Eagle ile baskı devre çıkartmak ve smd kılıf seçenekleri

Arkadaşlar şu anda eagle-win-5.3.0 versiyonunu pc ye kurdum fakat eagle hakkında pek bilgi sahibi değilim sadece programı kurup biraz kurcaladım kütüphane olayı çok gelişmiş ama her parça için ayrı bir paket var bu da çok kafa karıştırıcı geldi.

Mesela elimde smd pic12f675 var ve bu entegreyi kullanarak yine smd diyot led direnç vs parçalar ile bir baskı devre çıkartacağımı var sayalım bu tür durumlarda her parça içinayrı ayrı kılıflarını mı bulmalıyım yoksa smd08 gibi bir kılıf türü işimi görür mü yani bu işin temel mantığı nedir.

Proteus ile baskı devre çıkarır iken plaketin neresine hangi görünümünü basabileceğimizi önizleme şeklinde gösteren bir kısım vardı mesela işaretleri değiştirerek alt yüzeyi üst parça görünümlerini vs ayrı ayrı bastırabiliyorduk bu versiyonda o özelliğe de rastlamadım bu çizdiğimizi çıktı alabilmek için önizleme penceresinde bu ayarlar sanırım yok yada ben bulamadım :D

Ama bunların içinde en çok kafamı bulandıran bu paket seçenekleri örnektede belirttiğim gibi mesela smd pic12f675 kullanacağım bunun hangi kılıf ile uygun olduğunu nasıl anlayabilirim baya kafa bulandırıcı bir programmış :D

Katlar arası geçişleride pek anlayamadım şöyle ki; herhangi bir parçayı kütühaneden seçtim ekrana koydum mesela smd olarak bir tane 8 pinli paketi ekrana aldım.Sonra bu paketin üstten gitmesi gereken yollarını çizdim ve alt katmandan bir noktaya köprü şeklinde hat çizeceğim alt kat ile üst kat arasındaki o çizgide bir bağlantı olmak zorunda bu işi proteus areste yaparken sol tuşa çift tıklamak yetiyordu :D bu programda onu da bulamadım

Arkadaşlar kısacası bu konu baya derin bir konuya benziyor programın hakkında çşitli dökümanları indirip okudum ama yinede bana yeterli gelmedi biraz pratik konularda mesela şu paket seçimleri alt üst katlar arası geçiş gibi çok kullanılan konularda biraz aydınlatırsanız çok memnun olurum ilgi ve alakalarınız için şimdiden çok teşekkür ediyrum herkese hayırlı çalışmalar...

Son düzenleme:
sn.has_artvin_li

pic12f675 in smd si benim kütüphanede mevcüt isterseniz kütütphanenizi güncelleyi

katlar arası geçişte

view-dispaly/hide layers secin 2.resinde ilk soldan ilk yer aynı yerin kısa yoludur.

karşınıza "display" ekranı çıkıcak burdan "top-bottom gidi katları secin

karşınıza "change layer properties" ekranı gelicek ordadan
"Displayed" iptal edip ok yada iptal edilmişse onu secip ok tıkyarak çıkıyorunuz
"display" ekranınıda "ok" deyip çıkın artık "top" üst kat görükmiyecek yada görücektir. aynı işlem diyer tüm kat ve elemanlar için ayalarda gecerlidir

takıldınız başka yer var ise biliğim kadar anlatmaya çalışırım

Ekli dosyalar

• 1.JPG
    1.JPG
    83 KB · Görüntüleme: 59
  • 2.JPG
    2.JPG
    62.7 KB · Görüntüleme: 6

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966