Eşzamanlılık Faktörü

arkadaşlar ben tedaşta elektrik elektronik mühendisiyim.proje kontrolu yapıyorum.hasan arkadaşımız çok güzel anlatmış hesaplamaları.yanlız bende asansör eşzamanlılık katsayısını %100 alıyorum yönetmelikte eşzamanlılık katsayısı 55" diye bir katsayı ile ifade edilmiş.ben tam anlamadım ama 55 ve üstü diye tahmin ettim o yüzden %100 alıyorum.bir de abonelik esnasında ag abonelik için söylüyorum (kurulu güç*0,6) üzerinden ücretler alınıyor.yanı devlet vatandaşından yine fazla para alıyor.madem bu kadar hesaplamalara dikkat ediyoruz ücretlerinde bu hesaplamara göre alınması gerekir en azından vatandaş daha az para öder.ben birkaç yere söyledim onlarda bilmiyorlarmış sistem öyle alıyor diyorlar bakalım ben biraz daha araştıracam sonucu bildireceğim.proje konusunda istediğiniz herhangi birşeyi sorabilirsiniz.iyi günler

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
sn.ENDAZYAR49

sadece makinalardan oluşan sistemde( dükkan diyelim) burada alınması gereken eş zamanlılık faktörü nedir sistem hepsi aynı anda devrede bu durumda %100 alınması gerekmez mi?

daire sayısı eş zamanlılık faktörü
3-5 45
5-10 43

11-15 41

16-20 39

21-25 36

26-30 34

31-35 31

36-40 29

41-45 28

46-50 26

51.55 25

56.61 24

62 ve daha fazla 23

Arkadaşlar burda alınan eşzamanlılık faktörü binadaki dairelerin talep güçleri toplamına göre mi? yoksa dairelerin kurulu güçlerinin toplamına göre mi alınacak.

Örneğin 10 dairemiz var.
1 daire kurulu güç = 8kW
1 daire talep gücü = 4,8kW
10 daire kurulu güç = 80kW
10 daire talep gücü = 48kW

10 daire için talep faktörü, (yukarıdaki tablodan) %43

Şimdi bu binanın talep gücü = 80 x %43 = 34,4kW mı?
yoksa = 48 x %43 = 20,64 kW mı?
Cevap verecek arkadaşlar neye göre cevap verdiklerini söyleyebilirler mi acaba? Çünkü iç tesisat yönetmeliğinde hangisi olduğu yazmıyor.
Saygılar.

Son düzenleme:
talep faktörü ile eş zamanlılık aynı kavram.%60 tek daire içindir.Daire sayısı arttıkça yönetmeilkteki oranlara başvurulur.(kurulu güç üzerinden alınır)
Yani 10 daire x %60 değil.

Elektrik " İç Tesisler Yönetmeliği " nin 57 a.2 maddesi,aynen şöyledir.
Eşzamanlı yükün ( gücü ) belirlenmesi :
Eşzamanlı güç ( aynı zamanda çekilen güç ),KURULU GÜÇ değeri,eşzamanlılık katsayısı ile
çarpılarak bulunur.Konutlarda kurulu güç,genel olarak,aydınlatma gücü,priz gücü ve bilini-
yorsa eektrikli ev aletlerinin gücünden oluşur.
Konutlarda,bir dairenin eşzamanlı yükünün belirlenmesinde,aşağıdaki eşzamanlık katsayıları
esas alınalıdır.
-Kurulu gücü 8 kw'a kadar olan bölümü için % 60
-Gücün kalan bölümü için % 40
Binanın eşzamanlı yükünün belirlenmesi için,aşağıdaki eşzamanlılık katsayları esas alınmalı-
dır.
3-5 daire % 45
5-10 daire % 43
11-15 daire % 41
16-20 daire % 39
vs. dir.Görüldüğü üzere,ana ifade KURULU GÜÇ esastır.

Arkadaşlar burda alınan eşzamanlılık faktörü binadaki dairelerin talep güçleri toplamına göre mi? yoksa dairelerin kurulu güçlerinin toplamına göre mi alınacak.

Örneğin 10 dairemiz var.
1 daire kurulu güç = 8kW
1 daire talep gücü = 4,8kW
10 daire kurulu güç = 80kW
10 daire talep gücü = 48kW

10 daire için talep faktörü, (yukarıdaki tablodan) %43

Şimdi bu binanın talep gücü = 80 x %43 = 34,4kW mı?
yoksa = 48 x %43 = 20,64 kW mı?
Cevap verecek arkadaşlar neye göre cevap verdiklerini söyleyebilirler mi acaba? Çünkü iç tesisat yönetmeliğinde hangisi olduğu yazmıyor.
Saygılar.
Yani Fahri Hocam verdiğim örnekte doğru cevap 34,4 mü? (ortak alanlardaki yükler hariç)

benim bulunduğum bölgede dağıtım şirketini kendi insiyatifinde hesaplamalar yapılıyor (aydem) biz bunu belirttiğimiz halde uygulama böyle diyorlar . sadece talep gücünü belirlerken katsayılar dikkate alınıyor ve işin ilginç tarafı hesabı talep gücüne göre yapıyoruz ama proje kapağında yine sabit bir katsayı olarak 0.6 ile çarpımını yazıyoruz tek tarife de talep güç üzerinde abonelik ücretimi alınıyor herhalde örneğin kurulu güç 44kw talep güç:44x0.6=26.4kw olarak
hesaplamalarda ise 3-5 daire ise mesela katsayı 0.45 ise 44x0.45=19.8 kw olarak gerilim düşümü ve diğer kontrolleri yapıyoruz

Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği 16 Haziran 2004 tarihli resmi gazetede yayınlanan yönetmelikte EŞ ZAMANLILIK FAKTÖRÜ ile ilgili olarak aynen şöyle yazıyor :

Eșzamanlı yükün (gücü) belirlenmesi:
Eșzamanlı güç (aynı zamanda çekilen güç), kurulu güç değeri eșzamanlılık katsayısı ile
çarpılarak bulunur. Konutlarda kurulu güç genel olarak aydınlatma gücü, priz gücü ve biliniyorsa
elektrikli ev aletlerinin gücünden olușur.
Konutlarda bir dairenin eșzamanlı yükünün belirlenmesinde așağıdaki eșzamanlılık katsayıları
esas alınmalıdır.
- Kurulu gücün 8 kW’ye kadar olan bölümü için %60
- Gücün kalan bölümü için %40
Binanın eșzamanlı yükünü belirlenmesi için așağıdaki eșzamanlılık katsayıları esas alınmalıdır.
Daire Sayısı Eș Zamanlı Katsayı
3-5 45
5-10 43
11-15 41
16-20 39
21-25 36
26-30 34
31-35 31
36-40 29
41-45 28
46-50 26
51.55 25
56.61 24
62 ve daha fazla 23
Köy kasaba ve imar planı bulunmayan alanlarda yapılan tek evlerde ve yazlıklarda bu
esaslara uyulmayabilir. Bütün konutlarda eșzamanlı yük 3 kW’dan az olamaz.
ișyerleri, idare binaları, sosyal binalar, sağlık binaları ve benzeri yerlerde eșzamanlı
yükün belirlenmesi için kurulu yük aydınlatma yükü, priz yükü, yedekler hariç mekanik tesisat
kıș-yaz yükünden büyük olanı, asansör yükü ve mutfak yükünden elde edilir.
Mekanik tesisat kıș-yaz yükünden büyük olanının eșzamanlılık katsayısı %100, mutfak
yükü için ise eșzamanlılık katsayısı %70 alınmalıdır. Aydınlatma, priz ve asansör yükü için așağıda
belirtilen eșzamanlılık katsayıları alınmalıdır.
Binanın Cinsi Yük Miktarı Eșzamanlılık Katsayısı %
Aydınlatma yükü için eșzamanlılık katsayısı:
Hastaneler İlk 50 kVA 40
Kalan Yük 20
Oteller, Moteller ve İlk 20 kVA 50
Tatil Köyleri 20-100 kVA arasında 40
Kalan Yük 30
Depolar İlk 12,5 kVA 100
Kalan Yük 50
Diğer Binalar Tüm Yük 100
Priz yükü için eșzamanlılık katsayısı:
Tüm yapılarda İlk 10 kVA 100
Kalan yük 50
Asansör yükü için eșzamanlılık katsayısı:
Biro binalarında, otellerde 100
Okullarda, hastanelerde 85
Apartman ve diğer binalarda 55

herkese iyi çalışmalar

Arkadaşlar size 2 sorum var.
1. Hasan arkadaşımız verdiği bilgiler çok güzel bunun daha kapsamlısı mevcut mu acaba? Biz taahhüt işi yapıyoruz prajeciden gelen praojeri tek tek incelememiz lazım mesala bi baktığım projede hastanenin talep gücünü %70 alıyolar farklı bi projede %65 en son baktığım projede isi %100 bunun bu kuralı kanunu yok mu ?
2.Trafodan binaya besleme kablosu çekecez gerilim düşümü hesabını nasıl yapıcaz.Trafodan daire panosuna kadar %5 mi sınır olacak yada trafodan bina içi panoya kadar %3 mü olacak nedir bunun standardı baktığım hiç bi projede standart yok şimdiden cevaplarınız için teşekkürler....

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri