Eca kombi basınç düşmesi

sucu

Üye
3 senelik proteus modeli kombi bar düşüyor.yerden ıstma kaçak göremedim.fakat 2 bar a getirdikten sonra kaloriferi açtım ev ısınınca kapattım. sonra yaz tarafına çevirdim banyo yaptım banyodan sonra 0,4 bar düştü bunun sebebi ni bilen den yardım rica edeceğim.tehlike varmı uzman olmayan biri olarak basit bir çözüm yolu varmı .lütfen yardım.

yerden ısıtma tesisatında kaçak var
yerden ısıtma bağlantılarının yapıldığı kollektör üzerindeki vanaların sadece 1 gidiş bir dönüş borusunun vanası açık kalsın diğer hepsini kapatıp deneyin.sorun yoksa 2sinin 1 gidiş -dönüş borularını açın böyle böyle deneyin hangisinde basınç düşüşü varsa o hatta kaçak var demektir.

çok çok teşekkür ediyorum.Rabbim sizden razı olsun.

Kaçak olmayadabilir. Hemen emin konuşmamak lazım. Benimde şuan kombimde basınç düşüşü mevcut ama kaçakla falan alakası yok. Kombinin içindeki hava tankındaki membran delinmiş. Doğal olarak her ne kadar havada bassak havayı kaçırıp kombiye bastığım su hava tankına kaçıyor. Su basıncım düşüyor sizin kombinizde böyle bir arıza olabilir.

kombiye 1.5 bar su verin ,
soğuk su vanasını kapatın .
kalorifer ısıtmada kısmında çalıştırın
soğuk su kapalı olduğunda musluk sıcak su vermez . ( zaten sıcak su devresini çalıştıramassınız )
kombi kalorifer kısmında çalıştırıldığında bar derecesinde
gözle görünür aşırı bar düşmesi veya yükselmesi var mı ?
eğer sonuç 1.5 bar sabitlenmiş ise ( kalorifer tesisatında kaçak yok )
bu sefer
soğuk su vanasını açın
kombiye yakın bir yerden musluk sıcak suyu açın
bar derecesine gözle görünür aşırı bar düşmesi varsa
1 - kombi su verme vanasında arıza
veya
2 - eşanjör delik
test
soğuk su vanası açık durumda
eşanjör yapısında delik varsa kalorifer suyu , musluk sıcak suyana karışır ,
musluk sıcak suyu açtığınızda bar derecesi düşer !!!

Faydalı bilği !!!

kombi bag vanası.png

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler