprak hattını kestim boruyu taktım kombi çalıştı gaz borusu flex boru dedikleri sarı izalosyon kaplı ve bütün hattı kontrol ettim kablo temas etmiyor ama boru tutsun diye vida atılmış hepsini söktüm sonuç toprak hattını kombiye takınca sigorta atıyor sorun kombidemidir başına gelen olsudumu

Doğalgaz boru hattının (bina girişinde ,sizin kapıda sayaç olan yer değil)kapı bağlantı kutusunda topraklanması zorunlu,bununla ilgili bir sıkıntı oluşuyor sanırım ,topraklı olması durumunda kar atmayacak diye düşünüyorum.
İkinci ihtimal kombide kaçak olması ,düşük fakat araştırılmalı.
Üçüncü ihtimal Kaçak akım röle bağlantısı veya tipinde sıkıntı olması .
Dördüncü ihtimal ,bunu başıma farklı şekilde geldiği için yazıyorum ,Bina doğalgaz tesisatı (özellikle sonradan yapılan tesisatlarda)yapılırken ustamız elektrik tesisatını deler(tesadüf faza denk gelir,kablo kopmaz uzun sürede dayanır) tabi fark edilmez senelerce, sebebide kullanılan kelepçelerin izoleli olmasıdır ,yıllar sonra kablo dayanamaz kopar o dairenin enerjisini keser yıllar önce yapılmış hata ortaya çıkar ,sizde böyle bir şey olmuş olabilir,evin eski yeni olup olmadığını bilemiyorum.
Topraklamayı sökerek yaptığınız çözümünüz sıkıntı yaratmasın ileride size,kolay gelsin.

Doğalgaz boru hattının (bina girişinde ,sizin kapıda sayaç olan yer değil)kapı bağlantı kutusunda topraklanması zorunlu,bununla ilgili bir sıkıntı oluşuyor sanırım ,topraklı olması durumunda kar atmayacak diye düşünüyorum.
İkinci ihtimal kombide kaçak olması ,düşük fakat araştırılmalı.
Üçüncü ihtimal Kaçak akım röle bağlantısı veya tipinde sıkıntı olması .
Dördüncü ihtimal ,bunu başıma farklı şekilde geldiği için yazıyorum ,Bina doğalgaz tesisatı (özellikle sonradan yapılan tesisatlarda)yapılırken ustamız elektrik tesisatını deler(tesadüf faza denk gelir,kablo kopmaz uzun sürede dayanır) tabi fark edilmez senelerce, sebebide kullanılan kelepçelerin izoleli olmasıdır ,yıllar sonra kablo dayanamaz kopar o dairenin enerjisini keser yıllar önce yapılmış hata ortaya çıkar ,sizde böyle bir şey olmuş olabilir,evin eski yeni olup olmadığını bilemiyorum.
Topraklamayı sökerek yaptığınız çözümünüz sıkıntı yaratmasın ileride size,kolay gelsin.
Bizim buraya doğalgaz yeni geldi komple boru hattı yeni dediğiniz gibi duvardan girişleri kontrol ettim herhangi bir kablo kopması teması yoktu duvara atılan vidalara kadar söktüm bu olay saat ve kombiye gaz hattının takılmasıyla başlamış farklı katta kaçak olup burda kaçak akım rölesi attırması saçma geliyor aklım almadı işin içinden çıkamadım yarın takılan saati söktürüp tekrar test edicem bakalım sonuç ne olacak cevap için teşekkür ederim

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,912
Son üye
mavilacivert11

Yeni konular

Geri