Eşit Aralıklarla 360 derece hareket?

shox

Katılımcı Üye
Arkadaşlar elimdeki projede yuvarlak bir masayı servo ve redüktör yardımı ile bazen 4 eşit adımda bazen 6 eşit adımda ve bazende 8 eşit adımda tam bir tur attırmalıyım.ve bu işlem makina durdurulana kadar devam edecek.

Bu durumda 2 adet sorum olacak

Birincisi ben her adımdan sonra mı yoksa 360 derecelik dönüş bittikten sonramı servo encoderini sıfırlarsam daha iyisağlıklı olur.
Örneğin 6 eşit hareket varsayalım. her 60 derecelik dönüştemi sıfırlayıp 60 derece saydırmakmı yoksa 60 derecelik turlarla 360 derecelik dönüş bitimindemi encoderi sıfırlarsam daha sağlıklı olur?

İkinci sorum ise masayı çevirecek olan servonun bağlı olduğu redüktör tahvil oranlarını falan okuyamıyorum etiket yok acaba masanın bir kenarına bir sensör yerleştirsem ve masya tam 1 tur attırsam da servonun pals değerini görerek buna göre eşit adım derecelerini hesaplasam sağlıklı olurmu?

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Merhaba,

ASDA-A2 servolarda Dahili pozisyonlama Index kontrol özelliği ile 360 dereceyi eşit aralıklara bölebilirsiniz.

Eğer aktarım oranını bilemiyorsanız, başlangıçta encoder pusle değerini sıfırlayıp
sistemi tam bir tur attırıp başlangıç noktasına geri döndüğünüzde toplam yolu bulabilirsiniz.

İyi çalışmalar.

360 derecede bir sıfırlamak daha sağlıklı bir çözüm olur. daha kolay da olur aynı zamanda. sensör konusunda da nasıl bir sensör kullanmayı düşünüyorsun? masaya metal bir çıkıntı yapıp indüktif sensör mü? masa hep aynı yöne mi dönecek? eğer öyleyse sensör işe yarar ama 120 derece sağa döndükten sonra 240 derece dola dönecekse sensör tur falan sayamaz..

Merhaba,

ASDA-A2 servolarda Dahili pozisyonlama Index kontrol özelliği ile 360 dereceyi eşit aralıklara bölebilirsiniz.

Eğer aktarım oranını bilemiyorsanız, başlangıçta encoder pusle değerini sıfırlayıp
sistemi tam bir tur attırıp başlangıç noktasına geri döndüğünüzde toplam yolu bulabilirsiniz.

İyi çalışmalar.

Kullandığım motor revizyonunu yaptığım makinanın üzerinde bulunan YASKAWA marka çok eski bir motor.Türkiye distribütörü dahi motoru bilmiyor genel merkezden haber bekliyorum bağlantı konusunda :)

360 derecede bir sıfırlamak daha sağlıklı bir çözüm olur. daha kolay da olur aynı zamanda. sensör konusunda da nasıl bir sensör kullanmayı düşünüyorsun? masaya metal bir çıkıntı yapıp indüktif sensör mü? masa hep aynı yöne mi dönecek? eğer öyleyse sensör işe yarar ama 120 derece sağa döndükten sonra 240 derece dola dönecekse sensör tur falan sayamaz..

Masa hep aynı yönde çalışacak ve hareketler dizisini gelen sinyal doğrultusunda hep tekrarlayacak.Masaya metal bir çıkıntı yaparak indüktüf bir sensör kullanacağım.
Sanırım sensör ile saydırmak işi çözecektir.

Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri